Контакт

Забава

Фановите на Џејмс Бонд може да го гледаат „Не е време за умирање“ дома

Објавено пред

„Не е време за умирање“ почна да се прикажува во киносалите пред нешто повеќе од еден месец, но се чини дека последниот филм на Даниел Крег како 007 ќе се појави на стриминг-услугите оваа недела.

Во САД филмот е веќе достапен на стриминг-услугата „Видео на барање“ – Video-on-demand (VOD) – од 9 ноември.

No Time to Die може да се гледа дома со претплата на „Вуду“, „Епл ТВ“, „Амазон прајм видео“, „Јутјуб“ и „Микрософт мувис“.

Во Обединетото Кралство засега единствениот начин да се гледа филмот е во кино.

 

Забава

Ченинг Тејтум се враќа за „Магичен Мајк 3“

Објавено пред

„Последниот танц на магичниот Мајк“ ќе биде третиот во серијалот филмови што  ги следи животите на неколку мажи стриптизери и сопственици на мали фирми, а Ченинг Тејтум („Слободно момче“, „Кингсмен: Златниот круг“) го глуми титуларниот лик.

Првиот филм, Magic Mike, чија премиера беше во 2012 година, беше лабаво базиран на искуствата на Тејтум како стриптизер. Вториот, Magic Mike XXL, излезе во кината во 2015 година, а потоа имаше мјузикл на Бродвеј, Magic Mike Live, отворен во 2018 година.

Претстојниот филм, „Последниот танц на магичниот Мајк“ (Magic Mike’s Last Dance), го најави Тејтум кој твитна фотографија од сценариото.

Во твитот е потврдено и дека филмот ќе се емитува исклучиво на „ХБО макс“, а ќе биде премиерно прикажан во 2022 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Вилијам проговори за своето ментално здравје кога бил пилот на воздушна амбуланта

Објавено пред

Принцот Вилијам проговори за стресот со кој се справувал додека бил пилот во службата за итна медицинска помош со хеликоптери.

Војводата од Кембриџ минатата недела официјално ја лансираше програмата Blue Light Together, која обезбедува пакет поддршка за ментално здравје за вработените во службите за итни случаи.

Принцот разговараше со нив за тоа како работата влијае на нивната ментална благосостојба и откри дека и тој имал проблеми кога бил пилот на хеликоптер за брза помош во воздушната амбуланта „Ист Англиан“ помеѓу 2015 и 2017 година.

Принцот Вилијам, кој има три деца – принцот Џорџ (8), принцезата Шарлот (6) и принцот Луис (3) – со неговата сопруга Кетрин, војвотката од Кембриџ, рече: „Во воздушната амбуланта секоја работа на која одев со деца, тоа навистина ме погодуваше психички многу.

„Се сеќавам на притисокот од некои повици во најстресни услови, понекогаш со трагичен исход. Се сеќавам на чувството на солидарност со мојот тим, заедно да го направиме најдоброто што можеме и да ја споделиме тежината на одговорноста.“

„Исто така, се сеќавам дека се враќав дома со стресовите и напрегањата кои ми тежеа и сакав да избегнам да го оптоварувам моето семејство со она што го гледав“.

Прикажи повеќе...

Забава

Меси се закити со уште една „Златна топка“, сопругата Антонела го привлече вниманието

Објавено пред

Аргентинецот Лионел Меси на доделувањето на „Златната топка“ дојде во придружба на семејството, кое ретко може да се види во јавноста.

Неговата сопруга Антонела се појави во златен фустан, кој ја откри тетоважата круна на десната рака. Со нив беа трите сина, кои ја воодушевија публиката, облечени во исти сакоа како нивниот славен татко.

Фотографии на семејството од синоќешната церемонија во Париз бргу ги преплавија социјалните мрежи. „Тие се облечени така што на сите им е јасно кој ќе ја освои ‘Златната топка’“, твитнаа фановите.

„Кралот Меси и кралицата Антонела“, напишаа други споделувајќи фотографија од синоќешната церемонија.

Повеќето коментари беа за поубавата половина на Меси, која се чини дека беше ѕвезда на вечерта.

„Видете ја Антонела! Таа не е облечена како некој што ќе биде втор… таа дојде за да победи“.

Антонела и Меси се запознале кога тој имал само пет години и наводно се забавувале во средно училиште. Се шпекулира дека на девет години Лео сакал таа да му стане сопруга и често ѝ пишувал љубовни писма.

Антонела студирала стоматологија, но прекинала за да се запише на студии за комуникација. На крајот се откажала од тоа и станала модел. Ретко се појавува во јавност и постојано одбива интервјуа. Таа не е активна на „Фејсбук“ и на „Твитер“, а на „Инстаграм“ повремено објавува фотографии со сопругот и синовите.

Првиот син Тијаго го добија во 2012 година, а Матео се роди три години подоцна. Во 2018 година го добија и третиот син Чиро. Се венчаа во 2017 година во родното Росарио, Аргентина, далеку од очите на јавноста.

Лионел Меси синоќа седми пат беше прогласен за најдобар фудбалер на светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Eксперти: Новиот сој на коронавирус „омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус „омикрон“ е откриен во Јужна Африка а потоа следат се повеќе информации од оваа земја во...

Македонија1 час

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 час

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа2 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија14 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија15 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион16 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет16 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија18 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија19 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ20 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија21 час

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа22 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа23 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион23 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа24 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија2 дена

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија2 дена

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Досие