Контакт

Забава

Хоакин претпазлив поради коронавирусот, наточил гориво со ракавици и си ги дезинфицирал рацете

Објавено пред

Оскаровецот Хоакин Феникс (45) со свршеницата Руни Мара (34) бил на бензинска пумпа во Лос Анџелес. Актерот бил претпазлив поради опасноста од коронавирус бидејќи кога излегол од автомобилот да наточи гориво, веднаш ставил заштитни ракавици.

Кога завршил со точењето гориво, ги симнал ракавиците, а неговата свршеница му додала гел за дезинфекција.

Руни Мара не излегла од автомобилот. Таа седела на патничкото седиште без шминка и со очила за сонце.

Мара исто така е актерка, а последниот филм во кој глумеше – Nightmare Alley го стопира снимањето сè додека не се смири ситуацијата со коронавирусот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ким Кардашјан го повика Азербејџан да престане со нападот врз Ерменија

Објавено пред

Американската реална sвезда Ким Кардашјан, чие семејство по потекло е од Ерменија, проговори за конфликтот во Нагорно-Карабах и го повика Азербејџан да престане со офанзивната употреба на сила против ерменскиот народ.

Во серија твитови Ким Кардашјан го повика и Вашингтон да ја запре воената помош за Баку.

Сопругата на раперот Канје Вест исто така имаше порака за Турција, на која ѝ порача да престане да испраќа оружје и борци во зоната на конфликтот како поддршка на азербејџанската страна.

Ким Кардашјан исто така ја повика меѓународната заедница да преземе политички и дипломатски мерки за да спречи непотребна ескалација и трагедија, пренесува „Спутник“.

„Ерменија е жртва на неиспровоцирани напади од Азербејџан“, рече Ким Кардашјан додавајќи дека нападите се придружени со предвидлива кампања за дезинформација.

„Азербејџан, освен во случај на воена пропаганда, ги блокира социјалните мрежи“, тврди Ким Кардашјан.

Во неделата ескалираа судирите во Нагорно-Карабах, а двете страни меѓусебно се обвинуваа за почнување борбени дејства.

Прикажи повеќе...

Забава

Ди Каприо – наратор во документарец за правото на глас

Објавено пред

„Верувам дека никогаш нема да бидеме еднакви сè додека не гласаме сите,“ вели актерот Леонардо ди Каприо во трејлерот од нова документарна серија, заедничка продукција на „Нетфликс“ и „Вокс медија“.

45-годишниот актер е наратор во претстојниот документарец со наслов „Чиј глас е важен“, заедно со Селена Гомез и Џон Леџенд.

Во кус извадок од серијата, објавен во магазинот „Пипл“, Ди Каприо објаснува зошто треба да гласаат сите Американци и колку е важно тоа оваа година.

„Во 1776 година гласањето беше привилегија, речиси исклучиво за белите луѓе со имот“, вели Ди Каприо во клипот.

А една Афроамериканка вели: „Во основачкиот устав нема да го најдете правото на глас. Ова право на глас беше бојно поле во американската демократија“.

„Ако вашиот глас не беше важен, зошто по ѓаволите има толку многу системи и луѓе што се обидуваат да ве спречат да гласате“, вели друг Афроамериканец гласач.

Прикажи повеќе...

Забава

Сер Дејвид Атенборо го собори инстаграм-рекордот на Џенифер Анистон

Објавено пред

Британскиот истражувач Дејвид Атенборо го собори рекордот на холивудската актерка Џенифер Анистон за најбрзо достигнување еден милион следачи на „Инстаграм“.

На возраст од 94 години бројот на следачи на познатиот натуралист достигна седум цифри за четири часа и 44 минути, според Гинисовата книга на светските рекорди, пренесува Би-би-си.

Сер Дејвид Атенборо првпат се пријави на „Инстаграм“ во четвртокот со цел да ја сподели својата порака за заштита на животната средина. Во неговата прва објава на социјалната мрежа тој напиша: „Спасувањето на нашата планета сега е комуникациски предизвик“.

Во своето прво видео ветеранот рече: „Го правам овој потег и го истражувам овој нов начин на комуникација бидејќи, како што сите знаеме, светот е во неволја“.

„Континентите горат. Глечерите се топат. Корални гребени умираат. Рибите исчезнуваат од нашите океани. Списокот продолжува и продолжува. Спасувањето на нашата планета сега е комуникациски предизвик“.

Минатиот октомври ѕвездата на „Пријатели“, Анистон, ја достигна пресвртницата за пет часа и 16 минути.

Бројот на луѓе што го следат Атенборо се искачи на 2,5 милиона во рок од 24 часа. Сепак, тој е на некој начин зад најследената личност на планетава – фудбалерот Кристијано Роналдо, кој има 238 милиони, коментира Би-би-си.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Одбраната на Јанакиески: Ако бил близок соработник на Груевски, немало да биде прислушуван

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено...

Македонија3 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија3 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Свет4 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет4 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија5 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион6 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија6 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија7 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија19 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија20 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион21 час

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет21 час

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет22 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ23 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија24 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија1 ден

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ1 ден

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа1 ден

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет1 ден

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Досие