Контакт

Забава

Џеј Зи и Бијонсе си купија хациенда од 200 милиони долари

Објавено пред

Раперот-продуцент Џеј Зи и поп-дивата Бијонсе платија во кеш 200 милиони долари за нов дом од соништата.

dobivaj vesti na viber

Суперѕвездите – кои заедно ја имаат ќерката Блу Ајви (11) и петгодишните близнаци Руми и Сер – неодамна се почестија со хациенда во Малибу.

Оваа зделка за имот вреден 200 милиони долари официјално ја прави најскапа куќа некогаш купена во Калифорнија. Според медиумите, ова е втор најскап купопродажен договор во историјата на американските недвижнини, бидејќи стан во Њујорк претходно беше продаден за 238 милиони долари.

Имотот, кој се простира на површина од 30.000 квадратни метри, претходно бил во сопственост на колекционерот на уметнички дела Вилијам Бел.

Оваа вест можеби не е изненадување имајќи предвид дека Џеј Зи вреди околу 2.5 милијарди долари, делумно поради неговите брендови алкохол Ace of Spades и D’Usse, неговата збирка ликовна уметност и неговиот сопствен каталог со музика.

Музичката кариера на неговата сопруга ѝ донесе богатство од близу 500 милиони долари, што најверојатно ќе се зголеми со турнејата „Ренесанса“ бидејќи се очекува серијата концерти да генерира повеќе од 1 милијарда долари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Hitech

„Вибер“ добива нова опција што може да им се допадне на многумина

Објавено пред

„Ракутен“, матичната компанија на „Вибер“, објави дека додава нова функција на популарната апликација. Станува збор за функција наречена „Папки“, која служи за организирање разговори и овозможува категоризација на разговорите во повеќе папки.

dobivaj vesti na viber

Ќе можете да креирате до пет папки за разговор и тие ќе се појавуваат како икони во форма на таблети на горниот дел од екранот. Папките може да се преименуваат, како и да ги означат сите разговори во папка како прочитани или да додаваат разговори еден на еден, групни разговори, канали и заедници во папките за разговори.

Папките за разговор ќе бидат достапни за корисниците со повеќе од 10 разговори во апликацијата и нема ограничување на бројот на разговори што можете да ги вклучите во папката и може да доделите еден разговор на повеќе папки.

Оваа функција не е поддржана во одредени чатови, како што се скриени разговори и пораки од „Вибер пеј“. Глобалното воведување на функцијата веќе почна и ќе биде достапно за сите корисници што користат „Вибер в22.0“ или понова верзија во следните неколку месеци.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) На модна ревија во Милано манекенките гаѓани со јајца и ѓубре, една од нив се лизна

Објавено пред

За време на модната недела во Милано се одржа ревија на револуционерниот бренд AVAVAV, познат по своите бизарни ревии. Овој пат отидоа чекор понатаму и приредија шоу каде публиката фрлаше супа, јајца, кори од банана и ѓубре по манекенките.

dobivaj vesti na viber

Како што манекенките излегуваа, на екраните беа прикажани пораки од тролови што ги добила дизајнерката Беате Карлсон, и иако публиката првично се двоумеше да ги таргетира моделите, како што одминуваше шоуто, се повеќе од нив се приклучија во процесот. На пистата имаше се повеќе и повеќе ѓубре, а една манекенка се лизна.

На самиот крај на ревијата, дизајнерката Беате Карлсон излезе и се поклони на публиката, а потоа сопругот на извршната директорка на брендот ја удри со пита по лицето.

Ревијата привлече големо внимание на социјалните мрежи, а не недостигаа и смешни коментари.

Прикажи повеќе...

Забава

Хороскопски знаци што најдобро се бакнуваат

Објавено пред

Најсензуалниот и најемотивен момент – бакнежот, не е ист за секого. Сепак, делиме некои карактеристики со другите членови на нашиот дел од зодијачкиот круг.

dobivaj vesti na viber

За нив, бакнежот е вештина и уметност.

Овен
Со овој знак владее Марс и неговиот елемент е оган. Тоа значи дека претставниците на знакот имаат барања, моќни, силни луѓе и не толерираат поинакво мислење. Така е во љубовта. Бакнежот ќе биде страстен, жежок, доминантен. И партнерот треба да ја собере оваа енергија. Во напад на страст Овенот може да гризе или да биде малку погруб.

Близнаци
Глумата на овој знак се манифестира во сè, вклучително и, се разбира, во љубовните врски. За него не е важен моментот на контакт, туку атмосферата што владее во текот на целото излегување. Ги привлекува мистеријата, играта со зборови, потценувањето. Средбата треба да се претвори во игра на погледи, гестови, допири. Иако технички Близнаците се одлични бакнувачи! Истражувачките Близнаци копнеат за новина, зависни се од природата и се подготвени за експерименти.

Лав
Можеме да кажеме дека неговата избраничка има среќа – тој ја избра од големата група обожаватели. Има богато лично искуство, па саканата ќе ја заведе уште од првиот бакнеж – мајстор е за нив, ги знае сите техники и трикови. Лавот е страстен и емотивен знак, во него лесно се разгорува огнот на желбата и бадијала не спаѓа во елементот оган. Но, партнерите на Лавот мора да може да играат заедно – тој чека реакција, восхит. Тој е најдобар, тој е крал на ѕверовите! Тој прави сè пред очите на оние околу него. По правило, екстровертните Лавови не избираат скромни и пасивни партнери – според нивниот вкус, тие се исто толку експресивни и отворени како што се и Лавовите.

Девица
Некои дури велат дека никој не е подобар бакнувач од Девицата. Веројатно, ова мислење се појавило поради прекумерната педантност на овој знак и перфекционизам. Девиците секогаш внимателно се подготвуваат за сè. Ќе преферираат фантазија, ќе ја идеализираат љубовта, ќе го чекаат вистинскиот момент. И чувствата на Девицата не се разгоруваат веднаш – туку постепено акумулирајќи нежност. За бакнеж, скромните и срамежливи Девици избираат затскриени места, далеку од љубопитните очи, а самиот бакнеж ќе биде чесен и правилен – искрен и неизбрзан.

Вага
Елементот Воздух и заштитничката Венера направија сè за овој знак да ја отелотвори љубовта во сите нејзини манифестации. За нив, бакнувањето е уметност на нежност и заведување. Претставниците на знакот суптилно го чувствуваат својот партнер предвидувајќи ги неговите желби. Тие се многу страсни по природа, но никогаш нема бргу да напредуваат како Овенот. Наместо тоа, тие ќе примамат, навестуваат, создаваат романтичен допир во сè. Романтични Ваги, спремни да чекаат и да сонуваат речиси како Девицата, но немаат рамен во способноста да заведуваат. Чувајте ја врската разиграна и лесна и ќе бидете среќни во наредните години.

Стрелец
Тој знае многу за љубовта бидејќи е непоправлив романтичар. Подготвен е цел живот да бара партнер не заборавајќи да си помине прекрасно со тие повремени и привремени љубови. Знае да се бакнува долго и нежно, без да заборави да каже многу комплименти. Маестрално заведуваат секого, но никој не се жали, дури и ако врската е многу краткотрајна.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија3 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет3 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија4 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија15 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија17 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија17 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија20 часа

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија20 часа

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија23 часа

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ24 часа

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...

Регион2 дена

Ужас во Нови Сад: Деца на возраст од 1 и 3 години најдени мртви во домот, постои сомнеж дека родителите ги убиле

Полицијата пронашла тела на две деца на возраст од 1 и 3 години, кои според првичните информации биле убиени од...

Македонија2 дена

(Видео) Силјановска-Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, повика на обединување

ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција потврди дека пратеничката и професорка Гордана Силјановска-Давкова ќе биде претседателскиот кандидат на партијата на претстојите претседателски...

Македонија2 дена

Османи во Анталија: Регионот е ранлив, време е за брза и одлучна акција на Европската Унија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на Анталија дипломатскиот форум, во Република Турција, каде имаше обраќање на панелот насловен...