Контакт

Забава

Член на екипатa поднесе тужба за небрежност против Болдвин и продуцентите на Rust

Објавено пред

Член на персоналот, кој бил сведок на фаталното пукање на сетот на вестернот Rust, поднесе тужба за небрежност во средата (10 ноември) против актерот Алек Болдвин и продуцентите на филмот.

dobivaj vesti na viber

Серж Светној, електричар на снимањето во Санта Фе, Ново Мексико, ги обвини продуцентите и другите дека не примениле безбедносни стандарди и дека дозволиле „револвер наполнет со боева муниција да биде вперен во живи луѓе“, се наведува во граѓанската тужба до која дојде „Дедлајн“.

Тужбата на Светној е првата поднесена во случајното фатално пукање на Болдвин. Властите во Санта Фе, Ново Мексико сè уште истражуваат, и против никого не е поднесена кривична пријава.

Снимателката Халина Хачинс беше убиена на 21 октомври, а режисерот Џоел Соуза беше ранет кога пиштолот на Болдвин, на кого му било кажано дека е безбеден, испука жив куршум, соопштија иследниците. На сетот беа пронајдени и други вистински куршуми.

Забава

Орки напаѓаат едрилици, дали е тоа само игра

Објавено пред

Истражувачите се обидуваат да откријат зошто групи орки постојано ги оштетуваат пловилата во Гибралтарската Теснина – понекогаш дури и ги потопуваат. Многумина веруваат дека таквото однесување не е агресија, туку тинејџерски лудории.

dobivaj vesti na viber

„Отпрвин тоа беше само една орка, која скокна од водата и се нурна меѓу двата трупа на 14-метарската едрилица. Ни изгледаше како извидник“, рече Ејми, една од четиричлениот екипаж на едрилицата што минувала низ Гибралтарската Теснина на пат кон Грција.

„Неколку минути подоцна китот се врати – со неколку други. Пет или шест од нив почнаа да удираат во трупот на едрилицата“, вели Ејми. „Не се исплашив“, додаде таа.

Ејми не била свесна за фактот дека има неколку стотици слични инциденти во истата област – некои резултираа со бродоломи. Сепак, досега нема повредени луѓе.

Од јули 2020 година морнарите во Гибралтарската Теснина и по должината на атлантскиот брег на Иберија пријавија напади на орки на нивните пловила, однесување што дотогаш беше невообичаено и ретко.

Орките, наречени и китови убијци, припаѓаат на семејството делфини. Тие живеат колку луѓето и одржуваат блиски социјални контакти со своите семејства. Без разлика дали во ледените води на Антарктикот или во тропските предели, во крајбрежните води или на отворено море, разни субпопулации на орки постојат речиси насекаде.

Истражувачите откриле дека секоја популација развила свои преференции за храна, јазици и однесувања. Досега само популацијата орка иберика (Orca Iberica) развила склоност кон удирање чамци.

По 20 минути, орките си заминале. Но, во тие 20 минути екипажот доживеал емотивен тобоган: фасцинација од изгледот на животните и чистата моќ измешани со возбуда и загриженост поради ризикот едрлицата да потоне.

„Никогаш не почувствував дека напаѓаат. Изгледаше како меѓугенерациска игра“, рече Ејми.

Биологот Моника Виланд Шилдс вели дека толкувањето на Ејми е најверојатното објаснување за она што се случувало тој ден на едрилицата.

„Ако навистина нападнат конкретно, штетата би била многу поголема“, вели бихејвиористичкиот научник и директор на Институтот за однесување „Орка“, научна организација, која го истражува однесувањето на две популации орки во близина на брегот на американската држава Вашингтон.

Истражувачите велат дека орките ги напаѓаат едрилиците од забава, а не од агресија.

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Хари: „Папараците ме прогонуваат повеќе од една деценија“

Објавено пред

Принцот Хари во вторникот и средата сведочеше  во лондонскиот Висок суд во рамките на својата тужба против британските весници на „Мирор груп“ за кои тврди дека го хакирале неговиот мобилен телефон пред повеќе од една деценија.

dobivaj vesti na viber

Соред некои медиуми, војводата од Сасекс беше на жар повеќе од седум часа во судницата додека адвокатите на таблоидите од „Мирор груп“ (МГН) упорно тврдеа дека тој нема цврсти докази дека нивни новинари му го хакирале телефонот.

Сведочењето на Хари беше дел од тужбата што тој и уште тројца тужители ја поведоа против издавачот на три весници на „Мирор“ – „Дејли мирор“, „Сандеј мирор“ и „Сандеј пипл“.

На говорницата Хари детаљно раскажа за болката што му ја предизвикале упадите на таблоидите во неговиот приватен живот. Тој нагласи дека таблоидите објавувале написи со детали за него што би можеле да ги добијат само преку недозволени средства.

„Целиот мој живот печатот ширеше приказни за мене и ги прикриваше своите незаконски постапки“, рече Хари гледајќи во судијата. „И седејќи овде во судницава, додека одбраната ги има доказите пред себе, а нивниот главен адвокат сугерира дека шпекулирам, не знам што би кажал за тоа“.

Светските медиуми потсетуваат дека принцот Хари во една пригода рече дека менувањето на медиумскиот пејзаж е негова животна мисија – и оваа гладијаторска битка во судницата може да биде еден од неговите клучни моменти.

Пред него стојат два исхода во оваа правна битка: прво, одлучност да продолжи без спогодба, и второ, да е доволно богат да го преземе финансискиот удар ако загуби.

Прикажи повеќе...

Забава

Првпат во својата кариера Џенифер Анистон прави куса пауза

Објавено пред

Џенифер Анистон никогаш досега не била на одмор.

dobivaj vesti na viber

54-годишната актерка е редовно лице во Холивуд по стекнувањето светска слава како Рејчел Грин во серијалот „Пријатели“ од 90-тите.

Таа објасни дека има намера да се тргне од светлото на рефлекторите следните неколку месеци бидејќи станала прилично изолирана откако морала да седи дома во текот на пандемијата.

„Во нашата работа мора да барате слободно време или да го издвоите бидејќи секогаш има нешто што ќе се појави. Затоа решив да бидам на одмор цел јуни и цел јули“, изјави Џенифер за „Пипл“.

„Никогаш не сум го направила тоа, но навистина мислам дека ќе го сторам тоа. Ќе патувам затоа што не сум патувала откога почна пандемијата. Станав многу изолирана. Но, време е да го надминам сето тоа. Многу е лесно да се падне во агорафобија по оваа пандемија. И одбивам да дозволам да се случи такво нешто“.

Во меѓувреме, ѕвездата на „Марли и јас“ продолжи да дава совети за добро здравје истакнувајќи дека научила да јаде правилно и да спие правилно за да остане во форма.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Нема атмосферска канализација што ќе ги апсорбира врнежите со ваков интензитет, вели градоначалникот на Делчево

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски вели дека се работи за голема елементарна непогода и дека ништо не можело да спречи...

Македонија9 часа

(Видео) Страотни сцени од Делчево под вода; Жителите: Да не се повтори

Делчево е под вода. Од фотографиите и видеата што се шират на социјалните медиуми може да се види што направило...

Македонија13 часа

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат по исти цени како и македонските, не биле странци тука, вели Меџити

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат со исти цени како и граѓаните на Македонија, рече министерот Меџити. „Косовските...

Македонија14 часа

Малтретирањето и тепањето во Бардовци се случувало со години, вели Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити вели дека тоа што се случи во Психијатриската болница во Бардовци, не е ништо ново...

Македонија15 часа

Прогласена кризна состојба во затворот „Идризово“

Со одлука на Владата прогласена е кризна состојба во затворот „Идризово“ поради спречување безбедносни закани. Ова се случува по информациите...

Македонија15 часа

Осуден сум без докази и штета, со пристрасност на судијата и судир на интереси во предметот, рече Јанакиески за „Топлик“

Со 18 причини ексминистерот Миле Јанакиески ја убедуваше Апелација дека не е виновен за случајот „Топлик“, каде што затезна камата...

Македонија16 часа

Меџити: Првпат утринското кафе го испив со професорот Јовев, кога министер носи одлука, таа не се преиспитува

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, на денешниот отчет за сработеното во стоте дена откако е на функцијата, се пофали дека...

Македонија16 часа

Македонски државјанин осуден за убиство во Швајцарија извршено пред 24 години

Маж по потекло од Македонија е осуден во швајцарскиот град Бил за убиство извршено пред 24 години. Судот го осуди ...

Македонија18 часа

(Видео) Двајцата членови го напуштија Судскиот совет: врховната судијка укажа на незаконски одлуки, Герасимовски впери прст во превирањата

На судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова им престанаа мандатите во Судскиот совет. Едногласно беше донесена одлуката од сите членови....

Европа19 часа

(Видео) Избодени тригодишни деца, напаѓачот по потекло од Сирија – детали за страшниот напад во Франција

Најмалку осум лица, меѓу кои шест мали деца, утринава се избодени со нож во близина на игралиште во југоисточна Франција....

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски бараше, Ковачевски носи документ – но, недоволен да убеди да се направат уставните измени

Резолуцијата од голема европска земја, со која ќе потврдат признавање на македонскиот јазик, идентитет и култура, е недоволна за ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија19 часа

Фатен затвореник, кој од „Идризово“ побегнал пред осум години, се шетал во Аеродром

Полицијата фати затвореник, кој во 2015 година побегнал од затворот „Идризово“. Криминалецот бил најден синоќа во скопската населба Аеродром. Според...

Македонија20 часа

Заканите од кумановско Слупчане втор ден ги држат екипите на ЕВН надвор од селото во кое се краде 80 отсто од струјата на годишно ниво

Екипите на ЕВН втор ден не може да ја реконструираат дистрибутивната мрежа во село Слупчане посочувајќи дека нивните вработени добиваат...

Свет21 час

Во поплавениот Херсон постои голема опасност од нагазни мини: „Лебдат кон градовите, не знаеме каде се“

Уривањето на големата брана во Херсон на југот на Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето нагазни мини, предупреди Меѓународниот...

Македонија21 час

СДСМ: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени

Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени, дијалогот треба да продолжи за на крајот сите да изградиме заеднички...

Македонија21 час

Судиите ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет

Судиите Мирјана Радевска Стефкова и Зоран Герасимовски денес ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет, а се очекува...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема уставни измени без зачувани и идентитет и јазик

Понудата на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната лидерска средба партијата ја коментира како победничка опција. „Македонија во ЕУ и зачуван идентитет, на...

Македонија22 часа

Градоначалникот на Чаир: Со промоцијата на паркот „Украина“ порачавме дека сме со ЕУ, САД и со украинскиот народ

Паркот „Украина“ вчера беше промовиран во општина Чаир, поточно во близина на општинската зграда. „Со промоцијата на паркот ‘Украина’ ја...

Македонија1 ден

„Моето место е на Кардиохирургија“, Јовев е сигурен дека Меџити ќе ја поправи грешката

Сашко Јовев, разрешениот директор на Клиниката за кардиохирургија, по повикот на министерот за здравство Фатмир Меџити, да биде негов национален...

Топ2 дена

Тешка сообраќајка: камион удри во автомобил на булевар „Туристичка“ во Охрид

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од...