Контакт

Забава

Убавата Словенка ја залуди Америка, но овој пат тоа не е Меланија Трамп

Објавено пред

Деветнаесетгодишниот Лука Дончиќ е еден од најперспективните кошаркари од овие простори. Овој Словенец во моментов игра во „Далас Маверикс“, кошаркарскиот талент го наследил од неговиот татко Саша Дончиќ, а за добриот изглед може да им се заблагодари на гените на својата мајка, 42-годишната фризерка Мирјам Потербин.

Инаку, баба му и дедо му од таткова страна се од Косово, во потрага по подобар живот дошле во Словенија, каде што е роден Саша Дончиќ и години подоцна ја запозна убавата Мирјам од Љубљана. Двојката се венча во 1999 година, истата година кога е роден и Лука, а во брак беа до 2008 година.

Саша Дончиќ сега има друга животна партнерка, Николина Драгичевиќ, со која има ќерка, а Мирјам Потербин одлучи животот да го подреди на својот син. Откако поради него се пресели во Шпанија каде што тој играше за Реал Мадрид, Мирјам сега одлучи да оди чекор понатаму, па отиде по синот во Америка, каде што, во голема мера поради својот изглед, стана хит.

Миријам Потербин е активна на својот инстаграм-профил, а освен фотографии на кои е самата таа, постојат многу на кои позира со својот син. За својот изглед добива многу комплименти, а соиграчите на Дончиќ му завидуваат што има толку убава и млада мајка.

Забава

(Видео) „Дејли мејл“: Нуно Лопез е мажот од соништата на секоја жена

Објавено пред

Португалскиот актер и диџеј Нуно Лoпез (42), кој го глуми лошото момче Дуарте Силва или „Боксер“ во новата хит серија на Нетфликс, има се што ѝ треба на секоја жена, пишува британски „Дејли мејл“.

Ако ја гледате новата хедонистичка серија на Нетфликс, White Lines, нема да сакате да се откажете од ниту една од овие три работи: летен одмор во Ибица, танцување во ноќен клуб, и едно лошо момче – вратар во клубот.

Серијата, креирана од шпанскиот телевизиски продуцент Алекс Пина, ја следи библиотекарката Зое Вокер (Лора Хадок) додека се обидува да го најде човекот што го убил нејзиниот брат Аксел (Том Рис Харис) пред 20 години.

Но ловот по убиецот преоѓа во втор план благодарение на зачудувачки убавите предели на Балеарските острови, и секако, Боксер – вратарот во еден ноќен клуб, кој исто така е шеф на обезбедувањето на богато семејство.

Ликот Боксер, или Дуарте Силва, го игра познатиот актер и диџеј Нуно Лопез. 42-годишниот актер е веќе прилично познат во својата татковина, Португалија, со тоа што освои пет награди за најдобар актер на „Глобо де уоро“ (португалски еквивалент на „Златните глобуси“).

Актерот си обезбеди нова легија на обожаватели со оваа улога, пишува британскиот таблоид.

И покрај тоа што извршува две брутални убиства, и измачува човек во обид да изнуди признание, „Боксер“се покажа како голем хит кај гледачите.

Тој дури успева и да има секс над гроб, свежо ископан со помош на Зои за да ги скрие телата на двајцата убиени дилери на дрога.

Прикажи повеќе...

Забава

Бред Пит и Анџелина Џоли најдоа заеднички јазик по долгата судска битка

Објавено пред

Веќе четири години поранешните сопружници Бред Пит и Анџелина Џоли ги полнат весниците со нивните проблеми поврзани со разводот. До неодамна тие не можеа да се договорат како би изгледал нивниот конечен договор за поделба на старателството над шесте заеднички деца.

Но, по сè изгледа, актерката и актерот успеаја да се договорат за одредени точки во судскиот процес. Тоа го тврди добро информиран извор за американските таблоиди велејќи:

„На Бред на прво место му се децата. Тие се многу важни за него и тој постојано им кажува на пријателите колку научил од нив. Тој и Анџелина се во многу подобри односи од порано. Уште од кога се согласија за некои правила за старателството и се држеа до тој план, тие некако се смирија“.

Фактот дека родителите се во коректни односи најмногу ја радува нивната ќерка Шајло, која за неколку дена ќе го прослави својот 14. роденден. „Шајло е многу блиска со двајцата родители цело време. Затоа е особено среќна за овој мир што го има и не може да дочека да го прослави роденденот, што веќе го испланирала со торта, балони и пријатели. Бред многу се гордее со Шајло до каде таа стаса. Тој е исклучително среќен што таа остана своја и што толку убаво се однесува кон своите браќа и сестри“.

Многу заеднички пријатели на поранешната брачна двојка се пријатно изненадени од ситуацијата помеѓу Бред и Анџелина.

„Нивната комуникација значително се подобри, и двајцата сфатија дека е време да учествуваат заедно во воспитувањето на своите деца. Бред, конечно, може да ги види децата на неколку дена и тие се среќни за тоа исто така. Фактот дека тие живеат многу блиску едни до други, само им помага“, тврди неименуваниот извор за списанието „Ју-ес викли“.

Прикажи повеќе...

Забава

Совршено сочуван римски мозаик откриен под лозје во Италија

Објавено пред

Римски мозаик, по кој археолозите трагаа повеќе децении, е откриен под лозје во Италија, јави Би-би-си.

Истражувачите од општината Неграр ди Валполичела, северно од Верона, објавија фотографии од добро сочуван мозаик на длабочина од еден метар.

Експертите уште пред сто години на место во близина откриле делови од римска вила, пренесе Би-би-си.

Археолозите внимателно ја отстрануваат земјата со цел да го утврдат севкупниот размер на античката градба.

Истражувачите ќе соработуваат со сопствениците на лозјето и локалните власти со цел да изнајдат начин ова скриено археолошко богатство да го направат достапно за јавноста.

На техничарите ќе им требаат значителни ресурси, а локалните власти ветија секаква потребна помош за да продолжат ископувањата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион9 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ11 час

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија11 час

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија11 час

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија13 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија14 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија14 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија15 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија15 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија16 часа

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија16 часа

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија18 часа

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија18 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија18 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион19 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија1 ден

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа1 ден

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа2 дена

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион2 дена

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Досие