Контакт

Забава

Мишел Обама ќе ги едуцира децата за здрава исхрана

Објавено пред

Поранешната прва дама Мишел Обама оваа пролет ќе почне серија за готвење на „Нетфликс“ во која ќе ги охрабри децата да се хранат здраво.

Проектот е во нејзина продукција, а таа и ќе глуми глуми заедно со кукли. Серијата има за цел да ги научи децата на радостите на домашната кујна – да уживаат во здрава храна подготвена дома, а не во готови јадења.

Госпоѓа Обама ќе игра сопственик на супермаркет наспроти „Вафлс и Мочи“, кои потекнуваат од Земјата на замрзната храна.

Во серијата од 10 епизоди учествуваат две кукли, Вафл и Мочи, амбициозни готвачи и најдобри пријатели, регрутирани од локален супермаркет. Заедно – и со помош на љубезната сопственичка на супермаркетот, г-ѓа Обама – тргнуваат на кулинарско патување во кујни, ресторани, фарми и домови низ целиот свет.

Во серијата ќе има рецепти со секојдневни состојки, а јадењата ќе се готват заедно со познати готвачи, домашни готвачи, деца и селебрити личности.

Поранешната прва дама на САД ја опиша серијата, со наслов Waffles + Mochi  како „урнебесна и едноставно магична претстава“.

Серијата ќе почне да се прикажува следниот месец. Таа и сопругот Барак се меѓу извршните продуценти.

Во 2018 година, двојката потпиша договор за продукција на серии и филмови за „Нетфликс“. Резултат на оваа соработка е документарецот Becoming (2020), кој се базира на нејзината најпродавана автобиографија.

Забава

Хит на пролетта: Маслинести панталони инспирирани од ретро армиски стилови

Објавено пред

Една од креациите што ќе ја гледаме насекаде во текот на претстојната пролет се практични панталони со џебови, во пригушени нијанси на зелена боја, а освен патики, се носат и на чизми и сандали.

Ретро панталоните инспирирани од стилови од седумдесеттите, се враќаат на сцената во низа интересни комбинации.

Прикажи повеќе...

Забава

Сопругот на кралицата Елизабета закрепнува по операцијата на срцето

Објавено пред

Војводата од Единбург, принцот Филип, бил подложен на успешна процедура за постојната срцева состојба и ќе остане во болница уште неколку дена до целосно закрепнување, соопштија од Бакингемската палата.

Дедото на принцот Хари бил опериран вчера во болницата „Свети Вартоломеј“ во Лондон, најдобрата болница за срце во Велика Британија, откако бил пренесен таму во понеделникот од приватната болница „Крал Едвард Седми“ во Мерилбоун, каде што се лекуваше од инфекција.

Нејзиното височество, кралицата Елизабета Втора, и војводата од Единбург, принцот Филип, беа вакцинирани против коронавирусот на 9 јануари.

Војводата од Единбург ќе наполни 100 години на 10 јуни.

Прикажи повеќе...

Забава

Колин Фарел во топ-форма како и секогаш

Објавено пред

Ирскиот срцекршач ги покажа своите тонирани раце во маичка без ракави на улица во Лос Анџелес оваа среда.

44-годишниот актер ги привлече погледите на случајните минувачи кога излезе на дождлив ден за да земе неколку кафиња за носење.

Минатата година актерот, роден во Даблин, беше искрен во интервју за ирскиот „Сандеј мирор“ во врска со осаменоста на самоизолиран самец среде пандемија.

Тој за весникот рече дека бил целосно сам во својата куќа цели две недели на почетокот на целосното затворање во Лос Анџелес.

„Немам партнерка, а моите две деца беа со мајките. Се сеќавам дека во периодот кога бев сам 10 дена, чувствував отсуство на допир во својот живот“, откри тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија54 минути

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија3 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион4 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија5 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија5 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа6 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија6 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет17 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија21 час

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија22 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија23 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Досие