Контакт

Забава

Ѕвездата на „Игра на тронови“: Имав две крвавења на мозокот, се плашев да не ме отпуштат

Објавено пред

Емилија Кларк призна дека се плашела да не биде отпуштена од серијата „Игра на тронови“ (во која ја глумеше Денерис Таргариен) по претрпени две мозочни крвавења, пишува „Дејли мејл“. Таа рече дека првото крвавење го имала кога завршило снимањето на серијата, а ја изгубила способноста за зборување и за малку ќе паднела во кома. Кога го добила второто крвавење, морала да се оперира.

dobivaj vesti na viber

„Кога имаш повреда на мозокот, сите несигурности се четирикратни преку ноќ. Се плашев дека ќе ме отпуштат бидејќи би помислиле дека не сум способна да ја завршам работата“, рекла 37-годишната актерка. „Повеќе се плашев од отпуштање отколку од смрт“, додаде таа. На крајот, бргу се вратила на работа, но признава дека ѝ било многу стресно и го почувствувала притисокот пред камерите.

По закрепнувањето, актерката ја почна добротворната организација SameYou за која таа и мајка ѝ Џени беа наградени со MBE (Member of the Order of the British Empire) за извонредни достигнувања или услуги за заедницата. Мајка ѝ исто така беше подложена на операција за отстранување аневризма на мозокот.

„Да имаме искуство блиску до смртта и да поминеме низ мракот на сето тоа и потоа да излеземе од него, навистина сме среќни“, заклучила Кларк.

Забава

Што значи новата тетоважа на Анџелина Џоли?

Објавено пред

Холивудската актерка Анџелина Џоли позира со 15-годишната ќерка Вивиен на црвениот тепих на доделувањето на наградите „Тони 2024“, со кои се слават достигнувањата во американскиот театар.

dobivaj vesti na viber

Облечена во луксузна тиркизна тоалета од „Версаче“, Анџелина Џоли изгледаше како статуа на грчка божица. Тоалетот го стилизира со соодветни златни прстени, тиркизни алки и голема сребрена белезица од брендот „Алексис Битар“, пишува РТС.

Вивиен, една од близнаците што ги доби од бракот со Бред Пит, беше облечена во иста комбинација на бои – бела кошула и темнотиркизни панталони, елек и машна, а имаше и црни патики „конверс“ за да ја разбие монотонијата.

Големо внимание привлече новата тетоважа на ластовичка во лет во средината на градите на популарната актерка. Овој мотив е многу популарен во салоните за тетоважи и ја симболизира слободата. Птицата во лет метафорично претставува стремеж кон повисоки цели и слобода на духот, но, како и секоја тетоважа, може да има и индивидуално значење. Многумина шпекулираат дека станува збор за слободата што ја доби по разводот со холивудската ѕвезда Бред Пит.

Сите погледи беа вперени кон мајката и ќерката во координирани комбинации токму поради драмата со Бред Пит. Вивиен, која исто така беше асистент во продукцијата на мјузиклот The Outsiders, што го продуцира мајка ѝ, неодамна го отфрли презимето на својот татко Пит. Нивната прва биолошка ќерка Шајло го направила ова по 18-тиот роденден.

Нивната посвоена ќерка Захара исто така се откажа од презимето на Бред минатиот ноември кога беше примена во колеџот АКА. Тогаш оваа 19-годишна студентка се претставила како Захара Марли Џоли.

Прикажи повеќе...

Забава

Хороскопски знаци што ќе се сретнат со љубовта на својот живот во јули

Објавено пред

Од 1 до 6 јули на небото ќе се случи еден од најромантичните транзити во годината – меѓу Венера во Рак и Марс во Бик, кој традиционално носи усогласување на односите и флерт.

dobivaj vesti na viber

За многу луѓе, ова може да стане судбоносен период, бидејќи 5 јули ќе биде нежна млада месечина во Рак, симболизирајќи ја емоционалната удобност и желбата буквално да се потопите во врска.

Еве на кого најмногу ќе влијае:

Рак
Младата месечина е во вашиот знак, што значи дека можете да запознаете нова љубов и, најверојатно, личноста може да биде од странство или поврзана со тренинзи.

На пример, тој може да биде учител, адвокат или да дојде кај вас на стажирање или можеби ќе направите заеднички проект. Овој месец ваквите средби имаат можност да продолжат.

Јарец
Новата месечина на 5 јули и транзитот на Венера се случуваат во вашиот љубовен сектор, па многу добро би можеле да запознаете некој посебен. Интересно е што во вашиот случај иницијативата може да потекнува од таа личност, односно со писмо ќе ве повикаат на состанок или ќе се најдете во некои правни работи.

За оние Јарци кои се во сериозна врска, јули може да донесе повторно преговарање. Но, тоа е поврзано токму со вашата емоционална состојба, како да сакате длабочина во дијалозите и разговорите.

Бик
Вашиот владетел Венера ќе биде во секторот за состаноци, но Марс ќе биде во вашиот знак – најверојатно ќе имате огнен обожавател. Но, ако сте маж, тогаш кај вас може да се појави поголема потреба за акција и ќе сакате да покажете поголема иницијатива.

Ако сте подготвени да се удавите во нежност, тогаш јули е буквално создаден за тоа.

Најверојатно, ќе најдете личност која ќе ве интересира токму поради тоа што ќе имате незаборавни емоции со неа. Како да сте во кожурец кој ве штити од целиот свет.

Лав
Венера ќе се движи низ вашиот сектор на тајни, каде што е младата месечина на 5 јули – најверојатно ќе се појави нов обожавател во вашиот живот, но засега врската ќе биде тајна или нејзиниот развој ќе се одвива во онлајн кореспонденција.

Најверојатно нешто ќе се промени до 13 јули. – на овој ден Венера во Лав наспроти Плутон во Водолија може да донесе многу набиен состанок.

Овен
Венера го започнува својот транзит низ вашиот љубовен сектор на 13 јули. – подгответе се да запознаете личност која кај вас ќе ги разбуди сите можни чувства, пренесува магазинот „City“.

Интересно, на 14 јули месечината ќе го следи јазолот на минатото во Вага – може да сретнете личност која ве потсетува на некој од минатото или пак ќе се разгори страста кон некој од вашите бивши.

За Овните кои не планираат да размислуваат за минати партнери, поради спојувањето на Марс и Уран од 15 до 16 јули, постои шанса за состанок или датум што ќе ви го преврти светот. Можеби го сметате ова за случајно или пријателско познанство, но тоа може да доведе до необични последици.

Прикажи повеќе...

Забава

Пекинезерот Веил Тенг победи на натпреварот за најгрдо куче на светот

Објавено пред

Осумгодишниот пекинезер по име Веил Тенг победи на натпреварот за најгрдо куче во светот во 2024 година во Калифорнија.

dobivaj vesti na viber

Веил Тенг се натпреваруваше петпати, трипати завршувајќи втор, пред конечно да ја земе главната награда оваа година, објави „Скај њуз“.

Во неговата биографија пишува дека како кученце бил заразен со вирусна дистемпера.

Преживеал, но не без трајни оштетувања.

Забите не му пораснале како што треба поради што јазикот постојано му виси, а има проблеми и со десната предна шепа.

Освен неговите физички проблеми, тој е „здраво, среќно куче“, пишува во неговата биографија.

Тој и неговата сопственичка Ен Левис однеле дома чек од 5.000 долари.

Натпреварот за најгрдо куче во светот се одржува речиси 50 години и „ги слави несовршеностите што ги прават сите кучиња посебни и уникатни“, се наведува на веб-страницата на настанот.

Настанот „не е за исмејување на грдите кучиња“, се вели на веб-страницата, која додава дека станува збор за „забавување со прекрасни ликови и покажување на светот дека овие кучиња навистина се убави“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Таравари почна со разрешување на клиниките: „Очекувам за два месецa повеќе да нема економски директори“

Новиот министер за здравство, Арбен Таравари, најави дека почнува со разрешување на економските директори на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, на...

Македонија2 часа

Закани за животот упатени кон судии пријавил претседателот на Уставниот суд во МВР

Претседателот на Уставниот суд, Дарко Костадиновски, денеска поднесе пријава до Министерството за внатрешни работи за упатени закани за животот и...

Македонија4 часа

Игор Филков ја презеде функцијата министер за правда, ветува враќање на довербата на граѓаните во правосудниот систем

Игор Филков ја презеде функцијата министер за правда. Министерот најави дека во својот мандат ќе преземе реформи во сферата на...

Македонија4 часа

(Видео) Примопредавање во Владата: Мицкоски ја презеде премиерската функција

Во Владата на Република Северна Македонија, досегашниот претседател на Владата, Талат Џафери, му ја предаде премиерската функција на новоизбраниот претседател...

Македонија5 часа

Герапетритис: Флагрантно кршење на договорот од Преспа од страна на раководството на Северна Македонија

Одлуката на државното и политичкото раководство на Северна Македонија да не се користи „уставното име на земјата во јавниот дискурс...

Свет5 часа

Борел: Путин се подготвува за долга војна, конфликтот на Блискиот Исток може да се прошири

Шефот на европската дипломатија, Жосеп Борел, истакна дека рускиот претседател Владимир Путин се подготвува за долга војна и предупреди на...

Свет6 часа

Бројот на загинати за време на годинешниот аџилак се зголеми на повеќе од 1.300

Бројот на починати за време на годинешниот аџилак во Мека се зголеми на 1.301, изјави денеска министерот за здравство на...

Македонија6 часа

Левицата: Уапсени моќници со дрога блиски до Максим и ЗНАМ во Охрид

Во текот на минатата недела, во акција на Охридската полиција, со поголема количина дрога беа уапсени три лица, кои се...

Свет6 часа

Најмалку 15 полицајци и неколку цивили убиени во кординарани терористички напади во Русија

Во терористичките напади во Дербент и Махачкала, во јужната руска република Дагестан, загинаа повеќе од 15 полицајци и неколку цивили,...

Свет6 часа

Екипажот на товарен брод во грчка сопственост полесно повреден од напад на Хути во Црвеното Море

Екипажот на товарен брод, кој пловел под знамето на Либерија и е во сопственост на Грција, полесно е повреден во...

Македонија7 часа

ЦУК: 2.699 повици на 112 во последното деноноќие, невреме во Тетовско и Скопско и 15 пожари на отворено, два сѐ уште активни

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 699 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Македонија7 часа

Голем број пријави за поплавени куќи и улици, прекини и во снабдувањето со струја: ЦУК за невремето во Тетово

Како последица на невремето што во попладневните часови го зафати Полошкиот реон проследено со силен дожд и град, на телефонскиот...

Македонија16 часа

Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а...

Македонија16 часа

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Луѓето што ме знаат, тие знаат дека мојот збор планина тежи. Ќе правам се додека сум жив неправдата да ја...

Македонија18 часа

(Видео) Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Дел од оградата заедно со рекламно пано од железничкиот мост во Автокоманда паднале врз две возила во движење, во екот...

Свет18 часа

Напаѓачи упаднаа во црква и синагога во Русија, убија полицајци, му го пресекоа грлото на попот

Вооружени напаѓачи отвориле оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот регион Дагестан, а неколку луѓе биле убиени,...

Македонија19 часа

(Видео) Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Ограда од мост падна кај Автокоманда, колони возила останаа заглавени. Ваква е сликата по невремето што попладнево го зафати Скопје....

Македонија20 часа

Почина 8-месечно бебе на пат од Прилеп кон Скопје, тежело само три килограми

Осуммесечно бебе починало за време на транспорт со возило на Итната медицинска помош од Прилеп до Клиниките во Скопје. Бебето...

Македонија21 час

ЕВН ќе ја гасне струјата во Тетово поради опасноста од струен удар по силното невреме

ЕВН ќе ја исклучува струјата улица по улица и населба по населба во Тетово поради опасноста од струен удар по...

Македонија23 часа

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: паднал од кровот на викендичката на Осогово и загинал

Полицијата објави детали за несреќата во која вчера животот го загуби пратеникот од редовите на СДСМ, Миле Андонов. Според информациите,...