Контакт

Забава

Фановите на „Вовед во анатомија“ воодушевени од една вест пред стартот на 18. сезона

Објавено пред

„Вовед во анатомија“ е една од најдолговечните ТВ-серии, но дури и во пресрет на 18. сезона, успева да приреди изненадувања за својата верна публика.

Заедно со новите авантури, една од највпечатливите актерки во серијата, Кејт Волш, се враќа наесен, и повторно ќе го облече својот бел мантил за да ја игра улогата на доктор Адисон Монтгомери.

Ликот на бескомпромисната докторка со огнено црвена коса се појави во првата сезона кога беше претставена како поранешна сопруга на Дерек Шеферд, што ја отежна ситуацијата за младата Мередит Греј.

Кејт играше омилен лик во „Вовед во анатомија“ сè додека не ја напушти серијата за да глуми во спинофот „Приватна пракса“.

Веста за враќањето на доктор Адисон на официјалниот профил на серијата беше објавена во видео од самата актерка.

„Драги мои, точно е, д-р Адисон Монтгомери се враќа во ‘Меморијалната болница Греј-Слоан’. Многу сум возбудена што повторно сум дома“,  вели Кејт во воведниот дел од видеото, најавувајќи дека 18. сезона на Еј-би-си ќе зпочне со емитување на 30 септември.

Забава

Ерика Џејн и Том Џирарди продаваат имот за да исплатат долгови

Објавено пред

Ерика Џејн и нејзиниот отуѓен сопруг Том Џирарди официјално решија да се збогуваат од својот дом во туристичкиот град Ла Квинта во Калифорнија.

Куќата вредна 1,25 милиони долари излегува на пазарот за недвижности за да помогне во исплатата на некои од доверителите на поранешната двојка и законските долгови, во време кога тече бракоразводната постапка пропратена со наводи за проневера.

50 -годишната Ерика претходно ги изненади своите колеги од „Вистински домаќинки од Беверли Хилс“ кога тврдеше дека никогаш не стапнала во куќата.

Роналд Ричардс, адвокат кој го застапува стечајниот предмет на адвокатската фирма на Џирарди, ја најави продажбата на куќата во вторникот преку твит.

„Ударно: Станот на Џирарди во La Quinta конечно е на продажба“, напиша тој.

Прикажи повеќе...

Забава

Рецензии за Deathloop: кандидат за видеоигра на годината

Објавено пред

Играта за компјутер Deathloop, акционен трилер, доби позитивни критики од критичарите.

Објавен на PC и на Playstation 5 во средата, веќе се најавува како кандидат за игра на годината.

Играта следи атентатор, кој има задача да испрати осум визионери кои го искривуваат времето.

Рецензентите ја пофалија нејзината генијалност и амбиција. „Нема ништо на оваа планета како Deathloop“, напиша Мет Хјусон на веб-страницата за игри Player 2.

Прикажи повеќе...

Забава

Ники Минаж тврди дека е поканета во Белата куќа да разговара за вакцината против Ковид-19, од таму демантираат

Објавено пред

Раперката Ники Минаж во средата тврдеше дека била поканета во Белата куќа да разговара за вакцините протов Ковид-19 откога нејзините твитови предизвикаа бурни реакции.

Но, претставник на Белата куќа вели дека ѝ понудиле телефонски повик со медицински експерти, а не посета, како што напиша таа на „Твитер“. Раперката во средата твитна дека била поканета поради неточни тврдења за вакцината.

Официјален претставник на Белата куќа за „Ен-би-си њуз“ изјави дека бил понуден повик до Минаж да разговара за прашања во врска со безбедноста и ефективноста на вакцината против Ковид-19 откако таа објави неколку твитови на почетокот на оваа недела, што доведе до тоа „Твитер“ привремено да го суспендира нејзиниот профил.

„Како и со другите, понудивме повик со Ники Минаж и еден од нашите лекари да одговори на прашањата што ги има во врска со безбедноста и ефективноста на вакцината“, рече претставникот на Белата куќа во изјава за „Ен-би-си њуз“.

Рап-sвездата изминативе денови во неколку наврати го изрази својот скептицизам во врска со вакцината, а во средата објави на својот твитер-профил дека е поканета да разговара за своите грижи со претставници на американската влада.

Ники – која неодамна посочи дека вакцината може да доведе до импотенција – напиша на „Твитер“: „Белата куќа ме покани и мислам дека тоа е чекор во вистинската насока. Да, ќе одам. Ќе се облечам во розова боја како Legally Blond („Русокосата од Харвард“ – филм со Рис Витерспун) за да знаат дека сум сериозна. Ќе поставувам прашања во име на лицата што ги исмејуваат дека се, едноставно, луѓе. #BallGate 3. ден(sic)“

38-годишната раперка потоа ги замоли своите следачи на „Твитер“ да ѝ ги испратат своите прашања и грижи за да им ги пренесе на официјалните лица во Белата куќа.

Во една од објавите што предизвикаа бурни реакции, Ники, која има повеќе од 22 милиона следачи на „Твитер“, напиша: „Мојот братучед во Тринидад нема да добие вакцина затоа што негов пријател ја прими и стана импотентен. Тоа се случи неколку недели пред да се ожени, сега девојката ја откажа свадбата. Затоа, молете се и бидете сигурни во вашата одлука, а не да ве тераат на тоа“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 час

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 час

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет3 часа

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија3 часа

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион15 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија17 часа

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ20 часа

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа1 ден

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ1 ден

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија1 ден

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа1 ден

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет1 ден

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа1 ден

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион1 ден

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија1 ден

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Македонија2 дена

30 починати и 572 новозаболени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 287, Куманово...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Меркел: Македонија треба да ги почне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот...

Досие