Контакт

Забава

Тејлор Свифт најплатена јавна личност во светот

Објавено пред

Две жени, едната пејачка, другата риалити ѕвезда, се најдоа на врвот на најновата листа на 100 најплатени јавни личности на„Форбс“.

На прво место е пејачката Тејлор Свифт која за период од една година заработила 185 милиони долари, на второ место е Кајли Џенер со 170 милиони долари, а на трето место е нејзиниот зет, Кание Вест со заработени 150 милиони долари.

Листата се прави еднаш годишно, а на најновата дури една третина од најплатените јавни личности не се од САД, пишува „Форбс“.

Меѓу првите 10 на листата, тројца се фудбалери. Лионел Меси од Аргентина го освои четвртото место со 127 милиони долари, Португалецот Кристијано Роналдо е на шесто место со 109 и Бразилецот Нејмар со 105 милиони долари.

Меѓу првите 10 се и британскиот музичар Ед Ширан, групата Иглс, доктор Фил и мексиканскиот спортист Канело Алварез.

Најновата листа е направена врз основа на приходот остварен од 1 јуни 2018 до 1 јуни 2019 година и може да ја видите ТУКА.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Курт Расел, снимен со бела брада и коса, се подготвува за улогата на Дедо Мраз

Објавено пред

Курт Расел (68) се прошета низ сончевиот Брентвуд со партнерката Голди Хаун (73) и синот Вајат (33), но речиси никој не го препозна поради густата бела брада и косата.

Всушност, актерот се подготовка за новата улога на Дедо Мраз, која Курт очигледно реши да ја одигра што е можно поверно.

Станува збор за продолжение на филмот „Божикна хроника“. Интересно е што во првото продолжение Баба Мразица ја играше неговата животна партнерка Голди Хоун, но не е познато дали улогата уште еднаш ѝ припадна нејзе.

Неговото срце е сè уште нејзино, а тие се заедно уште од 1983 година. Заедно го имаат синот Вајат, кој е роден во 1986 година. Голди од пропаднатиот брак со Бил Хадсон ја има ќерката Кејт Хадсон, која смета дека нејзин татко е Курт.

Прикажи повеќе...

Забава

Потребата од прочистувачи во Македонија и кои се придобивките од нивното користење?

Објавено пред

Затворениот простор во кој престојуваат луѓето неретко е исполнет со застоен воздух и прашина. Без разлика дали се работи за просториите во домот или на работното место, проблемот настанува при собирањето на нечистотиите во воздухот. По многу кратко време, бактериите и вирусите почнуваат да се множат и шират во таквото опкружување.

Иако често се дискутира за ова, луѓето ретко преземаат нешто за да го заштитат својот дом и работно место со цел да се подобри квалитетот на воздухот. Со напредокот на технологијата, постои решение за овој проблем. Веќе по пристапни цени во продажните салони на Нептун ширум Македонија може да ги набавите овие апарати и да добиете до 97% почист воздух во вашиот простор на живеење и/или деловен простор.

Кога се говори за загадениот воздух, обично не мислиме на воздухот во затворен простор, односно на воздухот во нашите домови. Но, со оглед на тоа дека поголем дел од луѓето околу 90 проценти од времето го поминуваат во затворено, каде што воздухот е дури два до пет пати позагаден од воздухот што го вдишуваме на отворено, грижата за квалитетот на воздухот би требало да биде високо на листата приоритети! Можеби не можете да влијаете на квалитетот на воздухот на работа или во некои други јавни објекти, но секако можете да направите поздраво опкружување во домот.

Ако сакате да се потпрете на модерните куќни уреди и да обезбедните почист воздух во домот, можете да посегнете по прочистувачите на воздух, посебно ако имате проблеми со алергии.

Прочистувачите на воздухот го отстрануваат загадениот воздух во вашиот дом!

Прочистувачот на воздухот е уред кој го отстранува загадувањето на воздухот во просторијата. Прочистувачите на воздух филтрираат полен, нечистотии, издувни гасови, алергени од домашните миленици, чад од цигарите, пареа и мириси од готвењето, пареа од бои и лакови и слично.
Секој прочистувач на воздух доаѓа со одреден рејтинг за стапката на чист воздух на метар квадратен (CADR). Затоа пред да купите прочистувач, треба да проверите колку метри квадратни може да прочисти и да биде соодветен за вашата просторија (дом или работен простор).

Исто така, уредот кој на многумина во зимскиот период им го олеснува животот, бидејќи спречува затнување на носот и појава на сува кожа, е навлажнувачот на воздухот.

Одвлажнувачи наспроти навлажнувачи на воздухот

Навлажнувачот се користи ако нивото на влажност е под 30%, додека одвлажнувачот се користи доколку нивото на влажност е поголемо од 50%. Препорачаното ниво на влажност во просторијата е помеѓу 30% и 50%. Апаратите кои ги има во Нептун, имаат мерачи на влажност на воздухот за да знаете кога е препорачливо да ги вклучите.

Во продажба се и комбинирани уреди – чистачи на воздухот со интегриран навлажнувач, кои обезбедуваат и доволна влажност на воздухот во домот, што е посебно важно во зимските месеци кога ги грееме просториите во кои престојуваме и кога воздухот во нив е сув. Денешните уреди се многу тивки и без проблеми можат да се користат и ноќно време во спалните соби, а во принцип не се големи потрошувачи на енергија.

Доколку имате влага и мувла во собата, набавете ОДВЛАЖНУВАЧ

Доколку вашата соба е постојано со влага, мувла, набавете одвлажнувач на воздухот за да го намалите нивото на влажност и со тоа да спречите ширењето на мувлата. Високото ниво на влажност е совршена средина за мувла.

Дознајте повеќе за уредите за квалитет на воздух и погледнете ги одличните понуди во сите Нептун продажни салони ширум Македонија на овој ЛИНК. Во Нептун може да најдете најголем избор на апарати за квалитет на воздух: прочистувачи, навлажнувачи и одвалжнувачи од најдобрите брендови по супер цени со големи попусти. Погледнете го летокот со акциските производи на овој ЛИНК.

 

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Седумнаесетгодишно девојче со синдром на заспаната убавица спие со недели

Објавено пред

Седумнаесетгодишно девојче од Колумбија страда од невообичаено нарушување поради кое спие со недели.

На Шарик Товар ѝ е дијагностициран Клајн-Левинов синдром, ретка невролошка болест која не е целосно разбрана од научниците, а луѓето што ја имаат оваа болест спијат подолги периоди и страдаат од губење на меморијата.

Шарик досега најдолго спиела без прекин 70 дена. Во текот на таа фаза таа ѝ го заборавила лицето на својата мајка, пренесува LiveScience.

Такви епизоди на спиење кај Шарик почнале да се појавуваат кога имала само две години. Нејзината мајка ја хранела со течна храна на неколку часа додека спиела за да не дојде до дехидрирање и изгладнување, пренесува колумбискиот невролог Нотичиас Каракол.

Поради симптомите, болеста се нарекува синдром на заспаната убавица и се јавува кај еден од пет милиони луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион3 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија5 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија8 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија9 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија11 час

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија11 час

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија12 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија13 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа13 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија14 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија14 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија14 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет15 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет15 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија15 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт15 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија1 ден

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион1 ден

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Досие