Контакт

Забава

Чарлс Трети нема да се всели во Бакингемската палата

Објавено пред

Новиот британски крал Чарлс Трети ќе ја прекине традицијата стара 185 години, пишуваат британските медиуми. Toj нема да се пресели во Бакингемската палата, каде што живееле сите британски кралеви и кралици – шест од нив – од 1837 година кога кралицата Викторија дојде на тронот.

dobivaj vesti na viber

Чарлс и неговата сопруга Камила сакаат нивната резиденција и понатаму да биде Кларенс хаус, која е на неколку минути пешачење од Бакингемскиот дворец и каде што живеат од 2003 година.

Бакингемската палата и понатаму ќе биде официјално седиште на монархијата, а Чарлс нема да се пресели таму, дури и кога ќе биде целосно реновирана во 2027 година.

Извор близок до кралското семејство изјави за „Сандеј тајмс“ дека Чарлс се чувствува многу удобно во Кларенс хаус, каде што мајката на кралицата Елизабета живеела до 2002 година.

Тој смета дека Бакингемската палата не е приспособена на современиот свет и не е одржлива ниту финансиски ниту еколошки, вели истиот извор.

Кралот наводно сака оваа палата да ја отвори за јавноста.

„Тој препознава дека сè мора да еволуира, а во модерната ера луѓето сакаат да влегуваат во палати. Тој ова го поддржува и палатите ги смета за јавен, а не приватен простор. Во Бакингемскиот дворец, најверојатно, ќе биде отворена постојана изложба во чест на кралицата Елизабета“, открива изворот за „Сандеј тајмс“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Кралската ковачница му оддаде почит на Џорџ Мајкл со колекционерска монета

Објавено пред

На починатиот британски пејач и текстописец Џорџ Мајкл му се оддаде почит со издавање персонализирана колекционерска монета.

dobivaj vesti na viber

Британската кралска ковачница објави дека новата монета, на која пејачот е во своите препознатливи очила за сонце, му оддава почит на хит-соло синглот на британската музичка ѕвезда – Faith, објавен во 1987 година.

Монетата е дизајнирана од уметникот и скулптор Сандра Дејана.

„Од неговото деби со дуото WHAM!, Џорџ Мајкл стана еден од најпродаваните соло музичари на сите времиња. Тој е глобална суперѕвезда, која инспирира и влијаеше на генерации со својата работа, музика и уникатен стил. Со задоволство ви ја претставуваме официјалната британска монета, која ги слави животот и наследството на Мајкл“, рече Ребека Морган, директорка на колекционери на монети во Кралската ковачница.

Џорџ Мајкл почина на Божиќ 2016 година на 53-годишна возраст.

Монетата е најновата во серијата „Легенди на музиката“ на Кралската монетарница, која претходно им оддаде почит на Дејвид Боуви, Елтон Џон и на „Квин“, а ќе биде достапна за купување на почетокот на оваа недела.

Прикажи повеќе...

Забава

Мет Дејмон продуцира филм за легендарниот концерт на „У2“ во Сараево: Сличностите меѓу војната во Југославија и Украина се морничави

Објавено пред

Мет Дејмон, продуцент на документарниот филм „Бакнете ја иднината“ (Kiss the Future) за концертот на „У2“ во 1997 година во Сараево, рече дека постои сличност меѓу војната во поранешна Југославија и руската инвазија на Украина.

dobivaj vesti na viber

„Бакнете ја иднината“ беше премиерно прикажан на минатогодишниот филмски фестивал во Берлин, а летово го отвори Сараевскиот филмски фестивал. Иако филмот е за повоениот настап на бендот „У2“ на стадионот „Кошево“, во суштината на неговата приказна е всушност борбата на сараевчани да ја преживеат повеќегодишната опсада и начинот на кој ја користеа рок и панк-музиката да го одвлечат вниманието од секојдневното гранатирање и снајперските истрели.

Филмот е продуциран од холивудските ѕвезди Бен Афлек и Мет Дејмон, а режијата е на Ненад Чичин-Шејн. Дејмон во интервју за „Варајети“ пред почетокот на кинодистрибуцијата на овој документарец потсетува дека почетокот на работата на филмот се совпадна со руската инвазија на Украина.

„Сличностите меѓу она што се случи во поранешна Југославија и она што се случува сега со Украина се впечатливи и донекаде застрашувачки. Во двата случаја поттикнувачи се политичките насилници, но и во двата случаја жртви се невини цивили“, рече Дејмон наведувајќи дека руската инвазија на Украина имала големо влијание врз луѓето што ги интервјуирале во Сараево.

„Бакнете ја иднината“, според него, не само што нè потсетува дека „бесмислена, глупава војна може да избувне насекаде“, туку ја покажува и силата на човечкиот дух.

„Овие неверојатни луѓе живееја под опсада долги четири години. Како и да е, некако успеаја да опстанат, дури и да напредуваат, затоа што ја насочија својата енергија на работи што нè врзуваат, а не нè разделуваат. Музиката, уметноста и другите елементи на креативноста се работи што може и нè зближуваат. И ако сме заедно, ништо навистина не може да нè победи. Така, претпоставувам дека сакам луѓето да го видат тоа – да ги потсетам дека можеме да победиме сè, дури и најмрачна закана сè додека сме заедно“, рече Мет Дејмон, пренесува „Н1“.

Во филмот учествуваа и членови на бендот „У2“, како и познатата новинарка на Си-ен-ен, Кристијане Аманпур, и поранешниот американски претседател Бил Клинтон.

Режисерот на филмот Ненад Чичин-Шаин е роден во поранешна Југославија од мешан брак меѓу Србинка и Хрват.

„Како југот на САД да војуваше со северот, денес, не пред 200 години. Нешто што изгледаше невозможно – го опиша Чичин-Шаин почетокот на војната во Југославија за американските медиуми.

На минатогодишниот филмски фестивал во Сараево тој рече дека се надева оти неговиот филм ќе биде прикажан во Србија, особено што не е критика на српскиот народ, туку на политичар што бил националист – Слободан Милошевиќ.

„Чекам покана од Србија“, изјави Чичин-Шаин.

Прикажи повеќе...

Забава

Тајната на долгиот брак на Џо Бајден и неговата сопруга, велат, е добрата акција во кревет

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден на шега им порача на своите колеги дека клучот за долг и среќен брак е добриот секс за што, меѓу другото, се зборува и во новата книга за американските први дами.

dobivaj vesti na viber

„Американка – трансформацијата на модерната прва дама, од Хилари Клинтон до Џил Бајден“ е книга на дописникот на „Њујорк тајмс“ од Белата куќа, Кејти Роџерс, објавена оваа недела. Делот за секс сочинува само неколку параграфи во книгата од 276 страници, но веќе ги поттикна медиумите да се најдат на насловните страници.

Роџерс пишува дека Бајден одлучил да не се кандидира за претседател во 2004 година, а одлуката им ја соопштил на соработниците откога Џил Бајден влегла во просторијата облечена во кроп и на нејзиниот стомак исчкртала пораката „НЕ“.

Бајден, кој сега има 81 година, им кажа на група поддржувачи во тоа време дека не е премногу заинтересиран да се кандидира за претседател.

„Попрво би останал дома и да водам љубов со сопругата додека моите деца спијат“, рече тој.

Неговиот портпарол само го отфрли коментарот на својот шеф откривајќи дека тогашниот сенатор Бајден бил „искрено и целосно вљубен во својата сопруга“, пишува Роџерс во својата книга.

Во книгата се зборува и за страдањата низ кои поминал сегашниот американски претседател кога неговата прва сопруга, Неилија, и ќерката Наоми загинале во сообраќајна несреќа во 1972 година. Тој се оженил со Џил во 1977 година, но Роџерс пишува дека морал да ја побара за жена петпати пред таа да се согласи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија16 минути

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде неговиот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите како што вели,...

Македонија44 минути

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде вчера беше пронајдено безживотно тело на маж со...

Македонија48 минути

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата нарко пресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет1 час

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија2 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет2 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ14 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија15 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија17 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет17 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион18 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ19 часа

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија19 часа

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија19 часа

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија21 час

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија21 час

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет23 часа

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...

Македонија24 часа

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската филијала во Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети кога увозник се обидел да ги...

Македонија1 ден

Никој од кандидатите за претседател сè уште ги нема собрано потребните 10 илјади потписи, досега се потпишале 24.830 граѓани

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден никој од кандидатите за претседател на...