Контакт

Забава

Ќе се вратам: Адел ќе го продолжи престојот во Лас Вегас

Објавено пред

Адел го продолжува престојот во Лас Вегас.

dobivaj vesti na viber

34-годишната пејачка во саботата го заврши последниот од нејзините 34 настапи во „Цезар Палас“, и во текот на концертот им кажа на фановите дека има намера да се врати во градот подоцна оваа година.

Ѕвездата добитничка на Греми ѝ рече на публиката во Вегас: „Пеењето пред 4.000 луѓе 34 ноќи не е доволно. Знам дека не е доволно, па се враќам.“

„Ќе се вратам неколку недели во јуни, и повторно на крајот на август до есен“.

Забава

Девојката на Ал Пачино гравитира кон постари мажи

Објавено пред

Актерска легенда („Лице со лузна“, „Кучешко попладне“ и сите филмови од сагата „Кум“) и неговата 29-годишна девојка неделава се најдоа на насловните страници откако претставник на актерот потврди дека е бремена во осмиот месец.

dobivaj vesti na viber

Ова значи дека 83-годишниот Пачино ќе стане татко по четврти пат. Тој ги има Џули (33) и близнаците Антон и Оливија (22) – од браковите со двете поранешни сопруги Џен Терант и Беверли Ди Анџело.

„Нор Алфала постојано гравитира кон постарите богати мажи, изјавија извори за „Пејџ сикс“. „Таа едноставо сака стари луѓе.“

Но, други велат дека бременоста не била планирана, а „ТМЗ“ објави дека Пачино бил шокиран од веста дека повторно ќе стане татко.

Пред да биде објавена веста за нивниот претстоен пакет радост, Пачино и Алфала својата романса ја држеа во тајност, првпат беа фотографирани заедно во април минатата година. Алфала неодамна на својот „Инстаграм“ профил ја сподели првата фотографија од оскаровецот, веројатно како одговор на извештаите кои ја поврзуваа со Пачино.

„Мојот нов ‘дејт’,“ напиша таа под фотографијата, и додаде: потврдено од „извор“.

Алфала немаше споделено фотографија од неа и Пачино заедно сè до минатиот месец, кога парот присуствуваше на изложба на нејзиниот пријател Бенет Милер.

Но, тој не е првата позната ѕвезда со која ја поврзуваат. Таблоидите ја коментираат нејзината  историја на партнери: пред романсата со Пачино, Алфала беше во врска со фронтменот на „Ролинг стоунс“, Мик Џегер, кој сега има 79 години. Романсата треаше една година (до 2018).

Потоа, беше во врска со Николас Бергруен, милијардер инвеститор и филантроп, иако новински извештаи ја поврзуваа со сега 93-годишната холивудска легенда Клинт Иствуд, откако беа фотографирани заедно во 2019 година.

Брзо скролање на нејзиниот „Инстаграм“ профил покажува дека таа со години се дружи со познати личности, меѓу кои и Тимоти Шаламет, Кортни Лав и продуцентот на „Пиратите од Карибите“ Брајан Грејзер.

Прикажи повеќе...

Забава

7 места кои се tantissimo-убави и мора да ги посетите во Италија

Објавено пред

Италија е рај за секој патник. Нарекувана Bel Paese, што значи прекрасна земја, Италија е, всушност, петтата најпосетувана земја во светот, која ги привлекува туристите со својата разновидност, изобилува со градови со “tantissimo“ познати знаменитости, градови на вода и прекрасно крајбрежје.

dobivaj vesti na viber

Овие се седумте места кои мораш да ги посетиш доколку патувате низ Италија:

1. Рим и неговата историја

Главниот град на Италија не е изграден за еден ден и ќе ти треба повеќе од еден ден за да можеш да ја почувствуваш магијата на овој безвременски град. Познат како „вечниот град“, Рим изобилува со многу познати историски знаменитости, како Колосеумот, Пантеонот на Агрипа со огромната купола или Римскиот форум. Да не ја заборавиме Фонтана ди Треви, во која можеш да фрлиш паричка, како и големиот број на плоштади, пазари и “tantissimo“ многу уметнички галерии. Рим е место, што треба да го доживееш со талкање по улиците со калдрма на Трастевере, уживајќи во совршеното еспресо и сладолед.

2. Фиренца – престолнина на ренесансата

Еден од “tantissimo“ романтичните европски градови, Фиренца, сè уште ужива во славата на ренесансната уметност и архитектура. Главниот град на регионот Тоскана, ги фасцинира туристите со Форте ди Белведере, од каде како на дланка ќе можеш да ја видиш цела Фиренца, куќата на Данте Алигиери, Давид – најпознатата скулптура на Микеланџело, мостот Понте Векио, како и големиот број истакнати музички галерии.

3. Венеција – градот на романтичарите

Венеција е најнеобичниот и најромантичниот град во Италија, затоа што се наоѓа на вода. Еден од фасцинантните факти за Венеција е дека градот едвај има патишта за автомобили, па затоа мораш да го истражиш пеш или со гондола, за да ја откриеш хипнотизирачката убавина, бидејќи целиот град се протега по “tantissimo“ многу канали. При посетата на Венеција задолжително посети го Плоштадот Свети Марко (Piazza San Marco), познатата палата Дукал и Базиликата Свети Марко (Basilica Cattedrale Patriarcale di San Marco) и уживај во градот на маските и венецијанското стакло, од кое се креираат едни од најпопуларните колоритни украси што ги купуваат туристи од целиот свет.

4. Милано – култура и ноќен живот

Космополитски град за бизнис, иновации, но и срцето на италијанската мода. Милано е дестинација број еден за љубителите на модниот свет, но претставува и најдобар град за запознавање на италијанската култура и ноќен живот. Една од главните туристички атракции е Катедралата Милано (Duomo di Milano), која е готско ремек-дело, старо над 650 години. Останати места, кои вредат да се посетат се плоштадот Дуомо, најпопуларната опера Ла Скала, замокот Сфорца, кој се наоѓа во Паркот Семпионе – ботаничкиот скапоцен камен на Милано и, секако, Сан Сиро или Џузепе Меаца, домот на двата големи фудбалски тима Милан и Интер.

5. Брегот Амалфи – летно доживување

Брегот Амалфи, кој е популарен по огромното крајбрежје е преполн со мали светкави плажи и рибарски села со пастелни нијанси. Сместени среде синото море и спуштените карпи, прекрасните градови Позитано, Атрани и Равело, нудат возвишен поглед на ридот. Овие живописни крајбрежни градови се сместени на планини, од каде можат да се видат лавиринти од скали и тесни улички што ги поврзуваат градовите со плажите и камчињата од брегот Амалфи. Терасните градини и градините со лимон во Конка деи Марини се, исто така, меѓу главните атракции на овој брег.

6. Тоскана – винови лозја и рамнини

Сместена во срцето на Италија, Тоскана е позната по “tantissimo“ големиот број на рамнини и винови лози, како и брилијантната уметност и архитектура од времето на ренесансата. Од убавините на градовите Сиена, Лука, Кортона или Пиза, следно можеш да уживаш во големите сесии за дегустација на храна и вино. Големиот број на музеи содржат “tantissimo“ многу скулптури и слики, кои заеднички природно креираат уникатно искуство на рурално живописна средина. Тоскана е неверојатно место во Италија кое има шармантни вибрации и прекрасен поглед кон природните убавини.

7. Помпеја – закопаниот град

Античкиот град Помпеја се наоѓа во близина на Неапол и бил затрупан од ерупцијата на вулканот Везув во 79 година. За Помпеја не се знаело 1600 години, сѐ додека не бил откриен случајно во 1748 година. Поради ненајдената ерупцијата на Везув, градот е останат во таква состојба каков што бил во тоа време. Ископувањата, кои се прават од неговото откривање ни даваат увид во животот на градот во зенитот на Римското Царство. Помпеја се смета за светско наследство на УНЕСКО.

Италија изобилува со уште многу места и градови кои вредат да се посетат, но овие се едни од најпосетуваните туристички места на Апенинскиот Полуостров. Доколку и ти сакаш да прошеташ на едно од овие “tantissimo“ убави места, тоа можеш да го направиш со учество во наградната игра „Ma Tantissimo со Credissimo“. Главната награда се две патувања во Италија, па токму ти можеш да бидеш еден од среќните добитници на ова патување. Повеќе информации околу наградната игра можеш да најдеш на следниот линк.

ПР

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Хари доаѓа во Британија, а кралот Чарлс на соло патување надвор од земјата

Објавено пред

Принцот Хари го тужи „Мирор њуз груп“ (МНГ) за хакирање на неговиот телефон, и бидејќи судскиот спор се води во Лондон, војводата од Сасекс е принуден често да патува од САД до Обединетото Кралство и назад.

dobivaj vesti na viber

Тој ќе се појави во суд следната недела, на 5 јуни, за да даде докази за своите тврдења. Овој дел од судскиот процес би можел да вклучи еден од најгласните критичари на Сасекси, Пирс Морган, кој порано бил уредник на „Мирор“.

Принцот Хари тврди дека Пирс Морган бил свесен за ситуацијата со хакирање, па дури и ги охрабрувал незаконските дејствија.

Принцот Хари не е единствената позната личност од висок профил што тужи таблоиди поради хакирање телефони и други незаконски активности. Актерот Хју Грант, исто така, покрена тужба против весникот „Сан“ со слични тврдења.

Бидејќи принцот се враќа во Обединетото Кралство, прашањето кое многумина го поставија е дали ќе го посети својот татко или други членови на семејството?

Хари нема да го види кралот Чарлс, дознаваат медиумите.

Како што објави „Телеграф“, принцот ќе допатува на почетокот на следната недела во рамки на судскиот спор против МНГ, но војводата од Сасекс нема да може да се види со својот татко, дури и ако планирал.

Претстојната посета на принцот Хари се совпаѓа со приватната посета на кралот Чарлс на Трансилванија, каде што тој поседува имот. Кралот, наводно, има долга историја со Романија и ужива кога патува во оваа земја, каде што оди на планинарење и јавање. Весникот потсетува дека еднаш во годината тој оди во Романија.

Кралот, наводно, поседува 10 куќи во Романија, а првата ја купил во 2006 година во селото Вискри. Според „Телеграф“, домот на Чарлс Трети во Трансилванија нема Wi-Fi сигнал, телевизија или радио. Тој сам ќе патува во Романија, додека неговата сопруга Камила останува во Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не...

Македонија51 минута

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзална, кое проголта дел од улицата „9 Мај“

Со полициска асистенција, градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзална сала, кое...

Македонија1 час

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и Косово стапуваат на сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година, во рамките на Берлинскиот...

Македонија1 час

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести2 часа

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести3 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ13 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ15 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ16 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ18 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија20 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија23 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија23 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија24 часа

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија24 часа

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија1 ден

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет1 ден

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија1 ден

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион1 ден

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион1 ден

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...