Контакт

Забава

Елтон Џон открива дека лекарите му прогнозирале дека ќе живее уште 24 часа

Објавено пред

На британскиот музичар Елтон Џон (72) пред две години му бил дијагностициран рак на простата. Тој се одлучил за операција бидејќи немал време да оди на зрачење и да прима хемотерапија затоа што се наоѓал на светска турнеја.

Во својата биографија „Јас“ тој признава дека операцијата што ја имал во Лос Анџелес била успешна, но десет дена подоцна забележал дека нешто не е во ред.

„Лекарите му рекоа на мојот сопруг Дејвид дека ќе живеам уште  24 часа. Поминав 11 дена во болница пред да бидам испратен на домашна нега, што траеше неколку недели“, напиша тој во книгата. Елтон објасни дека имал неверојатна среќа, иако признава дека не се чувствувал така во тој момент.

View this post on Instagram

Big week ahead for the global fight against HIV/AIDS and for Président Macron and France. They are hosting a funding round for The Global Fund that can save as many as 16 million lives and put our world onto a path to end the AIDS epidemic! Imagine that! Many other countries have pledged large increases – as they did each during the last 2 cycles of replenishment in 2013 and 2016. France hasn’t increased since 2000. Président Macron – you are a global leader. Please lead with at least a 15 percent increase, in solidarity with our global efforts. Giving through bilateral programs is not enough. Only by acting together can we step up and win this fight! Vive la liberté, égalité et fraternité!! @emmanuelmacron @globalfund @ejaf

A post shared by Elton John (@eltonjohn) on

Компликациите по операцијата го натерале да ја одложи музичката турнеја за да може да поминува повеќе време со сопругот Дејвид Фурниш (56) и нивните синови, Захари (8) и Елија (3).

„На чуден начин, чувствував дека токму тој период на закрепнување во болницата е одговор на моите молитви. Ако сакате повеќе време, мора да научите да живеете на тој начин, мора да забавите. Тоа е како некој да ми ја покажа другата страна на животот, животот што го сакам повеќе од одење на турнеи и излегување на сцена“, напиша тој во своите мемоари.

Забава

Ченинг Тејтум: Tреба да ја подобрaм својата глума, така помалку ќе се соблекувам во филмовите

Објавено пред

Sвездата на „Меџик Мајк“ вели дека е во добра физичка форма затоа што неговата работа честопати бара да се соблече, па се пошегува дека треба да работи на своите актерски способности за да се потпре на својот талент, а не на надворешниот изглед ако сака да ја продолжи кариерата.

Во текот на виртуелното гостување во ток-шоуто на Кели Кларксон, Ченинг Тејтум (41) рече дека треба да стане подобар актер за да не мора постојано да се соблекува во филмовите во кои глуми.

„Како некој што вежба за својата работа, сигурен сум дека не би изгледал вака да не морав да бидам разголен во повеќето мои филмови. Како и да е, ќе мора да ја подобрам својата глума за да не се соблекувам“, се пошегува тој.

„Тешко е да вежбаш постојано. Не ми е јасно како некои луѓе поседуваат енергија и време за да си посветат на себе, оосбено оние кои имаат и работни и семејни обврски.“

Прикажи повеќе...

Забава

Ким Кардашијан негира дека купила древна скулптура во 2016 година

Објавено пред

Ким Кардашијан Вест негираше какво било знаење за античка римска скулптура која била увезена под нејзино име во 2016 година.

Скулптурата – позната како Фрагмент од Мироновата Атeна – била дел од пратка вредна 750,000 долари, која што била запленета од американски царински службеници бидејќи била украдена, шверцувана и нелегално извезена од Италија.

Уметничкото дело датира од првиот век и било увезено во Лос Анџелес во 2016 година под името на Ким.

Нејзин портпарол изјави: „Ким никогаш не го купила ова парче и сега првпат дознава за неговото постоење.“

„Веруваме дека можеби е купено со нејзино име без одобрение и затоа што никогаш го нема добиено, таа не била свесна за трансакцијата. Ние охрабруваме истрага и се надеваме дека ќе им се врати на вистинските сопственици.“

Кога царински службеници го испитуваа „Ноел Робертс траст“ – колективно име за фондот Freeman Group, Inc. & Kim Kardashian – тие покажаа сметкопотврда за статуа купена во Париз во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Кралицата одобри забрана Меган Маркл да позајмува кралски накит

Објавено пред

Војвотката од Сасекс во иднина не смее да носи ниту едно парче накит од кралската колекција, па дури и од накитот на покојната мајка на својот сопруг.

Британската кралица Елизабета Втора, наводно, ѝ забранува на Меган Маркл да носи некое од историските парчиња како што се дијамантски ѓердани, брошеви и дијадеми.

Забраната ја поддржал и принцот Вилијам, пренесува „Сан“.

Меѓу непроценливите предмети е тијара на кралицата Мери, која може да се носи и како ѓердан, а е направена за кралицата Мери во 1919 година.

Колекцијата вклучува и накит што ги носеше покојната свекрва на Меган, принцезата Дијана.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот сој

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот сој на коронавирус....

Македонија41 минута

Премиерот Зaев денеска ќе се вакцинира

Премиерот Зоран Заев денеска јавно ќе се вакцинира против ковид-19, соопшти Владата. Тој ќе се вакцинира напладне во А1 Арената...

Свет1 час

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија13 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија17 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија17 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија21 час

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија23 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија23 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет24 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион24 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет24 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет24 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија1 ден

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион2 дена

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет2 дена

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет2 дена

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија2 дена

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија2 дена

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа2 дена

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Досие