Контакт

Забава

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Објавено пред

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.

 

View this post on Instagram

 

@iceman_hof how did we do? ❄️🥶🤟🏼 Constantine and I survived this mountain stream for 1 minute 45 seconds.. mindset is everything. The practice of ice baths looks crazy I know 😂 but it’s really beneficial for training the mind and body. Through various techniques (like breathing) we can calm ourselves enough to take on extreme conditions like this and more efficiently battle daily stress in our lives. I use Wim’s methods and find them beneficial for my life overall. “Mind over matter. Brain over body.” I suggest everyone to explore it and hopefully rise to this challenge! For those who dare, I challenge you to find an ICE COLD body of water outside and get in for at least 1 minute: – Must be winter and icy water outside – Must be only in underwear – Must have half the body submerged – Must be in for at least 1 minute Make sure to do your research and prepare as this can be pretty dangerous if you don’t follow Wim’s guidelines. Tag friends to do it with you and use #NoleChallenge when you share so I can see you guys. I’m so hyped for this, let’s goo!!!!!!! Idemooo!! 💪🏼 (I can share the full version of this on FB for #NoleFam if you guys want to see 😂) #iceman #wimhof #life #nature #breathing #meditation #reflect #mindset #justbreathe #wimhofmethod #innerfire #tbt

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

Тој заминал на планина со еден пријател и објави „Ноле предизвик“, каде што се капе во ладна река, а видеоснимката сигурно ќе привлече големо внимание и ќе охрабри многу негови фанови да го пробаат овој предизвик.

„Ја преживеавме планинската вода за една минута и 45 секунди. Се чини лудо, но преку разни техники можеме да се смириме доволно за да преживееме во екстремни услови како овој и поефикасно да се справиме со стресот во нашите животи, а добро е и за умот“, напиша Ноле.

Забава

Софија Вергара сподели емотивна фотографија од „Модерно семејство“ пред финалето на серијата

Објавено пред

Последната епизода на хит-серијата на Еј-би-си, „Модерно семејство“, се емитуваше во средата вечерта.

А неколку часа пред финалната епизода, Софија Вергара, една од главните протагонисти, на својот „Инстаграм“ сподели приватна снимка од последниот ден на актерската екипа.

„Последното модерно семејство вечерва!“, напиша Вергара над фотографијата, на која може да се види како се забавува во групна прегратка со актерите од популарната комедија.

Џеси Тајлер Фергусон, Ариел Винтер, Сара Хиланд, Џули Боувен, Тај Бурел, Ерик Стоунстрит, Ед О’Нил, Нолан Гулд и Рико Родригез се на групната фотографија што Вергара ја објави за своите 18,6 милиони следачи.

Хит-серијата „Модерно семејство“, која има пет награди „Еми“ за најдобра комедија, годинава заврши со снимање по 11 сезони.

Серијата стана хит веднаш по дебито во 2009 година и пет години по ред ја добиваше наградата „Еми“ за најдобра комедија, која, според статистиките, неделно ја следеле речиси пет милиони гледачи.

Прикажи повеќе...

Забава

Шегата на Елен Деџенерис дека карантинот е како затвор предизвика жестоки реакции

Објавено пред

Елен Деџенерис, една од најпопуларните американски ТВ-личности, се соочи со остри критики во средата кога нејзината самоизолација во куќа вредна милиони долари ја спореди со затвор.

Деџенерис, чие телевизиско ток-шоу беше во прекин цели три седмици поради препораката за седење дома, се врати во програма во средата, но овој пат шоуто го снимаше нејзината сопруга, актерката Порша де Роси, во еден од нивните домови во Калифорнија.

„Едно нешто што научив откако сум во карантин е дека ова е како да сте во затвор“, извика Деџенерис, кој беше снимена на фотелја гледајќи надвор кон огромни тревници и планини во далечина.

„Најмногу затоа што носам иста облека 10 дена и сите тука се геј“, рече таа смеејќи се на сопствената шега.

И покрај тоа што Елен ги пофали здравствените работници и другите од првите редови што се борат со пандемијата на коронавирусот, „затворската“ шега не помина добро.

„Имам вистински пријатели и сакани, кои во моментот се наоѓаат во затвор. Тие се затворени во грозни услови и се преплашени што ќе им се случи. Вашата шега за карантинот дома воопшто не е смешна и е навредлива“, напиша на „Твитер“ една од активистките за социјална правда (Diana # FreeThemAll4PublicHealth).

Повеќе од 280 затвореници и 400 вработени во затворите во Њујорк се заразени со коронавирус, а најмалку седум лица починале, според официјални податоци на локалната власт. Во Чикаго околу 230 затвореници во затворите во округот Кук се покажале како позитивни на вирусот, заедно со 92 вработени, пренесуваат медиумите.

„Елен-шоу, затворениците се заробени во 24-часовен карантин во ќелии, кои веројатно се со големина на еден од вашите тушеви, а други спијат на помалку од еден метар растојание од болни затвореници. И умираат. Вие не доживувате ништо слично на затвор“, Калеб Гросман напиша на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Забава

Анџелина и Бред постигнаа договор за школувањето на децата, се одлучија за традиционален начин

Објавено пред

Поранешната најпопуларна двојка во Холивуд, актерите Бред Пит (56) и Анџелина Џоли (44) се согласија нивните деца да се школуваат на традиционален начин.

Тригодишната битка помеѓу Бред Пит и Анџелина се помести еден чекор понапред, бидејќи конечно се договорија на кој начин ќе ги образуваат своите деца.

Разводот на холивудските актери трае една година подолго од нивниот брак, а тие конечно направија еден чекор напред во нивниот однос.

Бред пополни документи во Лос Анџелес и го извести судијата дека тој и Енџи конечно се согласиле околу образувањето на своите деца. Двојката се определила за традиционален начин на образование.

Најстариот син, Медокс (18), сега е на колеџ во Јужна Кореја, па оваа одлука ќе се однесува само на неговите помлади браќа и сестри Пакс (16), Захара (15) Шило (13) и близнаците Нокс (11) и Вивиен (11). )

Бред и Анџелина сега имаат две решени прашања по разводот, а тоа се прашањата околу старателството и образованието на децата, но сè уште не го решиле финансискиот дел.

Богатството на Бред се проценува на 300 милиони долари, а на Анџелина околу 100 милиони долари, и судот ги прогласи за официјални самци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани е негативна на Кoвид-19

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани, кое е позитивно на коронавирусот, е тестирана на 8 април и нејзиниот резултат е...

Економија5 часа

Намален условот за фирмите што користат субвенција – вработените ќе мора да ги задржат до јули, а не до септември

Фирмите што користат субвенција од Владата нема да смеат да отпуштаат работници до јули, а не до септември како што...

Економија6 часа

Прераспределени повеќе од 6,5 милијарди денари од буџетот за економските мерки

Владата на денешната седница ја донесе одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите...

Македонија8 часа

Филипче: Следната недела почнуваат подготовки за олабавување на мерките за движење

Следната недела ќе почнат подготовки за олабавување на мерките за рестрикции на движењето и враќање на животот во нормала, извести...

Македонија8 часа

Мајка и бебе од Кочани позитивни на коронавирус примени на Инфективната клиника

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот,...

Македонија8 часа

Притвореник кој вчера починал во скопскиот затвор позитивен на Ковид-19

Притвореник во истражниот затвор во Шуто Оризари вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој...

Македонија9 часа

Откриен случај на болеста њукастел во земјава, АХВ најави засилени мерки

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение за воведување заштитни, контролни и дополнителни мерки, со цел контрола и спречување на...

Економија10 часа

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија10 часа

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа12 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија14 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет14 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија15 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет15 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион15 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет16 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа18 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија1 ден

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа1 ден

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа1 ден

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Досие