Контакт

Забава

Јапонски стартап развива робот од популарен цртан филм, ќе чини три милиони долари

Објавено пред

START-UP Tsubame Industries од Токио развива робот со четири тркала, висок четири и пол метри, кој изгледа како лик од популарната јапонска анимирана серија Gundam, а ќе чини три милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Наречен Archax, по летечкиот диносаурус Archeopteryx, роботот има монитори од пилотската кабина, кои примаат слики од камерите прикачени однадвор, така што пилотот може да ги контролира рацете користејќи џојстици од внатрешноста на торзото.

Тежи 3,5 тони и има два режима на работа: исправено роботско и возење со максимална брзина од десет километри на час.

Лансирањето е планирано за саемот за мобилност во Јапонија овој месец.

„Јапонија е многу добра во анимација, игри, роботи и автомобили, па затоа мислев дека би било одлично ако можам да создадам производ што ќе ги содржи сите тие елементи“, рече Рио Јошида, 25-годишниот извршен директор на Tsubame Industries.

„Сакав да создадам нешто што вели: ‘Ова е Јапонија’“, додаде тој.

Јошида се надева дека ќе изгради и продаде пет роботи на богатите обожаватели на роботи, но исто така се надева дека роботот еден ден би можел да се користи за помош при катастрофи или во вселенската индустрија.

За роботиката се заинтересирал уште на рана возраст. Научил да заварува во работилницата на својот дедо, а потоа основал компанија што произведува миоелектрични протези за раце. Тој вели дека сака да ја задржи конкурентската предност во производството на Јапонија.

Се надевам дека ќе учам од претходните генерации и ќе ја продолжам традицијата, изјави тој.

Забава

Хороскопски знаци кои оговараат: секогаш зборуваат зад грб

Објавено пред

Сите понекогаш имаме што да кажеме за некој друг. Сепак, овие озборувачки хороскопски знаци немаат граници и веднаш ќе започнат приказна штом ќе го свртите грбот.

dobivaj vesti na viber

Нема ништо лошо во малку озборување и тешко е да го избегнете без разлика колку се трудите. Неколку зборови со вашите најдобри пријатели или со вашата омилена тетка за некој што не е таму, нема да боли толку многу. Ова може да биде совршено слатко и невино ако зборувате за пријател кој штотуку се верил. Сепак, овие хороскопски знаци всушност немаат такви граници.

Хороскопски знаци кои озборуваат

Кога станува збор за овие знаци, разговорот зад грб е често позлобен и полош и обично вклучува некаква форма на расудување. Наместо да разговараат на забавен начин, тие би можеле да зборуваат за вашите недостатоци и да ги следат вашите грешки. Откако ќе почнат, често не знаат како да престанат и тогаш работите излегуваат од контрола.

Близнаци

Како знак со кој владее Меркур, Близнаците не се двоумат да зборуваат зад нечиј грб. Секој трач што ќе стигне до нив наскоро ќе стане нивен трач. Ако им кажете нешто сочно, тие веднаш ќе го пренесат на нивната мајка, партнерка или ќе ги информираат сите во групниот разговор. Иако не сакаат да претераат, штом ќе го слушнат сочното задоволство, едноставно не можат да го задржат за себе.

Како воздушен знак кој го претставуваат близнаците, тие можат да бидат лицемерни. Дури и оние кои изгледаат целосно доверливи можат лесно да ве продадат за пара. Тие можат да бидат пријателски расположени во еден момент, а следниот ќе ги прошират вашите тајни. Никогаш не можете да бидете сигурни што сакаат да постигнат со тоа што ќе ви зборуваат зад грб.

Рак

Повеќето Ракови имаат мала група пријатели кои ќе стојат на страна и ќе ве заштитат по секоја цена. Ако сте дел од овој внатрешен круг, тие ќе ве поддржат без разлика на се. Но, ако сте надвор од кругот, ќе ви најдат идеален материјал за озборување. Тие секогаш внимаваат што прават нивните соседи, сакаат да знаат кој кого изневерува, кој поминува низ раскинување или кој ја изгубил работата.

Тие можат да му се заблагодарат на својот владетел, Месечината, за нивната љубов кон озборувањата. Нивните емоции постојано растат и опаѓаат, па лесно им е да се завиткаат во нивните чувства. Не им треба многу за да се вознемират, а имаат и тони мислења кои се борат да ги задржат за себе.

Девица

Зборлестиот Меркур владее со Девиците и бидејќи тие се аналитички земјен знак, тие ги ценат длабоките разговори за лесни озборувања. Наместо да се занимаваат со забавни вести, тие ќе нурнат подлабоко и ќе зборуваат за сета своја драма. Тие исто така имаат тенденција да ги критикуваат другите. Ако поминувате низ промена во кариерата, преселба или раскинување, тие веројатно ќе имаат што да кажат за тоа како се справувате со тоа.

Како Ракот и Девицата, тие се постојано згрозени и ужаснати од светот околу нив и не можат да веруваат дека некој прави такви катастрофални грешки. Затоа секогаш први почнуваат да озборуваат.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Меган Маркл бакна друг маж, реакцијата на принцот Хари стана вирална на социјалните мрежи

Објавено пред

Пред неколку дена на хуманитарното натпреварување во поло во Велингтон, Флорида, избраниците на принцот Хари забележаа две победи, што значи дека беа шампиони на овој мини турнир.

dobivaj vesti na viber

Меѓутоа, кога дојде моментот да им се честита трофејот, дојде до неочекувана, но симпатична реакција од војводата од Сасекс, кој не можеше да ја задржи својата љубомора.

Имено, Меган Маркл, сопругата на Хари, се качи на сцената за да им честита на победниците. Војвотката го бакна на двата образа соиграчот на Хари и капитен на тимот, Малколм Борвик, а реакцијата на нејзиниот сопруг на потегот стана вирална на социјалните мрежи.

@czedits__fp__ 😭😭 #princeharry#meghanmarkle#sussexroyal#sussex_family#royal#harryandmeghan#dukeharry#duchessmeghan#dukeofsussexs#duchessofsussex#fyp#meghanandharry#dukeandduchess#royalcouple#meghanmarkleandprinceharry#princehenry#meghanmarklestyle#princeharryandmeghanmarkle#princeharryedit#meghanmarkleedit#fouryou ♬ původní zvuk – •sussex family•

На снимката се гледа дека на Хари не му е сеедно, но судејќи според следните снимки, јасно е дека се шегувал.

Прикажи повеќе...

Забава

Леонардо ди Каприо го игра Френк Синатра во новиот филм на Мартин Скорсезе

Објавено пред

Леонардо ди Каприо наводно добил улога на Френк Синатра во новиот филм на Мартин Скорсезе, пишува „Вараети“. Улогата на Ава Гарднер ѝ припадна на Џенифер Лоренс, со која Ди Каприо соработуваше на филмот Don’t Look Up.

dobivaj vesti na viber

Од друга страна, Ди Каприо и Скорсезе соработуваа неколкупати.

Ова дуо е еден од најплодните актерско-режисерски парови, зад нив се филмовите, како „Бандите на Њујорк“, „Авијатичарот“, „Заминат“, „Островот затворач“ и „Волкот од Волстрит“. Нивниот последен филм, Killers of the Flower Moon, беше номиниран за 10 „Оскари“.

Веста за биографскиот филм на Френк Синатра беше дочекана со ентузијазам од фановите и коментираа на социјалните мрежи дека „Ди Каприо е одличен избор за улогата на Френк Синатра“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

(Видео) Ковачевски: Со Мицкоски и ДПМНЕ е можно само враќање назад во изолација и режим, далеку од Европа

Со Мицкоски и ДПМНЕ е можно само враќање назад во изолација и режим, далеку од Европа, рече претседателот на СДСМ,...

Македонија18 минути

(Видео) Мицкоски: „Платформа 1198″ е светилник на надежта, најдобрата изборна програма досега

„Ова е град на непокорот, град од каде се раѓала и негувала македонската револуционерна мисла, град на идеали, вера, истрајност,...

Македонија2 часа

(Видео) „Мицкоски на чист бугарски јазик му кажа на Борисов дека го поддржува договорот“, рече Пендаровски во Виница

Како дел од изборната кампања, кандидатот за претседател Стево Пендаровски попладнево беше меѓу граѓаните на општина Виница. На прашање на...

Македонија5 часа

Министерството за здравство за приватните специјализанти: Решение ќе има после изборите

„Министерството за здравство секогаш се залага за подобрување на условите за работа на здравствените работници и соработници, кои меѓу нив...

Македонија9 часа

Ќе го оставиме срцето на терен за интересот на Македонија, рече Мицкоски и најави позитивна кампања

Ние водиме позитивна кампања, кампања на проекти, кампања на надеж, кампања која ќе ја врати довербата во институциите по шест...

Македонија9 часа

(Видео) „Нема откажување од иднината“ – СДСМ и коалицијата „За европска иднина“ го означија почетокот на кампањата за парламентарните избори

Со настан во Музејот на современа уметност, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Kоалицијата за европска иднина, го означија почетокот на...

Македонија10 часа

Наместо покачена 12 отсто, вработените во културата не добија никаква плата, од утре излегуваат на протести

Доколку до крајот на денот не им биде исплатена платата за март на 3.000 вработени во културата, од утре тие...

Македонија10 часа

Сексизам, дискриминација, навреди и говор на омраза од Пендаровски и лица вклучени во неговата кампања: Силјановска-Давкова со нова претставка

Гордана Силјановска-Давкова денеска поднесе нова претставка до Државната изборна комисија, Комисијата за заштита од дискриминација, ОБСЕ – Организација за безбедност...

Македонија10 часа

ДУИ симулира седница на која Бугарите влегоа во Уставот, Села е претседател на Собранието, а Османи на државата

„Европскиот фронт“ предводен од Демократската Унија за интеграција симулираше конститутивна седница на Собранието, со тоа, сликовито прикажувајќи што би се...

Македонија13 часа

Пендаровски: Ја вративме слободата, изградивме еднакво општество, имаме силна поддршка од најмоќните демократски држави

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски вчерашниот ден од изборната кампања го заокружи со граѓански митинг во Гостивар. Пред присутните Пендаровски...

Свет14 часа

ЕУ воведе нови санкции за Иран

Лидерите на Европската унија вчера одлучија да ги зголемат санкциите против Техеран додека светските сили се обидуваат да спречат поширок...

Свет14 часа

Украина предупредува на трета светска војна пред клучната одлука во Америка

Украинскиот премиер изјави за Би-Би-Си дека ќе има трета светска војна доколку Украина ја загуби војната со Русија, апелирајќи до...

Македонија1 ден

Мицкоски: Пендаровски не ги критикува ДУИ и Ахмети, што значи дека е нивен привезок и втор кандидат за претседател

Народот знае дека гласот за Стево е глас за ДУИ, Али Ахмети и Артан Груби. Гласот за Стево е глас...

Топ1 ден

Обид за убиство во прилепскиот затвор: со нож избоден осуденик

Полицијата поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради убиство во обид. Од МВР информираа дека инцидентот...

Македонија1 ден

Арсовска: Министерката за култура успеа самата себеси да се побие и не одговори на ниедно прашање

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска успеа самата да се побие и не одговори на ниту едно прашање коешто беше поставено,...

Топ1 ден

Кривична против Курто Дудуш: за директори на градинка именувал лица што не биле вработени таму

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против 49-годишниот К. Д., градоначалник на скопска општина...

Македонија1 ден

„Два месеца нема плата за вработените, а пред избори се примаат работници“ – „Национални шуми“ на протест

Триесет подружници се собраа пред Јавното претпријатие „Национални шуми“ со цел да го изразат незадоволството оти втор месец немаат добиено...

Македонија1 ден

Со Арсовска ќе се видиме на суд да објасни како јас сум знаела, а не сум пријавила пожар во Универзалната сала, најави министерката за култура

За министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, вчерашните обвинувања од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се лаги, скандалозни тврдења и обид...

Македонија1 ден

Грејната сезона продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како...

Македонија2 дена

Училиштата не може да објаснат како е направен изборот на фирмите за чии услуги плаќаат родителите: набавките за униформи за учениците, за фотографирање и за ужина се нетранспарентни

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Отсуство на процедури, транспарентност и отчетност кај набавките што се финансираат со пари...