Контакт

Забава

Џенифер Лопез паузира среде напорно снимање на новиот филм

Објавено пред

Џенифер Лопез зеде здив од снимањето на Shotgun Wedding во Доминиканската Република за да се релаксира покрај омилената лагуна.

И покрај тоа што изгледа спокојно во стилски искината венчаница, во рајот во последно време се појавија неволји, и во приватниот живот и во врска со филмот.

Имајќи ја предвид ненадејна реконструкција на кастингот откако една жена го обвини Арми Хамер (еден од актерите во филмот) за сексуално насилство, како и медиумските извештаи за раскол меѓу неа и свршениот Алекс Родригез, се чини дека Џенифер (51) поминува низ неколку тешки месеци.

Таа направи пауза од снимањето за да го провери својот телефон и да се релаксира покрај живописната лагуна во невестинска тоалета од филмот.

Забава

(Видео) Шанг-Чи: Прв трејлер за азискиот суперхерој на „Марвел“

Објавено пред

Трејлерот за „Шанг-Чи и легендата за десетте прстени“ штотуку се појави и ги натера фановите на филмскиот универзум на „Марвел“ да се подготват за претстојната акција.

Како прв Марвелов филм со азиски суперхерои, самиот Шанг-Чи може да биде нов за некои фанови, особено ако не пораснале во седумдесеттите години.

Филмот изобилува со сцени со боречки вештини. Шоубиз медиумите веднаш го препознаа аналогот на Брус Ли.

Прикажи повеќе...

Забава

Љубовна приказна за човек и октопод кандидат за „Оскар“ за најдобар документарец

Објавено пред

Домашните миленици лесно можат да се поврзат со луѓето, но кога див октопод ќе се спријатели со нуркач и ќе стане негов животен тренер, таа вистинска приказна постигнува номинација за најдобар документарен филм за „Оскарите“ оваа недела (25 април).

Десет години во фаза на создавање, „Мојата учителка октопод“ започна како личен видео проект на јужноафриканскиот режисер Крег Фостер со цел да ја обнови врската со природата, набљудувајќи еден љубопитен женски мекотел во водите во близина на Кејптаун.

Таа со него го споделувала својот таен живот во подводна шума со алги секој ден, цела година, пред нејзината смрт по парењето и положувањето јајца, а двајцата развиле длабока врска.

Фостер изјави дека неговата врска со октоподот го научила на кревкоста на животот и нашата поврзаност со природата, па дури и му помогна да стане подобар татко.

Фостер, кој тагувал поради загубата на својата пријателка, му ги покажал своите снимки од 3,000 часа на колегата нуркач и режисер Пипа Ерлих, кој снимил дополнителен материјал од пејсазажот под студените води на False Bay во близина на домот на Фостер.

Прикажи повеќе...

Забава

Ќерката на принцот Едвард омилена внука на кралицата Елизабета

Објавено пред

Кралицата Елизабета има осум внуци, а некои од нив речиси воопшто не се појавуваат во медиумите. Новинарите се најмногу заинтересирани за животот на принцовите Хари и Вилијам, а нивните роднини се запоставени во таблоидите.

Леди Луиз Виндзор, ќерка на принцот Едвард, за која одамна се зборува дека е омилена внука на кралицата Елизабета, никогаш не била во центарот на вниманието на медиумите. Нејзиниот дедо, принцот Филип, во својот тестамент ѝ остави коњи и кочија и таа беше меѓу 30-те најблиски луѓе поканети на кралскиот погреб.

Леди Луиз Виндзор нема титула принцеза иако таа ѝ припаѓа по раѓање бидејќи е внука на кралицата. Нејзините родители, принцот Едвард и грофицата Софи, ја одбија титулата за својата ќерка. Луиз е родена 2003 година и била недоносче поради што имала здравствени проблеми и неколку операции.

Таа наводно е многу внимателна кон баба си и кон целото семејство и е среќна што ги чува децата на Кејт Мидлтон и принцот Вилијам кога се на одмор со кралицата.

Кралицата ја обожава и нејзината мајка Софи, грофицата од Весекс. Принцот Едвард е единственото дете на кралицата што не поминало низ развод, а принцот и грофицата се во брак 21 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион46 минути

ЕУ: Од мај 651.000 вакцини против Ковид-19 за Западен Балкан

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија12 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа12 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија13 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа16 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија16 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија17 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија18 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија20 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија20 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија22 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион23 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија23 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа24 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет2 дена

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија2 дена

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија2 дена

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија2 дена

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија2 дена

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Досие