Контакт

Забава

Хороскопски знак со највисока емоционална интелигенција во Зодијакот

Објавено пред

Трите водни знаци на Зодијакот – Рак, Шкорпија и Риби – обично се многу чувствителни суштества, но еден се издвојува по тоа што има поголема емоционална интелигенција.

dobivaj vesti na viber

Во астрологијата, елементот вода е поврзан со сите работи од емотивна природа.

Затоа, луѓето родени под овие знаци имаат поголема веројатност да имаат повисоко ниво на емоционална интелигенција од некои други.

Раковите се неверојатно сочувствителни бидејќи со нив владее сентименталната Месечина.

Сложените Шкорпии длабоко и интензивно ги чувствуваат своите емоции и можат да читаат други луѓе со нивната космичка рендгенска визија.

Сепак, се чини дека променливиот воден знак Риби е опремен со највисоки нивоа на емоционална интелигенција. Рибите се поврзуваат со светот преку нивните емоции, а благодарение на нивниот променлив статус на знакот, тие се исто така многу прилагодливи и издржливи кога станува збор за справување со чувствата на другите луѓе.

Како дванаесетти и последен знак на Зодијакот, тие исто така поседуваат еден вид трансцендентална мудрост што им овозможува лесно да се поврзат со нивниот внатрешен свет (и светот на другите луѓе).

Рибите се неверојатно чувствителни дури и на суптилни промени во енергијата, па можат да разберат како се чувствуваат другите луѓе – што придонесува за нивното силно чувство на емпатија.

Бидејќи се екстремно свесни за сопствените емоции, лесно им е да покажат внимание, сочувство и грижа кон некој на кој тоа му е потребно во тој момент, пишува Bustle.

Рибите се исто така еден од двата хороскопски знаци со кои традиционално владее мудрата и жедна за знаење планета Јупитер.

Ова филозофско и мудро планетарно влијание со нивната водена емоционална свест ги благословува Рибите со единствена способност да ги идентификуваат и обработуваат емоциите на високоумен и отворен начин.

Рибите целосно прифаќаат дека не можат да ги контролираат чувствата на другите – тие едноставно даваат се од себе за да ги разберат и зрело и отворено да одговорат на нив.

На Рибите генерално им е многу удобно да зборува за своите чувства, што ги прави другите луѓе да се чувствуваат посигурно кога ги споделуваат своите чувства – што води до посилна комуникација и поголемо разбирање.

Забава

Четири хороскопски знаци ја носат титулата најдобар љубовник

Објавено пред

Не треба да го чекате моментот кога ќе легнете за да дознаете дали на вашиот маж му е жешко во кревет. Доволно е да дознаете кога е роден и ѕвездите ќе ви кажат како ќе го поминувате времето во неговите прегратки.

dobivaj vesti na viber

Во овој случај, титулата „најдобар љубовник“ ја носат дури четири знаци, бидејќи сите го заслужуваат тоа. Сепак, еден посебно се издвојува.

Овен

Овенот има тенденција да ја користи својата сексуална енергија премногу ненадејно и нема долго да размислува за впечатокот што го остава врз вас. Тој важи за еден од најдобрите љубовници меѓу хороскопските знаци. Покрај одличното познавање на анатомијата, тој лесно може да ги забележи и ерогените зони на партнерот. Подготвен е на сѐ, ништо не му е туѓо. Секогаш е отворен да биде одлучувачки во клучните моменти. Сите пози му се омилени.

Водолија

Водолијата поседува голема интелектуална ароганција и тоа одбива многумина од нејзината инаку многу привлечна надворешност. Таа е ексцентрична и кога е љубовта во прашање. Водолиите имаат разни и многу специфични вкусови при изборот на партнер. Понекогаш и самите не се сигурни што ги привлекувало кај некоја девојка. Таа е совршен љубовник и многу ужива во сексуалните игри. Дури и кога е сама, не се откажува од сексуалните односи.

Риба

Рибите се многу одговорни. Не им се непознати измамите, но никогаш нема да го запостават своето семејство. Тие се многу нежни и посакувани љубовници. Велат дека жената што не била во врска со маж Риби не знае што е вистински секс, иако најмногу уживаат во сексот кога искрено сакаат некого. Тие може да бидат многу каприциозни и неостварливи кога најмалку очекувате.

Шкорпија

Сепак, победник е Шкорпијата. Шкорпијата ја симболизира сексуалноста, еротиката и сите манифестации на телесна љубов. Дури и античката астрологија му го даде почесното место како најдобар љубовник. Постојат ретки мажи Шкорпија што ѝ ги дале сите свои емоции на една жена. Во неговиот живот секогаш има барем двајца во исто време. Мора да се помирите со тоа доколку сте се заљубиле во него, што не е тешко со оглед на неговиот продорен поглед и сексипилноста со која едноставно зрачи. Кога ќе најде партнер кој му одговара во се, тој е многу верен и лојален.

Прикажи повеќе...

Забава

Измамничката за која „Нетфликс“ сними серија стана хит на „Тик-ток“

Објавено пред

Ана Сорокин, измамничката позната и како Ана Делви, продолжува да го привлекува вниманието на јавноста две години по објавувањето на серијата на „Нетфликс“, „Измислувајќи ја Ана“. Моментно е во домашен притвор, но од таму ниже успеси.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за WWD во јуни таа рече дека се труди да биде зафатена и продуктивна.

„Не правам ништо доволно возбудливо во моментот. Би било полесно да создадам повеќе содржини ако можам да ја напуштам куќата. Никој не сака да ме види како седам на каучот и пишувам книга. Сѐ зависи од тоа кога ќе бидам слободна. Потоа ќе правам интересни работи што луѓето што сакаат да ги гледаат“, додаде Ана.

Зошто е позната?

Ана е родена во Русија и е позната по тоа што ги измамила банките и њујоршката социјална служба за илјадници долари меѓу 2013 и 2017 година. Тогаш таа живееше на Менхетн, а сите мислеа дека е германска наследничка со богатство од 67 милиони долари во Европа.

Ана изјави за „Ен-би-си њуз“ дека никогаш не сакала да биде позната како измамничка.

„Тоа е целосно наметнато од обвинителството и медиумите, како и од сериите на „Нетфликс“, но, дефинитивно, се обидувам да побегнам од тоа“, рече таа.

„Едноставно мразам да ги гледам сите тие наслови за измами и лажно наследство. Би сакала да добијам шанса луѓето да не ме гледаат само како наводна измама“, вели Ана.

За прикажувањето на нејзината приказна во серијата на „Нетфликс“, Сорокин добила речиси 200 илјади долари.

Која е, всушност, Ана Делви?

Делви е родена како Ана Сорокин во предградијата на Москва во 1991 година, а подоцна се преселила во Германија со своето семејство. Таа стажирала во парискиот магазин „Прпл“ . Таму се спријателила со главниот уредник Оливие Зам и тој бил првиот што го вовлекла во својата мрежа од лаги и манипулации, а во 2014 година се преселила во Њујорк.

Ана направила огромни сметки за ресторани и хотели и се извлекла со плаќањето. Во еден случај на пријателка ѝ оставила долг од 62 илјади долари. Имено, таа ја поканила на луксузен одмор во Маракеш, а кога требало да плати, Ана побарала од нејзината пријателка тоа да го направи таа со нејзината кредитна картичка.

Во април 2019 година Ана беше осудена на минимум четири години затвор за измама, но беше ослободена поради добро однесување во февруари 2021 година.

Каде е сега Ана Делви?

Во јуни Ана беше видена како пристигнува на сослушување за имиграција во Њујорк. Имено, кога излегла од затворот, во март 2021 година повторно била приведена од Имиграциската и царинската служба поради престан на визата. Таа беше во притвор една година.

Таа требаше да биде депортирана во Германија во 2022 година, но депортацијата не успеа бидејќи одби да го напушти притворот и да оди на аеродром. Нејзиниот адвокат потоа изјави за „Њујорк пост“ дека е поднесено барање за задржување на депортацијата. Подоцна истата година таа беше ослободена од притвор под два услова. Мораше да плати кауција од 10.000 долари и да остане во домашен притвор.

Стана хит на  „Тик-ток“

На Ана ѝ е забрането да ги користи сите форми на социјални мрежи. Таа често се фотографира и снима додека оди на суд, а овие појавувања редовно ги користи како можност за нејзините модни моменти носејќи луксузни брендови и интересни комбинации. На „Тик-ток“ многумина со нетрпение ги следат нејзините појави и споделуваат видеа.

„Подобро е да ја поканат на Мет гала в година“, „Таа е модна икона“, „Ја обожавам“, „Овој нов нејзин изглед ме воодушевува“, „Леле, таа изгледа неверојатно“, се само некои од коментарите под видеото, кои имаат стотици илјади прегледи на „Тик-ток“.

Што друго прави Ана Делви?

Таа потпиша договор за нова документарна серија за животот по затворот, која ќе продолжи таму каде што застана серијата на „Нетфликс“.

Во јануари 2023 година излезе вест дека Ана ќе го снима реалното шоу Delvey’s Dinner Club во својот стан во Ист Вилиџ во Њујорк, каде што е во домашен притвор. За време на домашниот притвор Ана го почна и поткастот The Anna Delvey Show со цел да го промени својот имиџ.

Во јули 2023 година таа го издаде својот деби-сингл What the Hell? со ѕвездата на „Тик-ток“, Брук Батлер.

Таа ја организира и првата модна ревија во својот стан со познатиот дизајнер Шао Јанг.

„Само се трудам да го направам најдоброто што можам. Не размислувам што ќе мислат луѓето за мене“, изјави таа за WWD. Освен во модата, тој се обидува да се докаже и во светот на уметноста. Имено, додека чекала вести за својата депортација, на Менхетн била отворена нејзината прва уметничка изложба наречена Free Anna Delvey. Изложбата содржеше дела на 33 уметници инспирирани од нејзиното искуство.

Втората изложба, нејзината прва самостојна изложба наречена „Наводно“, беше претставена со 20 цртежи што ги нацртала додека била во притвор. Според „Вараети“, нејзиниот трговец со уметнички дела ја проценува вредноста на колекцијата помеѓу 400.000 и 500.000 долари.

Прикажи повеќе...

Забава

Тие се незаборавни, но исцрпувачки партнери: четири хороскопски знаци што не знаат да живеат мирно

Објавено пред

Астрологијата често открива интересни карактеристики на различни хороскопски знаци. Некои од нив едноставно не знаат како да живеат мирно, постојано внесувајќи динамика и возбуда во својот и во животот на другите. Нивната енергија, страст и потреба за авантура ги прават незаборавни, но понекогаш и исцрпувачки партнери. Ајде да дознаеме кои се хороскопските знаци.

dobivaj vesti na viber

Овен

Овните се познати по својата неисцрпна енергија и потреба за акција. Како прв знак на зодијакот, Овенот сака да биде пионер и постојано бара нови предизвици. Нивната страсна природа значи дека тие ретко застануваат или се задоволуваат со статус кво. Овните го сакаат адреналинот и секогаш ја бараат следната авантура, без разлика дали се работи за нов проект, патување или хоби. Нивниот натпреварувачки дух и желбата за победа често ги водат во неверојатни и непредвидливи ситуации, правејќи ги нивните и животите на нивните најблиски возбудливи.

Близнаци

Близнаците се знак кој обожава промени и разновидност. Нивната љубопитност и желба да научат нови работи значи дека брзо се заситуваат од рутината и секогаш бараат нешто ново за да ги заинтригира. Близнаците се мајстори за комуникација и социјални интеракции, често внесувајќи свежина и динамика во нивната околина. Нивниот ум постојано работи, што ги прави исклучително интересни, но понекогаш и немирни партнери. Тие сакаат да бидат во движење, да истражуваат нови идеи и да запознаваат нови луѓе, што често резултира со живот полн со возбуда и неочекувани пресврти.

Лав

Лавовите се родени да бидат во центарот на вниманието. Нивната харизматична личност и љубовта кон драматичните моменти ги прават природни забавувачи. Лавовите го сакаат центарот на вниманието и често прават се што е потребно за да ја заинтересираат нивната околина. Нивната страсна природа и желба за луксуз и грандиозни гестови значи дека нивниот живот ретко може да се опише како досаден. Лавовите внесуваат оган и енергија во секој аспект од нивниот живот, постојано бараат начини да го направат секој момент незаборавен. Со лав, секој ден може да биде нов спектакл.

Водолија

Водолиите се знаци кои секогаш гледаат кон иднината. Нивната желба за иновации и промени често ги води во неистражени области. Водолиите сакаат да ги кршат воспоставените норми и да бараат нови, неконвенционални начини на живеење. Нивната оригиналност и склоност кон експериментирање значи дека нивните животи никогаш не се предвидливи. Водолиите често иницираат промени кои другите знаци ги сметаат за радикални или предвремени, но токму тоа ги прави возбудливи и инспиративни. Нивниот живот е исполнет со возбуда поради нивната постојана потрага по напредок и иновации.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија54 минути

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија3 часа

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет4 часа

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ4 часа

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија5 часа

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија5 часа

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија6 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ7 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет8 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија8 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија9 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија1 ден

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија1 ден

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија1 ден

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...