Контакт

Забава

Хороскопски знаци кои лесно создаваат пријателства: нивната енергија ќе го освои секој соговорник

Објавено пред

Хороскопските знаци кои лесно создаваат пријатели се секако многу посебни. Доволно е да се појават и нивната енергија ќе го освои секој соговорник.

dobivaj vesti na viber

Способноста лесно да се дружите е нешто кон што секој се стреми. Сепак, не е лесно секому да запознае нови луѓе и да им се допадне уште од првиот впечаток. Сепак, овие пет знаци се познати по својата дружељубивост и немаат проблеми со социјализацијата.

Стрелец
Авантуристичките Стрелци не се навикнати на неодлучност, а нивната самодоверба продира во сите области од нивниот живот. Тие лесно го одредуваат стилот на комуникација на својот современик, благодарение на високата емпатија и знаат лесно да се прилагодат на друга личност, без да ја изгубат својата индивидуалност и силна енергија. Покрај тоа, искреноста и емотивноста на Стрелците ги прават многу топли.

Близнаци
Двојната природа на Близнаците им овозможува да ги комбинираат карактеристиките на забавен пријател, но и на оној кој е емпатичен и чувствителен. Благодарение на нивната светла енергија, претставниците на овој знак се во центарот на вниманието и привлекуваат луѓе. Пријателството со нив е исполнето со авантури, а способноста лесно да се најде заеднички јазик со соговорникот им овозможува на претставниците на овој знак лесно да се запознаат и да најдат пријатели.

Вага
Вагите се чувствуваат удобно кога се опкружени со истомисленици и пријатели. Шармот и лидерските квалитети на претставниците на овој знак им овозможуваат да бидат забележани и да направат пријатни и корисни познанства. Промисленоста, трпеливоста и самодовербата се особините кои ги прават другите да бидат лесно шармирани од една Вага. Како пријатели, тие се многу внимателни и можат да споделуваат совети или едноставно да слушаат. Тие се многу позитивни и смирени, а тоа ги освојува луѓето околу нив.

Лав
Самоуверените и независни Лавови ги привлекуваат другите со својата моќна енергија. Секоја мисла што ја изразуваат се прима со посебно внимание и почит. Кога Лавовите пријателски и пристапуваат на некоја личност, соговорниците често тоа го сфаќаат како чест и дефинитивно нема да одбијат да комуницираат. Многу им е лесно да стекнат пријатели и деловни познанства.

Овен
Овните се постојано во движење и бараат нешто ново за себе, па дефинитивно нема да одбијат да одат на некој настан каде што ќе можат да остварат нови познанства. Претставниците на овој знак не можат да ја поднесат здодевноста и осаменоста, па затоа комуникацијата со луѓето е од витално значење за нив. Овните имаат лидерски квалитети и самодоверба што им овозможува да ги направат дијалозите интересни и да воспостават пријателства.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Почнуваат деновите на италијанскиот дизајн во Скопје: модна ревија, изложба и мастер-клас на еден од најдобрите италијански дизајнери на играчки

Објавено пред

За деновите на италијански отдизајн во Скопје, италијанската амбасад и ИТА – Italian Trade Agency, организираат настани со кои се промовиираат уникатноста и врвниот квалитетот на италијанскиот дизјан.

dobivaj vesti na viber

Темата на годинешното издание на деновите на италијанскиот дизајн е: „Создавање вредност: инклузивност, иновација и одржливост“.

Деновите на италијански дизајн во Скопје почнуваат на 14 март во Сули ан, со макстер-клас на Лука Боскардин, италијански дизајнер на играчки и илустратор за многу италијански и интернационални брендови, како StudioRoof, Corriani, MonPetitArt, Arbos, George Magazine e Philips Design.

Истиот ден, во Чифте амам, свечено ќе биде отворена изложбата на ADI Design Museum, посветена на 140 години од првото издание на „Авантурите на Пинокио“, и содржи избор на дизјанерски проекти на италијански компании направени специјално за изложбата, кои ја потврдуваат способноста на италијанскиот дизајн да креира безвременски слики и предмети и го слават митот за Џепето, првиот италијански дизајнер.

На 15 март во „Ист гејт мол“, ќе се одржи модна ревија, на која ќе бидат претставени најновите колекции на италијанските брендови ARMANI EXGANGE, PATRIZIA PEPE, TWIN SET, DAN JOHN, ERREA, REBECCA, JUST CAVALLI, FURLA, VERSACE, BENETTON, со која ќе се отвори 28. сезона на „Фешн викенд Скопје“!

Настанот е од отворен тип, наменет за сите посетители и љубители на модата и дизјанот, кои ќе може лично да ја почувстуваат возбудата на гламурот од италијанските модни писти.

Прикажи повеќе...

Забава

Промоција на нов музички проект на Бојана Скендеровски

Објавено пред

Премиерното слушање на композицијата зад која како автор застанува колега на Бојана Скендеровски (чие име барем до понеделник останува изненадување), но и премиерата на видеозаписот, се закажани в понеделник во ресторанот „Дион“ во Центар, со почеток во 19 часот.

dobivaj vesti na viber

„Велат, среќата е единствената работа која се множи кога се дели затоа дојдете заедно да прославиме за новите проекти, да наздравиме за работите што следуваат и да уживаме во убавите моменти бидејќи само тие се паметат“, вели тимот на Бојана.

Прикажи повеќе...

Забава

Нож во грбот: хороскопски знаци што ќе ве издадат без размислување

Објавено пред

Можеби ви изгледаат прекрасно, но внимавајте се од измами и нож во грбот. Ова се дволични хороскопски знаци.

dobivaj vesti na viber

Верувајте, но проверете. Стара добра поговорка која нè учи да не бидеме лековерни и наивни, да не ги прифаќаме надворешниот изглед и првиот впечаток како пандан на карактерот на една личност. Вистина е, изгледот често знае да измами, исто како зборовите.

Ако имате добро развиена интуиција, лесно можете да почувствувате лага во почетната фаза; но, веројатно припаѓате на претставници на водниот елемент: Ракови, Риби и Шкорпии. Луѓето со силен воден елемент имаат природен компас, тој секогаш работи независно од нив и во сите ситуации. Но, што да прават тие што немаат таква моќ? Како да знаеме кои се дволичните хороскопски знаци подготвени да изневерат?

Близнаци
Првиот знак на воздушниот елемент, управуван од пргавиот Меркур. Самите Близнаци се прилично површни и несериозни; тие немаат тенденција да се врзуваат и не чувствуваат каење. Токму поради тоа што блескавите претставници на овој хороскопски знак не може длабоко и емотивно да се врзат за никого, многу лесно може да ве напуштат и да тргнат во нови авантури. За нив е важен самиот факт на движење и менување на околината, не може долго да седат на едно место, им требаат светли емоции и храна за умот.

Поради фактот што Близнаците се многу пријателски расположени (каналот за комуникација е една од нивните силни страни) за време на дијалогот, лесно може да пренесат нечија тајна и лежерно да озборуваат зад грб. Притоа во никој случај нема да се стреми кон себични цели или желби за одмазда, тоа ќе го направи прилично лесно и природно. Почнуваат да зборуваат, се занесуваат со дискусијата и без размислување ќе кажат нешто. Во почетокот машките претставници на овој хороскопски знак може да раскажуваат многу фасцинантни приказни и да ветуваат многу, а кога ќе се намали нивото на интерес, тие ќе си заминат.

Вага
И овој знак спаѓа во елементот воздух и со него треба да ги држите очите отворени. Самите претставници на овој знак се многу шармантни, слатки и љубезни. Ги знаат правилата на пристојност, бонтон и знаат да покажат добро однесување. Таквите луѓе изгледаат неверојатно добронамерно и пријатно, но имаат свои „костури во плакарот“.

Прва точка: Вагите се знак на партнерство и соработка, многу им е важно да бидат во хармонична и пријатна врска, а донекаде и зависат од партнерот. Згора на тоа, тие може да бидат во врска без силна емотивна приврзаност, ако се мирни, удобни и згодни, ќе создадат слика на идеален пар за сите околу нив, а воопшто не е важно дали постојат силни чувства или не. Затоа, штом престанат удобноста и погодноста, тие може бргу да најдат замена и да исчезнат од вашиот живот.

Втора точка: често претставниците на овој знак се обидуваат да им угодат на сите одеднаш, односно да бидат добри со сите. Тие се многу зависни од мислењата на другите. Но, не можете да седите на двете столчиња, порано или подоцна ќе треба да застанете на нечија страна, а овде Вагите може да застанат на страната на посилниот партнер откривајќи ги тајните на послабиот. И поради желбата да живеат пријателски со сите и да им угодат на сите, тие може секому, малку по малку, да му кажуваат нечии тајни и лични податоци.

Девица
Земјата што се менува. Претставниците на овој хороскопски знак се многу практични, конкретни и прагматични. Тие никогаш нема да го трошат своето време без одредена цел и корист. Секоја нивна акција има силен поттик и очекување за заслужен резултат. Во работа, која бара зголемена концентрација и напорна работа, тие немаат рамен. Како што веќе разбравте, претставниците на овој знак се многу практични и бараат придобивки во сè, истото важи и за партнерите и пријателите.

Ако некое лице ѝ донесе одредена корист на Девицата, дава ново знаење, се смирува, помага да се зголеми профитот – Девицата ќе биде таму без разлика на сè. Но, штом таа иста вредност ќе исчезне поради некоја причина, Девицата се повлекува, без око да ѝ трепне. Сè додека претставувате одредена вредност за оваа личност, Девицата ќе ве цени и почитува, штом изгубите авторитет или некои вредни артефакти, заборавете на оваа личност.

Риби
Третиот знак на водниот елемент, променливата Риба. Светлите претставници на овој хороскопски знак се многу сомнителни и сонливи, сакаат да летаат во облаци, да градат замоци во воздухот, лесно се навредуваат и се караат. Овој знак е најподложен на секаков вид сугестии и зависност (од алкохол до коцкање). Тие имаат прилично уникатен поглед на светот за секого, кој може многу бргу да го промени својот правец. На таквите луѓе може да биде тешко да се потпрете, сега кажуваат едно, а утре нивната внатрешна струја го сменила својот тек и размислуваат сосема поинаку.

Рибите се романтични и заљубени, многу креативни луѓе. И како што знаете, сите креативни личности тешко може да се пофалат со лојалност. Муза е уникатна млада дама, никого не му се покорува, доаѓа и си оди како што сака. Тоа е целата поента, се чинеше дека сте ѝ верувале на таа личност, тргнавте по истиот пат со неа, а потоа одеднаш сфативте дека вашиот придружник гледа во сосема друга насока, а тој самиот повеќе не е сличен на она што беше порано.

Водолија
Друг знак на воздушниот елемент. Многу самоволно, слободоумен и пријателски настроен. Но, не е сè толку едноставно како што изгледа на прв поглед. Овие луѓе ги привлекуваат луѓето кон себе како магнет, имаат неверојатна харизма, уникатност, на некои места се дури и ексцентрични и необични, па привлекуваат големо внимание кон себе. Тоа е како да летаат до нив на вселенски брод, тие постојано доаѓаат со необични идеи, никогаш не знаете што да очекувате од нив утре, забавно и интересно е да се биде со нив. Веднаш штом ќе навлезете во нивната слобода, обидете се да поставите свои граници и ограничувања – ја изгубивте оваа личност. Ако тој самиот чувствува дека се обидувате да го контролирате и сакате да добиете некои гаранции за иднината, тој ќе си замине дури и без да се збогува.

Може исто толку лесно да влезе во вашиот живот и исто толку лесно да исчезне од него. Ќе правите планови за иднината, ќе го сметате за ваш верен пријател, другар и партнер, но во одреден момент, едноставно, ќе го изгубите од вид, на телефон нема да одговара на вашите повици, а вашите пораки ќе останат непрочитани.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ11 часа

Со нож убил малолетник: притвор за 15-годишникот од Прилеп бара обвинителството

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе барање за поведување подготвителна постапка со предлог за определување мерка притвор за 15-годишник од прилепското...

Свет11 часа

(Видео) Апсења по погребот на Навални, присутните со извици: „Путин е убиец“

Голем број Руси го скандираа името на Алексеј Навални додека лидерот на опозицијата беше погребан денеска во Москва и им...

Македонија13 часа

Палевски ќе биде екстрадиран од Турција по завршувањето на административните процедури, вели Аврамовска-Мадиќ

Заменик министерката за правда, Викторија Аврамовска Мадиќ, очекува Љупчо Палевски од Турција да биде екстрадиран веднаш по завршување на административните...

Македонија14 часа

Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и на судиите: Член 93 од Законот за извршувањето е правниот основ за бришење на долговите

Народниот правобранител Насер Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и судиите, кои седум месеци одбиваат да ги применуваат измените...

Македонија16 часа

Пендаровски: Ако бев избран во парламентот во 2019, ќе бев сменет истото попладне кога ѝ се спротивставив на власта за „Рекет“

На денешната прес-конференција претседателот Стево Пендаровски рече дека не може да знае дали некои од неговите поддржувачи ќе го дадат...

Топ19 часа

Расчистено убиството на 14-годишното момче во Прилеп, приведени двајца

Денеска, во 4 часот, во село Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода малолетник и...

Топ19 часа

14-годишно момче убиено среде Прилеп

14-годишно момче, вчеравечер, околу 19.30 часот, е пронајдено без знаци на живот со повеќе убодни рани и надворешни крвавења во...

Македонија19 часа

ДИК со нов пресек: Ванковска собра 9.722, Јакимовски 9.265 потписи, за Томе Николоски сè уште никој не се потпишал

Професорката Билјана Ванковска, која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.722 од потребните 10.000...

Економија20 часа

Нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Од денеска нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Како што порача претходно вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи,...

Македонија20 часа

МНР го осуди нападот во Газа: Ваквиот чин претставува сериозно кршење на меѓународното право

Министерството за надворешни работи најостро го осудува нападот во Газа, кој однесе животи на голем број невини луѓе додека чекаа...

Македонија20 часа

МВР воведе нова секција на веб-страницата за побрзо закажување термин за лични документи

Министерството за внатрешни работи информира дека од вчера е воведена уште една нова секција на веб-страницата https://termin.mvr.gov.mk/, која има цел да...

Свет21 час

(Видео) Пожар зафати зграда во Бангладеш, загинаа најмалку 43 лица

Најмалку 43 лица загинаа, а десетици се повредени во пожар што вчера уништи седумкатница во Дака, главниот град на Бангладеш,...

Свет21 час

(Видео) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа; сведок: Камиони со храна газеа луѓе

Според последните информации од Газа, најмалку 112 Палестинци се убиени, а 760 се повредени додека очајнички се обидувале да ја...

Македонија2 дена

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа2 дена

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија2 дена

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија2 дена

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија2 дена

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија2 дена

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ2 дена

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...