Контакт

Забава

„48 часа бев во индуцирана кома“: Мадона откри која личност и го спасила животот на концерт во Њујорк

Објавено пред

Пејачката Мадона моментално е на турнеја која претходно ја одложи, откако и се слоши, а лекарите се бореа за нејзиниот живот.

dobivaj vesti na viber

Таа 48 часа беше во индуцирана кома поради бактериска инфекција, а сега на нејзиниот концерт во Њујорк јавно откри кој е најзаслужен за тоа што преживеа.

Таа испрати специјална благодарница до нејзината пријателка Шевон.

„Има неколку многу важни луѓе овде вечерва кои беа со мене во болница. Има една многу важна жена која ме одвлече во болница“, започна Мадона, пренесе „Пипл“.

„И не се сеќавам… се онесвестив на подот во бањата и се разбудив на интензивна… Бев во индуцирана кома 48 часа. Таа ми го спаси животот. Ти благодарам, Шевон“, додаде пејачката.

Забава

Некогаш и сега: како изгледаат денес актерите од бразилската серија „Клон“

Објавено пред

Бразилската серија „Клон“, односно „Забранета љубов“ започна да се емитува во 2001 година и брзо ги освои срцата на гледачите ширум светот.

dobivaj vesti na viber

Серијата се снимаше во Бразил и Мароко и беше првата теленовела која се занимаваше со темата за односот меѓу две вери, како и темата за клонирање. Во центарот на приказната е љубовта меѓу Жаде и Лукас, а главните улоги ги толкуваа Џована Антонели и Муриљо Бенисио.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 🦀🐟❤ (@giovannamurilo_)

Џована и Муриљо се заљубиле на снимањето и брзо станале еден од најпопуларните парови во светот на славните. Во 2005 година го добија синот Пјетр, но разделбата следеше неколку месеци подоцна, кога решија да стават крај на нивната љубовна приказна, а како што тогаш пишуваа медиумите, не се разделија во пријателски односи и упатија бројни обвинувања еден против друг.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dudalina (@dudalina)

По раскинувањето со колегата, актерката излегуваше со бизнисменот Алесандре Асиоли, но и таа љубов не траеше. Таа подоцна се впушти во уште неколку кратки врски, па се сврши со бизнисменот Роберто Локаси во Италија во 2004 година, но четири месеци подоцна раскинаа.

Во октомври 2010 година ги доби близначките Антонија и Софија со режисерот Леонардо Ногуеира.

Популарната Жаде се уште се занимава со глума, но и со режија.

Минатата година беше премиерно прикажана серијата „Quanto Mais Vida, Melhor!“, во која глуми и таа.

Џована е активна на социјалните мрежи, а обожавателите редовно и пишуваат дека со годините изгледа подобро.

Таа и Муриљо неодамна учествуваа во заеднички проект, кој израдува многу нивни обожаватели.

Ниту Муриљо немал помалку бурен љубовен живот.

Првиот брак му беше со актерката Алесандра Негрини, со која го доби синот Антонио. Сепак, тие се разведоа по една година.

По раскинувањето со Антонелиева, тој ги криеше своите врски, а единствена за која отворено зборуваше е онаа со колешката Дебора Фалабела. Двајцата заедно глумеа во серијата „Авенида Бразил“, каде што се разгоре љубовта.

Ниту оваа врска не траеше, а Бенисио е во врска со сценаристката Мануела Диас од 2020 година.

За време на снимањето на серијата „Клон“ жените ширум светот полудеа по него, а Мурило денес изгледа многу поинаку. Обожавателите често во коментарите му велат дека тој се уште е неостварена желба на многумина.

Карла Дијаз го портретираше слаткото девојче Кадија Рашид, ќерката што Жаде ја имаше со Саид. Карла тогаш имаше само 11 години, а дебитираше на сцената во 1994 година во серијата „Éramos Seis“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Carla Diaz (@carladiaz)

Денес, освен што е успешна телевизиска, филмска и театарска актерка, таа е и пејачка. Карла во 2021 година учествуваше и на бразилскиот Голем брат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Carla Diaz (@carladiaz)

Саид Рашид, со кого Жаде беше во брак е портретиран од Далтон Виг.

Далтон ги освои и срцата на многу жени, а со текот на годините многу се промени.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aninha (@centralvigh)

Глумеше во бројни серии и филмови, како и во театар, а од 2012 година е во брак со актерката Камила Черкс, со која ги има близнаците Артур и Дејвид.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dalton Vigh (@daltonvighreal)

Вера Фишер е една од најпопуларните бразилски актерки, а во оваа серија го толкуваше ликот на Ивет.

Таткото на Вера бил нацист, за што таа отворено зборувала и истакнала дека поради тоа никогаш немала добри односи со него. Успехот го постигна во 1969 година, кога стана Мис Бразил, а актерската кариера ја започна во порнографскиот филм „Супержена“ во 1973 година.

Подоцна следеа улоги во бројни продукции, а Вера на пошироката публика и е најпозната по улогите во сериите „Клон“, „Семејни заплети“ и „Индија – љубовна приказна“.

Денес Вера има 72 години и активно се занимава со актерство.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Познатата актерка од „Бевели Хилс“ доживеа целосен колапс: банкротира, војуваше со мајка си за пари, сопругот ја изневеруваше

Објавено пред

Актерката Тори Спелинг е родена на 16 мај 1973 година во Лос Анџелес, а нејзин татко е познатиот филмски и телевизиски продуцент, Арон Спелинг.

dobivaj vesti na viber

Тори гостуваше во многу серии создадени од татко ѝ, а некои од нив се: The Love Boat, Hotel и Fantasy Island. За неа често се вели дека е „вистински пример за холивудски непотизам“ и дека „никогаш немаше да ја изгради својата кариера доколку не беше татко ѝ“.

Спелинг се прослави со улогата на Дона во познатата серија „Беверли Хилс 90210“.

Навикната да живее и да ужива во изобилство, Тори во еден момент малку го изгубила компасот и се довела до банкрот.

Имено, по улогата во серијата „Беверли Хилс“, која ја снимаше 10 години, таа имаше проблеми со наоѓање нова работа, а потоа неколкупати беше тужена поради неисплатени кредити.

Како што призна и самата во своите мемоари Spelling It Like It Is, актерката имала финансиски проблеми и „изгубила милиони со текот на времето“.

Дека нешто не е во ред со нејзините финансии, говори и фактот што во еден момент таа наплаќала 95 долари за дружење со своите фанови на интернет. Главната причина за ваквата одлука била тоа што таа морала да собира средства за да ги врати долговите кон „Американ експрес“, но и да плаќа данок кон државата.

 

Како што пренесуваат странските медиуми, таа се задолжила со 88.731 долар, а компанијта „Американ експрес“ поднела две посебни тужби против неа уште во 2016 година.

Според извештаите, едната тужба е за 88.000 долари, а другата е за 38.000 долари. Сепак, не се знае уште колку пари ѝ должи Тори на оваа компанија, но во април годинава од својата банкарска сметка извадила огромна сума пари за да исплати дел од долговите.

Исто така, Сити националната банка тврдеше дека Тори и нејзиниот тогашен сопруг, Дин Мекдермот, им должеле речиси 189.000 долари, а должеле и 282.000 долари данок на државата Калифорнија, открил извор близок на актерката.

„Дури и кога се обидувам да прифатам поедноставен начин на живеење, не можам да се откажам од мојот вкус за мода и многу скапи работи“, рече Тори еднаш.

Внимание привлече и нејзиниот турбулентен однос со мајка ѝ.

„Јас ја сакам мајка ми, мајка ми ме сака, но ние немаме едноставна врска“. „Мислам дека никогаш нема да имаме, но повеќе би сакала да имам комплицирана врска полна со недоразбирања отколку никаква“, изјави актерката.

Колку е лош нивниот однос говори и податокот дека Тори на денот на смртта на татко ѝ воопшто не се слушнала со мајка си, туку тажната вест ја дознала од имејлот што ѝ го испратил пријател.

Мајка ѝ Кенди подоцна отворено проговори за екстравагантното трошење на ќерка си и дека тоа е главната причина поради која нејзиниот покоен татко ѝ оставил само симболична сума пари во тестаментот со оглед на можностите.

„Таа би ја затворила продавницата и би оставила во неа од 50.000 до 60.000 долари. Никогаш не сум направила такво нешто“, рече Кенди за својата ќерка.

Најголем дел од богатството на покојниот Арон Спелинг отиде кај Кенди, а таа финансиски ѝ помага на ќерка си кога се во добри односи. Поради ова, двете постојано влегувале во конфликт.

Спелинг се најде во центарот на скандал кога се дозна дека нејзиниот сопруг ја изневерува.

Двојката се запознала во 2005 година на снимањето на филмот Mind Over Murder уште додека и двајцата биле во брак, но набргу ѝ подлегнале на меѓусебната привлечност и ги изневерувале своите сопружници.

„Тоа беше љубов на прв поглед“, рече еднаш Мекдермот.

Тие се венчаа во 2006 година и заедно имаат пет деца.

Во 2013 година Дин беше фатен во скандал со прељуба, што го оштети неговиот брак со Тори, а тој потоа побара помош за неговата зависност од секс.

Во 2014 година актерот во документарната серија „Вистинската Тори“ изјави дека ја изневерувал Спелинг, а таа подоцна се пожали дека нивните деца биле вознемирени од информациите за тоа на интернет.

Актерката не изгледаше шокирана од прељубата, но рече дека има разбирање бидејќи нивната врска почнала со изневерување бидејќи и двајцата биле во брак кога спиеле заедно.

Двојката мораше да се справи и со финансиските проблеми за кои таа рече дека се нивна вина поради лошите одлуки. Покрај тоа, Тори еднаш се бореше со зависноста од алкохол и дрога, а за време на третата бременост се заби со автомобилот во училиште и го обвини печатот за тоа.

Тори извесно време не носеше бурма, а нејзиниот сопруг постојано отсуствуваше од нејзините фотографии на „Инстаграм“. Ова поттикна шпекулации за проблеми во нивната врска.

Шпекулациите за разводот почнаа веќе на крајот на 2021 година, но на почетокот на минатата година парот беше снимен на романтичен состанок за Денот на вљубените кога уживаа на вечера во ресторан и беа фатени како си разменуваат нежности.

Сепак, Дин минатата година на својот „Инстаграм“ потврди дека на нивниот брак, дефинитивно, му дојде крајот. Тој објави порака во која објасни дека тој и Тори одлучиле да стават крај на љубовта и истакна дека ќе останат во добри односи.

„Со голема тага објавувам дека по 18 години и пет неверојатни деца, Тори Спелинг и јас решивме да тргнеме по својот пат и да почнеме ново свое патување. Ќе продолжиме да работиме заедно како љубезни родители за да ги водиме и сакаме нашите деца во овој тежок период. Ве молиме сите да ја почитувате нашата приватност додека го одвојуваме ова време да го опкружиме нашето семејство со љубов и да го пребродиме ова. Ви благодариме на сите за поддршката и добрината“, напиша Дин Мекдермот на својот „Инстаграм“.

Тори и Дин дури се појавија во неколку реални шоуа и ја продадоа својата интимност за да се извлечат од финансиските проблеми.

Прикажи повеќе...

Забава

Кралот Чарлс наводно е подготвен да се смири со Хари, но има два услова

Објавено пред

Oдносите меѓу принцот Хари и кралското семејство веќе некое време се затегнати, особено откако тој престана да ги извршува кралските должности и се пресели во САД со сопругата Меган Маркл и нивните две деца. Сепак, неговиот татко, кралот Чарлс, изгледа е подготвен за помирување за својот син.

dobivaj vesti na viber

„Кралот Чарлс би сакал да биде поблизок со Хари и да има врска со неговиот син кој навистина функционира. Но, тоа зависи од тоа дали Хари ќе ја исполни желбата на неговиот татко – да престане да пишува книги и да дава срамни интервјуа“, рекол кралскиот експерт за Мирор ,Том Квин, осврнувајќи се на автобиографијата на Хари, во која тој ги нападна членовите на кралското семејство, особено неговиот татко и постариот брат принцот Вилијам.

Квин додаде дека Хари исто така ќе мора да се откаже од ставот на жртва.

Неговите коментари доаѓаат откако претходно овој месец почнаа гласините дека принцот Хари бара дом во Обединетото Кралство.

„Како што одминува времето, на Хари му недостигаат некои аспекти од стариот живот во Велика Британија. Периодот на меден месец каде што сè е ново и возбудливо во Соединетите Држави завршува, а Хари го гледа минатото низ розови очила“, рече Квин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија2 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт3 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Македонија3 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија3 часа

Филипче: На СДСМ му се потребни нови луѓе, но и старите членови интелектуалци, социјалдемократи

Кандидатот за претседател на СДСМ, Венко Филипче оствари средби со сопартијците од Општинските организации на Ѓорче Петров и Карпош. На...

Македонија4 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ15 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија18 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија18 часа

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија23 часа

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ24 часа

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...

Европа1 ден

Американски војник осуден во Русија на речиси четири години затвор

Руски суд осуди американски војник на три години и девет месеци затвор под обвинение за кражба и закана со убиство,...

Свет1 ден

Шефот на НАТО за посетата на Путин на Северна Кореја: Загрижени сме

НАТО е загрижен за поддршката што Русија би можела да ја даде на севернокорејската ракетна и нуклеарна програма, изјави шефот...

Македонија2 дена

Топлотен бран во Македонија: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни...

Топ2 дена

Залутан куршум заврши во грбот на скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...