Контакт

Забава

Тејлор Свифт ја ископира Кејт Мидлтон

Објавено пред

Греми-наградите за 2024 година веќе испишаа историја, особено поради познатите жени, кои покажаа доминација како во поглед на модата така и благодарение на своите успеси. Но, она што дури подоцна се прошири е модниот изглед на Тејлор Свифт, кој се покажа дека неверојатно потсетува на Кејт Мидлтон. Случајност или не?

dobivaj vesti na viber

Нема кој не беше воодушевен кога Тејлор Свифт се појави во неверојатен бел фустан потпишан од престижниот моден бренд Schiaparelli. Со шлиц без прерамки, овој фустан е олицетворение на секси елеганција.

Сепак, она што не им беше јасно на многумина е зошто таа го повтори истиот стил како принцезата Кејт Мидлтон на БАФТА-наградите во 2023 година.

Како и принцезата од Велс, и Свифт го спои изгледот со црни ракавици, но додаде некои специјални додатоци, кои вклучуваат слоевит чокер и винтиџ Лорејн Шварц, што го носеше исто околу вратот.

Иако е слична, наметката на Кејт на БАФТА-наградите во 2023 година ја дизајнира Александар Меквин, а таа првпат ја облече во 2019 година на истата церемонија. Фустанот има цветни украси на нејзиното лево рамо, кое е покриено со бел шифон. Кејт го дополни овој изглед со ракавици и големи цветни обетки од розово злато.

Сè уште нема прецизни информации ниту од Тејлор ниту од принцезата. Сепак, познато е дека кралското семејство е голем обожавател на познатата пејачка.

Затоа нејзините фанови овој потег го протолкуваа како можност да им се заблагодари за поддршката.

Забава

На патот кон родителството: водич за ин витро оплодување

Објавено пред

Патот до родителството може да биде разновиден и полн со предизвици, особено за паровите кои се соочуваат со проблеми со плодноста. Ин витро оплодувањето (ИВФ) е процедура која на многу парови им дава надеж и можност да го остварат својот сон за родителство. Овој водич е дизајниран да ви помогне да го разберете секој чекор од процесот, од првичната одлука и подготовка, преку самата процедура и следењето на бременоста, до раѓањето на детето и почетокот на новата фаза од животот. Преку страниците на овој водич, ќе ве водиме низ сложеното, но инспиративно патување на бременоста со ИВФ, обезбедувајќи ви знаење и поддршка што ви е потребна за да се движите низ искуството со доверба.

dobivaj vesti na viber

Календар на бременост по недели за следење на ИВФ патот

Кога ќе се одлучите за ИВФ, еден од првите чекори ќе биде да се запознаете со календарот за бременост кој е прилагоден на вашето уникатно патување со ИВФ. Разбирањето на развојните фази од вашата бременост недела по недела може да ви помогне да добиете појасна слика за тоа што да очекувате во текот на секоја фаза, што ќе ви овозможи подобро да се подготвите за промените што претстојат.

Бременоста со ИВФ започнува малку поинаку во споредба со природното зачнување. Точно е познат датумот на зачнување, што овозможува прецизно следење на секоја фаза од развојот на вашето бебе. Во првите недели, фокусот ќе биде ставен на следење на одржливоста на ембрионот и успешна имплантација во матката. Ова е период полн со исчекување и надеж, додека чекате потврда дека процедурата за ИВФ била успешна.

Како што напредува вашата бременост, ќе можете да ги следите клучните пресвртници во развојот на вашето бебе, вклучително и кога срцето почнува да чука, кога се формираат главните органи и кога бебето почнува да се движи. Секоја недела, вашето тело ќе претрпи промени за да го поддржи бебето, а преку календарот на бременост по недели можете да ги следите промените и да разберете што значи секоја од нив за вас и вашето бебе. Овој календар може да послужи и како алатка за планирање за пренатални прегледи и тестови кои се клучни за следење на здравјето и благосостојбата и на мајката и на бебето.

Следењето на вашата бременост со ИВФ преку календар обезбедува структура и јасност на процес кој понекогаш може да биде емоционално и физички напорен. Овој пристап ви овозможува да се поврзете со вашата бременост на информативен и значаен начин, подготвувајќи ве за промените што доаѓаат и помагајќи ви да креирате план за здрава и среќна бременост.

Разбирање на ИВФ постапката – чекор по чекор

Патувањето низ ин витро оплодување (ИВФ) може да биде сложено и бара детално разбирање на секој чекор од процесот. Разбирањето на самиот процес од почеток до крај може да им помогне на паровите подобро да се подготват, да ја намалат анксиозноста и да постават реални очекувања. Овој процес вклучува неколку клучни чекори, од почетната консултација и тестирање, преку стимулација на јајниците, собирање јајце-клетки и сперма, до лабораториско оплодување и, конечно, трансфер на ембриони.

Првиот чекор обично вклучува темелна медицинска евалуација и тестирање на двата партнера за да се утврдат причините за неплодност и најдобриот пристап кон лекувањето. Овој чекор може да вклучува различни тестови за хормони, ултразвук и други специјализирани тестови. По евалуацијата, следи фаза на стимулација на јајниците, каде на жената и се даваат лекови за стимулирање на јајниците да произведуваат повеќе јајце клетки, што ги зголемува шансите за успех на ИВФ.

По стимулацијата се собираат јајце клетките, процедура која се изведува под блага седација. Во исто време се зема и спермата на партнерот. Во лабораторија, јајце клетките и спермата се комбинираат за да се овозможи оплодување. По оплодувањето, ембрионите се обработуваат во лабораторија неколку дена пред да се пренесат најквалитетните ембриони во матката на жената, со надеж дека еден или повеќе ембриони ќе имплантираат и ќе доведат до успешна бременост..

Како да управувате со чувствата во текот на ИВФ?

ИВФ може да биде емотивно исцрпувачки процес, исполнет со подеми и падови. Управувањето со вашите емоции за време на ова патување е клучно за одржување на вашето ментално здравје и зајакнување на вашата врска со вашиот партнер. Исчекување, страв од неуспех, стрес од медицински процедури и финансиски товар се само дел од емотивните предизвици со кои паровите може да се соочат за време на оваа процедура.

Првиот чекор во управувањето со чувствата е да се признае и да се прифати дека е нормално да се доживее широк опсег на емоции. Отворената комуникација со вашиот партнер, како и споделувањето на вашите стравови и надежи, може да помогне да се намали стресот и да се зајакне вашата врска. Исто така, многу парови сметаат дека е корисно да разговараат со други кои поминале низ истата процедура, или лично или преку групи за поддршка и форуми.

Дополнително, клучот е да се најдат ефективни начини за релаксација и намалување на стресот. Ова може да вклучува техники како што се длабоко дишење, медитација, нежно вежбање или која било друга активност што носи чувство на мир и задоволство. Не треба да се занемари ниту важноста на професионалната психолошка поддршка. Разговорот со терапевт кој е специјализиран за плодност и ИВФ може да обезбеди дополнителна поддршка и стратегии за справување со емоционалните предизвици на овој процес.

(ПР)

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Хари го загуби судскиот спор: неговото семејство нема право на постојана полициска придружба додека е во Британија

Објавено пред

Принцот Хари го загуби случајот што го поведе против властите во Вишиот суд на Обединетото Кралство за нивото на полициска заштита што ја добива додека е во својата татковина.

dobivaj vesti na viber

Војводата од Сасекс се обидуваше да ја поништи судската одлука со која неговиот безбедносен статус во Британија повеќе не е главен приоритет по повлекувањето од функцијата активен член на кралското семејство. Неговите адвокати тврдеа дека одлуката е донесена неправедно.

Министерството за внатрешни работи претходно објасни пред судот дека безбедноста на принцот Хари се одлучува од случај до случај.

Ова значи дека принцот сè уште добива обезбедување финансирано од државата, но само за „договорени аранжмани, приспособени конкретно за него“ наместо автоматски да му се даде заштита што ја имаат активните членови на британското кралско семејство.

Најголем број рочишта се одржани во текот на декември, без присуство на јавноста, а пресудата денеска, 28 февруари, ја донесе судијата сер Питер Лејн, пишува Би-би-си.

Минатата година судот го одби барањето на војводата од Сасекс приватно да плати за полициска заштита кога ќе го посети Лондон.

Комитетот, кој одлучува дали на јавните личности им е потребна полициска заштита, рече дека ќе се создаде опасен преседан за да им се овозможи на луѓето практично да користат припадници на полициските сили како приватни телохранители.

Прикажи повеќе...

Забава

Џенифер Лопез и Бен Афлек снимени додека страсно се бакнуваат на улица

Објавено пред

Папараците ги фатија Џенифер Лопез и Бен Афлек додека споделуваат страстен бакнеж по ручекот во Лос Анџелес.

dobivaj vesti na viber

Тие посетија ресторан, кој се наоѓа недалеку од нивниот дом. Потоа почнале да одат кон автомобилот, а пред да седнат Бен ја притиснал сопругата на ѕидот и почнал да ја бакнува.

Лопез неодамна откри дека никогаш не планирала да се смири со Бен Афлек. За време на гостувањето во радиоемисијата „Кајл и Џеки О Радио шоу“, каде што зборуваше за врската, таа особено изненади со изјавата дека морала да се пронајде по нивната неуспешна свршувачка.

„Се заљубив во љубовта на мојот живот и од разни причини моравме духовно да растеме и да правиме други работи. И двајцата имавме односи со други луѓе, имаме деца, но секогаш ја имав мислата во мојата глава: ‘Добро, она нашето се случува само еднаш во животот’. А кога продолживме пак заедно, едноставно, не можев да поверувам. А знам дека ни тој. Навистина не го планиравме тоа“, изјави пејачката.

Лопез и Афлек почнаа да се забавуваат во 2002 година, а подоцна истата година се свршија. Сепак, парот се раздели во 2004 година по одложувањето на својата венчавка една година претходно. По неколку години разделени, Лопез и Афлек, конечно, се обединија во 2021 година и се венчаа во 2022 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент кој има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија46 минути

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и истото...

Македонија1 час

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија1 час

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ2 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија2 часа

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија3 часа

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет3 часа

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет3 часа

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет3 часа

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија14 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија18 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ18 часа

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ19 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ21 час

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија22 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија24 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија1 ден

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ1 ден

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија1 ден

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...