Контакт

Забава

Сопругата на Коби Брајант ги блокираше страниците на кои се спомнува неговото име

Објавено пред

Откако ги загуби сопругот Коби Брајант и ќерката Џиџи кон крајот на јануари, Ванеса Брајант собра сили да се обрати пред јавноста во неколку наврати. Таа се појави на комеморацијата и одржа говор во чест на својот сакан сопруг, а потоа го отвори својот инстаграм-профил за да им се заблагодари на сите фанови од целиот свет за нивната поддршка и зборовите на утеха што пристигнаа.

Вдовицата на легендата во НБА и нејзините други три ќерки, вклучувајќи ја и најстарата Наталија, се обиделе да продолжат понатаму со нивните животи, но една работа особено им пречела, признала Ванеса Брајант.

Бројни обожаватели на легендарниот кошаркар, создадоа илјадници фан-профили на социјалните мрежи. Поради тоа Ванеса одлучила да направи драстичен потег и ги блокирала сите страници на кои се спомнуваат имињата на Коби и Џиџи Брајант. По тоа, Ванеса уште еднаш се обрати до јавноста и побара разбирање.

„Јас и Наталија моравме да ги блокираме фан-страниците затоа што е тешко преку интернет постојано да се гледаат фотографиите од нашите најблиски, Џиџи и Коби. Блокирањето на фан-страниците помогна во промената на алгоритмот. Ве сакаме сите, но ве молиме разберете дека требаше да го сториме тоа за да можеме да продолжиме понатаму, не затоа што не ве цениме“, напиша таа.

По тоа, мајката и ќерката ги затворија своите инстаграм-профили за јавноста.

Забава

„’Иглс’ во живо 2018“ ќе биде првиот концерт што ќе се емитува на ЕСПН

Објавено пред

Кабелската спортска мрежа ЕСПН ќе емитува музички концерт в недела, 4 јули.

Најголемата спортска ТВ-мрежа во САД ќе го емитува „’Иглс’ во живо од Форумот MMXVIII“ (Live from the Forum MMXVIII), снимен на легендарното место за концерти во Лос Анџелес во 2018 година.

Американскиот поп-рок бенд „Иглс“, познат по култната „Хотел Калифорнија“, имаше три распродадени концерти на ова место на 12, 14 и на 15 септември.

ЕСПН в недела ќе емитува збир на најзначајните содржини од трите настапи компилирани во нов албум со 26 песни и концертен филм, пренесе „Варајати“.

Прикажи повеќе...

Забава

Поранешниот шеф на Формула 1 стана татко по четврти пат

Објавено пред

Милијадерот Берни Еклстоун стана татко по четврти пат, неколку месеци пред неговиот 90-ти роденден. 89-годишниот бизнис-магнат и сопругата Фабијана Флоси (44) го дочекаа нивното прво дете заедно, објавија таблоидите додавајќи дека бебето е машко и дека таа се породила релативно брзо, за 25 минути.

Берни ја потврди веста за Blick, и рече: „Имаме син по име Ас. Јас сум многу горд“.

Името асоцира на првак или прво машко, коментираат таблоидите. Поранешниот шеф на Формула 1 има три ќерки – Дебора (65), Тамара (35), и Петра (31) од претходните врски, а доаѓањето на неговиот прв син доаѓа само неколку месеци пред неговиот 90-ти роденден на 28 октомври.

Берни и Фабијана, кои се венчаа во 2012 година, моментално се во изолација во нивниот дом во Сао Паоло, Бразил, поради пандемијата на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Забава

Американските селебрити-личности ги охрабруваат луѓето да носат маска

Објавено пред

Американците сè уште се поделени дали треба да носат заштитна маска за лице, претворајќи ја дилемата во политички став, а познатите личности апелираат до своите следачи на социјалните мрежи да носат маска на јавни места заради нејзината вистинска намена – да се спречи понатамошно ширење на Ковид-19.

Актерите Џенифер Анистон, Рис Вајтерспун и Патрик Демпси неодамна на својот Инстаграм постираа селфиња со маска на лицето, користејќи го хаштагот #wearadamnmask (носи проклета маска).

Вајтертерспун напиша: Носењето маска не е политичка изјава. Тоа значи дека се грижите за здравјето и безбедноста на другите луѓе. Бидете одговорни, ставете маска! #Wearadamnmask

САД бележат рекорден пораст на заболени од Ковид-19. Според неодамнешен извештај, заразени се 2,7 милиони луѓе, а починати 127. 000.

Но, некои Американци носењето маска го сметаат како повреда на индивидуалните права. Дури и претседателот Доналд Трамп сè уште не е фотографиран во јавност со маска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија2 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија3 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија4 часа

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт6 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија6 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија7 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија8 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет8 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет9 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија9 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет9 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија9 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет9 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет9 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет10 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет21 час

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Досие