Контакт

Забава

Францускиот моден џин кој секогаш беше чекор пред другите

Објавено пред

Пјер Карден, кој почина на 98-годишна возраст, беше познат по своите револуционерни и безвременски модни дизајни, кои црпеа инспирации, вклучително и вселенската трка од 60-тите.

Тој ја започна својата кариера во Париз по Втората светска војна, а до 60-тите години на минатиот век стана едно од водечките имиња во европската мода.

Неговите футуристички креации од таканаречената Space Age на крајот на 60-тите години на минатиот век вклучуваа облека направена од фолија и винил.

Карден се појавува со машки модели од колекцијата за 2009 година во неговата вила во Франција.

Тој беше добро познат по своите геометриски дизајни, како оние што беа прикажани на модната ревија во Москва во 2011 година.

Во 2014 година тој позираше со своите креации од 1954 година во неговиот музеј во Париз.

Светот ќе го памти и по тоа што тој е првиот дизајнер кој одржал модна ревија на Црвениот плоштад во Москва во 1991 година, привлекувајќи 200.000 луѓе.

Забава

Џенифер Лопез и Метју Меконахи се сеќаваат на нивниот бакнеж на екранот во „Планер за венчавки“

Објавено пред

Номинираната за „Златен глобус“ Jенифер Лопез и оскаровецот Метју Меконахи повторно се обединија преку „Инстаграм лајф“ во вторникот за да ја прослават 20-годишнината од филмот The Wedding Planner.

Џенифер и Метју, сега и двајцата 51-годишници, ги портретираа организаторката на венчавки Мери Фиоре и педијатарот Стив Едисон во романтичната комедија на Адам Шенкмен во 2001 година.

„Сè уште се чувствува како да беше вчера. Токму вчера бевме на средина од тоа поле во киносалата“, рече Џенифер, која може да се пофали со 140 милиони следачи на Инстаграм.

„Се сеќаваш ли кога ја снимавме сцената каде што требаше да ме бакнеш? Јас добро се сеќавам дека ми рече: ‘Госпоѓице Лопез, сега ќе те бакнам’. А јас одговорив: ‘Добро, ајде да го сториме тоа’“.

Прикажи повеќе...

Забава

Парис Хилтон проговори за нејзините планови да основа семејство

Објавено пред

Парис Хилтон е подготвена за венчавка и сака да стане мајка.

Таа откри дека е подложена на ИВФ-процедура со „сродната душа“ Картер Реум за да се осигура дека може да има „момче и девојче близнаци“, откако е во врска со него веќе една година.

39-годишната Парис во вторникот во поткаст на „Тренд репортер“ изјави дека нејзината најдобра пријателка Ким Кардашијан ја запознала со таа идеја.

„Ким ми кажа за тоа. Јас не знаев ништо за ваквата постапка. Среќна сум што ми го кажа тој совет и ме запозна со нејзиниот лекар“, рече Парис.

„Правевме вонтелесно оплодување, ин витро, па можам да изберам близнаци ако сакам“, додаде таа.

Наследничката на синџир луксузни хотели призна дека процесот на извлекување на јајце клетки бил прилично исцрпувачки и дека морала да ја повтори методата неколку пати. „Јас веќе поминав низ постапката за вадење јајце клетки. Беше тешко, но знаев дека вреди. Го сторив тоа неколку пати.“

„Картер е мојот партнер од соништата … Тој е 100 проценти оној вистионскиот. Зборуваме постојано како ќе изгледа свадбата и за имињата на нашите бебиња.“

Прикажи повеќе...

Забава

Шекил О’Нил ја продаде импресивната палата во Флорида за 16.5 милиони долари

Објавено пред

Шекил О’Нил се збогуваше со својата мега-палата во Орландо, Флорида, за неверојатни 16.5 милиони долари.

48-годишната легенда на НБА-лигата успеа да го продаде гигантскиот дом откако ја намали првичната цена за речиси 12 милиони долари.

Според „Меншн глобал“, тој во 2018 година барал 28 милиони долари.

Целиот комплекс од 31. 000 квадратни метри се простира на површина од преку четири акри. Палатата има 12 спални соби и 12 бањи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија59 минути

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија1 час

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија2 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија3 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Македонија4 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија5 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа6 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет6 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет7 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија7 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет18 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија22 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ23 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа23 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет1 ден

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа1 ден

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа1 ден

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија1 ден

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Досие