Контакт

Забава

Хакери украле лични податоци на Лејди Гага и други ѕвезди

Објавено пред

Личните податоци на пејачката Лејди Гага и на други селебрити-личности им биле украдени од хакери.

34-годишната поп-пејачка и други ѕвезди од таканаречената А-листа станаа жртви на хакерската група РЕвил (REvil), која успеа да пристапи до низа доверливи информации, вклучувајќи договори, договори за необјавување, телефонски броеви, адреси на е-пошта и приватни преписки.

 

Медиумите наведуваат дека други жртви на хакирање се Мадона, Ники Минаж и Брус Спрингстин, како и „Минатата недела вечерва со Џон Оливер“ (Last week tonight) комедија, ток-шоу што се емитува на „Ејч-би-оу“.

Адвокатската фирма за медиуми и забава со седиште во Њујорк – Grubman Shire & Sacks – потврди за „Варајати“ дека станува збор за сајбер напад со цел барање откуп.

Во напади од ваков вид хакерите обично бараат откуп од нивните жртви, заканувајќи се дека ќе ги објават украдените податоци доколку не ги добијат парите.

Во овој случај, хакерите побарале дури 21 милион долари, јавува весникот „Њујорк пост“.

Сепак, адвокатската фирма во моментов одбива да преговара со хакерската група.

Брет Калоу, аналитичар за закани во „Емсисофт“, компанија за анти- малициозни софтвери, смета дека сумата пари што ја бараат хакерите не е вон сферата на можност.

Аналитичарот објасни: „Тоа ќе биде втор по големина откуп досега – барем колку што знаеме.“

Забава

Ѕвездите што го критикувале Трамп отпаднаа од кампањата за подигање на јавната свест за Ковид-19

Објавено пред

Администрацијата на Трамп им забрани на 264 славни личности да се појават во рекламна кампања за подигање на свеста за короновирус и одобри само десет, бидејќи sвезди како Џенифер Лопез, Џони Деп, Били Ајлиш и Кристина Агилера го критикувале претседателот.

Администрацијата на Трамп неодамна ја одобри рекламната кампања во износ од 250 милиони долари со стотици познати личности што ќе учествуваат во неа, иако речиси сите беа отфрлени поради партиски политчки интереси, вклучително и Били Ајлиш, пренесуваат американски медиуми.

Кампањата била иницирана само неколку недели пред изборите. Целта била да се „победи очајот и да се инспирира надеж“ среде пандемија на коронавирусот со тоа што ќе се ангажираат забавувачи во специјалната програма. Кампањата состави список со 274 славни личности кои би можеле да бидат вклучени, пренесува „Вашингтон пост“.

Од 274 познати личности на списокот, само 10 беа одобрени, а другите отпаднале или поради поддршка на поранешниот претседател Барак Обама или дека биле критички настроени кон Трамп, а некои и поради поддршка на правата на хомосексуалците и/или истополовите бракови.

Ајлиш (18) не била земена предвид за кампањата бидејќи таа не е поддржувач на Трамп и поради нејзините коментари на Демократската национална конвенција во август, каде што беше цитирана како вели: „Трамп ја уништува нашата земја и сè што ни е важно“.

Прикажи повеќе...

Забава

Ева Лонгорија ќе глуми во комедија

Објавено пред

Популарноста ја стекна со улогата на Габриела Солис во хит-серијата „Очајни домаќинки“ на Еј-би-си, која траеше од 2004 до 2012 година.

А сега Ева Лонгорија потпиша да глуми во комедијата Unplugging („Исклучување“).

Актерката (45) ја заменува Исла Фишер, која првично требаше да глуми во филмот наспроти Мет Волш.

Волш, најпознат по улогата на Мајк Меклинток во Veep на „Ејч-би-о“, е коавтор на сценариото за филмот, кој моментно се снима во Оклахома.

Приказната се фокусира на еден пар, кој по смртта на нивниот пријател тргнуваат кон далечен град на забавен дигитален детокс.

Прикажи повеќе...

Забава

Се омажи Скарлет Јохансон

Објавено пред

Sвездата на „Црната вдовица“, Скарлет Јохансон, се омажи за својот свршеник Колин Џост на интимна церемонија почитувајќи ги препораките за заштита од коронавирусот.

Веста за венчавката беше објавена вчера од добротворната организација „Оброци на тркала“, која соопшти дека парот ги поддржува напорите на организацијата да им помогне на постарите луѓе за време на пандемијата.

„Воодушевени сме со објавување на веста дека Скарлет Јохансон и Колин Џост се венчаа минатиот викенд на интимна церемонија со нивното потесно семејство и саканите следејќи ги безбедносните мерки на претпазливост од Ковид-19“, напиша организацијата на својот профил на „Инстаграм“.

„Нивната желба е да помогнат да се направи разлика за ранливите постари лица во ова тешко време“, велат од добротворната организација замолувајќи ги фановите на парот да дадат донација.

Портпаролот на Јохансон ја потврди веста.

Јохансон и Џост, кој е писател и комичар во телевизиското шоу Saturday Night Live, почнаа врска пред три години, а се свршија во мај минатата година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Фаучи: Првите дози од вакцината ќе бидат достапни кон крајот на декември или почетокот на јануари

Ако сè оди добро, првите дози на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирус најверојатно ќе бидат достапни кон крајот на...

Македонија37 минути

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Европа54 минути

Научник од Оксфорд: Вакцината е подготвена, создава имунолошки одговор и може да се започне со вакцинација

Хрватскиот научник Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина од Оксфорд, откри дека во првата и втората фаза се покажало дека...

Регион1 час

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија2 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно2 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа3 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа4 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа4 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет16 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија17 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија17 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет19 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија20 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија21 час

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија21 час

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија23 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија1 ден

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет1 ден

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Досие