Контакт

Забава

Транссексуалец фаворит во трката за круната на Мис универзум 2018

Објавено пред

Шпанската мисица Анхела Понсе (26) е првата трансродна личност која ќе се натпреварува на изборот за Мис универзум на светот. Анхела се залага за признавањето на различноста, а многумина тврдат дека таа е фаворит за победа на светскиот избор во Тајланд.

„Мојата цел е да бидам портпаролка за вклучување, уважување и почитување на различноста, не само за ЛГБТ-заедницата, туку и за целиот свет“, рече шпанската мисица.

Понсе, која не учествува прв пат на избор за убавина, е родена како момче во Севилја и порано се има натпреварувано како претставничка на покраината Кадиз на изборот за Мис на Шпанија.

Во Шпанија, пред пет години, ја укинаа забраната за натпреварување на трансродовите лица во избори на убавина.

Забава

Јоксимовиќ: За мене Тамара е победничка на Евровизија

Објавено пред

Српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ кој два пати во својата кариера ја претставуваше Србија на Евровизија напиша дека според него македонската претставничка Тамара Тодевска е победничка на фестивалот.

„Време е да се преиспита начинот на гласање на Евровизија. За мене, вечерва победи Тамара“, напиша Јоксимовиќ на „Твитер“.

Тамара го освои осмото место, што е најголем успех досега помеѓу македонските претставници на овој избор.

Прикажи повеќе...

Забава

Како се бодува Евросонг и зошто дојде до пресврт во финалето

Објавено пред

Драматичниот крај на Евросонг во кој до последната секунда со читањето на гласовите од публиката не се знаеше кој ќе победи предизвика бурни коментари на социјалните мрежи околу системот на гласање.

Иако Шведска и Македонија по гласањето на стручното жири беа на врвот на листата, гласовите на публиката целосно ја сменија сликата на табелата и победи претставникот на Холандија, пишува „Индекс“ кој го образложува начинот на гласањето во финалето.

Начинот на бодување според кој првопласираната земја добива 12 поени, втората 10, третата 8 и така натаму е воведен во 1975 година. Од почетокот на ова натпреварување до крајот на 90-те гласаше исклучиво жири комисија, а потоа беше воведено и гласањето на публиката.

Пред неколку години правилата беа повторно сменети и оттогаш највпечатливите можат да добијат гласови и од жири комисијата и од публиката (50:50). До тоа дојде за да се стави крај на „добрососедското гласање“, но и за шоуто да биде поинтересно. Овогодишниот пресврт во финалето е доказ дека тоа навистина ги зачинило нештата.

Секоја земја која учествува има стручно жири составено од поединци кои се истакнати во подрачјето на медиумите и музичката индустрија. Тие составуваат листа на поени и најдобрите 10 песни според нивното мислење добиваат поени од 1 до 12. На исти начин се составува и листата од телефонските гласови.

Доколку дојде до тоа две песни да имаат исти број на гласови, предност има онаа која добила повеќе гласови од страна на публиката.

Иако Македонија (237) и Шведска(239) имаа поголем број гласови од Холандија (231), на крајот од публиката добија помалку гласови и тоа им ја oдзеде победата.

Шведска од публиката доби 93 поени, а Македонија 58, додека Холандија доби 261 поен. Македонија од второто место, по гласовите на публиката заврши на осмото место, што е најдобар резултат постигнат досега на ова натпреварување.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Мадона заработила два милиони долари од Евровизија

Објавено пред

Пристигнувањето на Мадона на евровизиското финале во Тел Авив беше најавувано со недели.

Организаторите за настапот на Мадона тврдеа дека ќе биде историски, но истовремено и хистеричен.

Според пишувањата на израелските медиуми, договорот за овој настап бил вреден 2 милиони долари, а со Мадона во Тел Авив пристигнала придружба од 135 лица, како и 30 тони дополнителна опрема.

„Вие сте сите победници, а причината за тоа е што патот до овде не беше лесен. Моравте да се потрудите и да дадете сѐ од себе. Според моето мислење тоа вас ве прави победници, без оглед на сѐ“, изјави Мадона пред настапот.

Таа изведе две песни, меѓутоа коментарите на социјалните мрежи за нејзиниот настап воглавно беа негативни.

Мадона  возврати со фотографија на „Инстаграм“ на која ги покрива ушите и кратко напиша „Мадам X не го слуша злото“.

 

View this post on Instagram

 

Madame ❌ Hears no Evil…………… #future #eurovision #madamex

A post shared by Madonna (@madonna) on

Прикажи повеќе...

Најново

Европа13 часа

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија15 часа

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија15 часа

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ18 часа

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија18 часа

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада1 ден

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Европа1 ден

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција...

Европа1 ден

Курц најави предвремени избори во Австрија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување на предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе...

Европа1 ден

Принцот Вилијам зборуваше отворено за смртта на мајка му и менталното здравје

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка...

Македонија2 дена

(Видео) Стоилковски: Богоевски на свој трошок да направи тест за наркотици и да поднесе оставка

Пратеникот Павле Богоевски итно сам да се повлече од пратеничката функција, а МВР и ОБвинителството сериозно да го истражат случајот,...

Македонија2 дена

Медиумите и социјалните мрежи со осуда за Павле Богоевски-сентимент анализа на „Макфакс“

Пратеникот Павле Богоевски и неговиот став за аферата со „пола кокаин или масло од канабис“ наиде на многу негативни оценки...

Топ2 дена

Се запали возило во дворот на МВР

Денес околу 10 часот во кругот на Министерството за внатрешни работи се запалило службено возило. Возилото е од марката „пинц...

Забава2 дена

Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма во евровизиското финале

Македонската претставничка, Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма по ред во финалето на годинешниот Евросонг, во Тел Авив, Израел. Тамара ќе...

Македонија2 дена

СДСМ: Усвоени законите за првосудството и за прекин на бременоста што ги кочеше Иванов

Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста кои се во интерес на државата и...

Македонија2 дена

Џафери: Нема правен основ за наркотест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би...

Македонија3 дена

(Видео) Рауфи: Учесниците во Диво Насеље не се терористи туку борци за права

Адвокатот Насер Рауфи, бранител на дел од осудениците од Диво Насеље, по денешното излагање на јавната седница на Апелацискиот суд...

Естрада3 дена

Мадона пристигна во Израел со 30 тони опрема

Со товарен авион со 30 тони опрема, 70 скали и лифт за настапот, Мадона пристигна во израелскиот град Тел Авив,...

Македонија3 дена

Три месеци условна казна затвор за Тони Михајловски за заканата кон Тричковски

Актерот Тони Михајловски, против кого скопското обвинителство поднесе обвинение за закани кон новинарот Бранко Тричковски, на денешното рочиште призна вина...

Македонија3 дена

Адвокатка на обвинети во „Диво Насеље“: Обвинителството нема цврсти докази

На денешната јавна седница за настаните од Диво Насеље каде одбраната ги изведува жалбените наводи пред петчлениот судечки совет на...

Македонија3 дена

Независната пратеничка група бара лекари во понеделник да ги тестираат пратениците за дрога

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ најави дека денеска ќе поднесе иницијатива до Собранието сите пратеници доброволно да направат тест...

Досие