Контакт

Забава

Џејн Фонда ќе добие награда за животно дело на „Златните глобуси“

Објавено пред

Американската актерка Џејн Фонда ќе биде почестена со награда за животно дело на церемонијата за доделување на наградите „Златен глобус“ следниот месец.

Наградата ја доделува холивудското здружение на странски новинари (HFPA), организатор на церемонијата.

„Нејзиниот неспорен талент ѝ донесе најголемо признание“, соопшти здружението на странски новинари акредитирани во Холивуд.

„Иако во нејзиниот професионален живот имаше доста кривини и вртења, остана нејзината непоколеблива посветеност да предизвика промени.“

Фонда (83) имаше блескава актерска кариера која траеше шест децении.

Забава

Наоми Кембел позираше топлес во Африка, со силна порака кон светот

Објавено пред

Англиската манекенка Наоми Кембел (50) повторно покажа дека е неприкосновена дури и на возраст од 51 година, кога позираше за насловната страница на едно списание во Кенија.

Поранешниот топ-модел и поранешен ангел на „Викторијас сикрет“ се соблече топлес за снимање и покажа дека изгледа совршено и младешки.

Таканаречената Црна пантерка, која влезе во светот на моделството на 15-годишна возраст, сепак изгледа одлично за нејзините години, па многу жени ширум светот можат да и завидат на нејзиното згодно тело и убаво лице, а сите велат дека изгледа најмалку 10 години помлада.

Таа позираше за списанието „i-D“ во Кенија, каде што има куќа, па рече:

„Кога ќе ги видите овие слики, се надевам дека ќе видите дека Кенија е убава, дека Африка е убава“, рече Наоми.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by i-D (@i_d)

„Мислам дека луѓето сега навистина ќе го отворат својот ум и ќе почнат да сфаќаат дека вистинската убавина е во Африка. Има толку скапоцености, толку многу скриени тајни. Доаѓам овде од 1994 година и сè уште ги откривам работите“, истакна Црната пантерка.

„Горда сум што сум дел од снимањето со млади креативци, кои ја имаат мојата боја на кожа“, истакна таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by i-D (@i_d)

„Кога сум во Кенија, има денови кои се помалку хаотични од другите, но јас сум секогаш зафатена. Во моментов сум повнимателна поради ситуацијата со коронавирусот, но повторно ги посетив децата во сиропиталиштето што ги поддржувам, не сакав да ги изневерам. Сакам да досегнам што е можно повеќе луѓе. Сакам да ширам свест. Има дел од мене каде што, ако сакам нешто, сакам светот да знае за тоа“, рече Наоми и истакна колку е важно да им се помага на децата без родители.

Убавата манекенка е родена во Лондон. Нејзината мајка е од Јамајка, но никогаш не го запознала својот татко. Таа отсекогаш се занимава со хуманитарна работа и им помага на децата во сиропиталиштата ширум светот, претежно во Африка.

Прикажи повеќе...

Забава

Мајкл Б. Џордан снима сцени од новиот филм во режија на Дензел Вашингтон

Објавено пред

Мајкл Б. Џордан и Дензел Вашингтон во средата беа забележани додека ја снимаат претстојната драма „Весник за Јордан“ во близина на таверната „Лејн минета“ во Њујорк.

Џордан (34) носи кафеава јакна над портокалова маица и сини фармерки. Актерот, кој минатата година беше прогласен за најсекси маж во светот, носи црна заштитна маска, која подоцна ја замени со штит за лице додека се освежува со пијалак за време на снимањето сцена од претстојната драма во режија на Дензел Вашингтон.

Вашингтон (66) носи црна капа од „Њујорк јенкис“, со црна маска за лице.

Сторијата на филмот е фокусирана на врската помеѓу наредникот Чарлс Монро Кинг и новинарката Дана Канеди, чии мемоари од 2008 година даваат материјал за филмот.

Прикажи повеќе...

Забава

Бритни Спирс позираше со своите синови во природа, обожавателите изненадени колку пораснале

Објавено пред

Американската поп-ѕвезда Бритни Спирс, чиј приватен живот повторно е тема во светот на славните, позираше со нејзините синови на семејна фотографија.

На фотографијата се 15-годишниот Шон Престон, 14-годишниот Џејден Џејмс и насмеаната Бритни, а наводно е снимена во Таузенд Оукс, Калифорнија, каде што живее Бритни. Фотографијата е објавена на инстаграм-профилот посветен на синовите на Бритни.


Синовите ретко се гледаат со 39-годишната пејачка, па фановите се изненадени колку пораснале. Тие се почесто со нивниот татко, поранешниот сопруг на Бритни, Кевин Федерлајн.

По понишувањето на судската одлука за еднакво старателство на мајката и таткото над синовите, во 2019 година беше одлучено Федерлајн да добие 70 отсто старателство, поради што Шон Престон и Џејден Џејмс поминуваат значително помалку време со својата мајка, пишува „Мирор“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија4 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија4 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија5 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа5 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион6 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа17 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија23 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие