Контакт

Забава

Филмот за Бонд во еден ден заработи 5 милиони фунти во Обединетото Кралство

Објавено пред

Последниот филм на Даниел Крег како Џејмс Бонд, „Не е време за умирање “, заработи меѓу 4,5 и 5 милиони фунти на првиот ден во кината во Велика Британија и во Ирска, проценија продуцентите.

dobivaj vesti na viber

Филмот беше одложен неколку пати поради светската здравствена криза и индустријата внимателно набљудува дали може да ги подигне приходите од киноблагајните на нивоа пред пандемијата.

Заработката во првиот ден на прикажување е 13% повисока од Spectre (2015), но 26% пониска од Skyfall (2012), објави „Јуниверзал пикчрс“.

„Тоа беше и најобемно киноиздание во Обединетото Кралство на сите времиња“, додаваат тие.

„Јуниверзал“ наведува дека No Time To Die се отвори во 772 киносали во Велика Британија и Ирска во четвртокот – 25 повеќе од претходниот рекордер, „Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвокер“, во 2019 година.

Повеќе од 30.000 луѓе присуствувале на полноќните проекции во Велика Британија и Ирска, каде што беа продадени 1,6 милиони авансни билети за првите четири дена, соопшти студиото.

Ова ги надмина вкупните авансни резервации за „Спектре“за повеќе од 12% и е на иста линија со „Скајфол“.

Забава

Хороскопски знаци кои ги чека среќа во март: нема да им недостигаат ниту љубов, ниту пари

Објавено пред

Овој месец ќе биде успешен и плоден на сите полиња за некои хороскопски знаци. Кои се хороскопските знаци кои ги чека среќа во март?

dobivaj vesti na viber

За некои хороскопски знаци, март ќе биде можеби еден од најубавите периоди во годината, бидејќи ги чека среќа на сите полиња. Ако припаѓате на некој од нив, ќе поминете прекрасен месец.

Риби
Вие сте еден од среќниците овој месец, бидејќи во вашиот знак се собираат лични планети една по една. Почнувате со Сонцето и Меркур во вашиот знак, потоа доаѓа Венера на 12-ти и Марс на 22-ри, па како што можете да видите, вие сте главни. Сите кои се сомневаа во вас ќе бидат шокирани од вашиот успех, харизма и способност да блеснете на сите полиња овој месец.

Ќе имате многу можности да го подобрите личниот, а особено љубовниот живот. Она на што само треба да обрнете внимание е вашата интуиција и конечно да направите ред во вашата непосредна околина. Ќе видите појасно од кога било досега кои се ваши сојузници, а кои лажни пријатели.

Бик
Доколку сте родени во знакот Бик, особено во втората и третата деценија, март може да биде најсреќниот месец во годината за вас. Уран и Јупитер се во вашиот знак, па нема од што да се плашите. Напротив! Нивните поволни аспекти со Сонцето, а подоцна и со Венера во Риби, во вашата 11-та куќа, ќе донесат пријатен, понекогаш неочекуван развој на вашите меѓучовечки односи.

Новите пријателства, групи, познанства, па дури и романси можат да ве издигнат на седмо небо. И можно е целосно да го промените вашиот имиџ. Овој месец ќе се дружите многу повеќе од претходно, а можно е да се запишете и на курс кој многу ќе ви значи. Идеално време е да започнете со реализација на нови деловни проекти и да ги рекламирате вашите услуги. Нема да има недостаток на пари.

Овен
Овој месец среќата ќе биде на ваша страна, особено кога се работи за здравјето и работата. И сосема е можно да добиете или покачување или прилив на пари од неочекувани извори. Доколку сте имале некакви несогласувања со пријателите, колегите или членовите на семејството, се ќе се реши на најдобар начин.

За тоа ќе се погрижи Меркур, а подоцна и Сонцето кое ќе се пресели во вашиот знак и ќе формира поволен аспект со Плутон во Водолија. Што се однесува до љубовта, и таму ќе цветаат рози, особено од 10 март. Површното познанство може да се претвори во многу убава врска.

Прикажи повеќе...

Забава

„Сексот и градот“ доаѓа на „Нетфликс“

Објавено пред

Обожавателите набргу ќе може да го вклучат „Нетфликс“ и да се опуштат со омилената серија на жените од 90-тите и раните 2000-ти. Сите шест сезони на „Сексот и градот“ ќе почнат со стриминг на „Нетфликс“ на 1 април. Сепак, договорот не ги вклучува двата филма или продолжението на франшизата.

dobivaj vesti na viber

Веста ги воодушеви обожавателите, но многумина се прашуваат како генерацијата Z ќе реагира на серијата. Кери, Саманта, Миранда и Шарлот влегоа во нашите животи на 6 јуни 1998 година, а нивните ликови во серијата денес би можеле да бидат проблематични за помладите генерации.

„Ова ќе биде културен шок за генерацијата ‘Тик-ток’“, „Генот Z тешко ќе го поднесе ова“, „Сè ќе биде проблематично за нив“, „Тие ќе се обидат да го откажат од ова“, „Треба да има 33+ ознака за ова“, „Дефинитивно, ќе ја мразат Кери“, „Ќе ни го уништат и ова“, се само дел од коментарите на „Тик-ток“.

Сепак, милениумците се пресреќни. А како и да не бидат кога целото детство го поминаа гледајќи ги комплицираните љубовни животи на популарната четворка, која на главната протагонистка ѝ служеше како одлична инспирација за колумна за сексот и со нив ги доживуваше сите животни драми.

Прикажи повеќе...

Hitech

„Вибер“ добива нова опција што може да им се допадне на многумина

Објавено пред

„Ракутен“, матичната компанија на „Вибер“, објави дека додава нова функција на популарната апликација. Станува збор за функција наречена „Папки“, која служи за организирање разговори и овозможува категоризација на разговорите во повеќе папки.

dobivaj vesti na viber

Ќе можете да креирате до пет папки за разговор и тие ќе се појавуваат како икони во форма на таблети на горниот дел од екранот. Папките може да се преименуваат, како и да ги означат сите разговори во папка како прочитани или да додаваат разговори еден на еден, групни разговори, канали и заедници во папките за разговори.

Папките за разговор ќе бидат достапни за корисниците со повеќе од 10 разговори во апликацијата и нема ограничување на бројот на разговори што можете да ги вклучите во папката и може да доделите еден разговор на повеќе папки.

Оваа функција не е поддржана во одредени чатови, како што се скриени разговори и пораки од „Вибер пеј“. Глобалното воведување на функцијата веќе почна и ќе биде достапно за сите корисници што користат „Вибер в22.0“ или понова верзија во следните неколку месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Третина од децата во Македонија на возраст од 6 до 9 години живеат со дебелина, 13,8 отсто од нив се екстремно дебели, објави ИЈЗ

Дебелината кај возрасните лица во Македонија е зголемена 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите 7,4 отсто во споредба со...

Топ2 часа

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија4 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет4 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија4 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија16 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија18 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија18 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија21 час

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија21 час

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија24 часа

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...

Регион2 дена

Ужас во Нови Сад: Деца на возраст од 1 и 3 години најдени мртви во домот, постои сомнеж дека родителите ги убиле

Полицијата пронашла тела на две деца на возраст од 1 и 3 години, кои според првичните информации биле убиени од...

Македонија2 дена

(Видео) Силјановска-Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, повика на обединување

ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција потврди дека пратеничката и професорка Гордана Силјановска-Давкова ќе биде претседателскиот кандидат на партијата на претстојите претседателски...