Контакт

Забава

Дали ќе се оствари морничавото пророштво на баба Ванѓа со победата на Трамп?

Објавено пред

Нострадамус од Балканот, слепата баба Ванѓа заради своето предвидување дека „Барак Обама ќе биде последниот американски претседател“, денеска е главна тема во редица странски медиуми.

dobivaj vesti na viber

Daily Mail потсетува дека Ванѓа го предвиде нападот врз Светскиот трговски центар во 2001 година, како и забрзаното јакнење на Исламска држава.

Ванѓа наводно предвидела и дека 44 американски претседател ќе биде Афроамериканец, но не е јасно што мислела кога рекла дека тој ќе биде и последниот американски претседател. Интернет страницата Prophecies пишува дека Ванѓа умрела во 1996 година на возраст од 85 години, а нејзините предвидувања се покажале точни во 85 отсто од случаите.

Обама е технички претседател додека Трамп не положи заклетва, што би требало да се случи на 20 јануари 2017 година.

Според пророштвото на баба Ванѓа, 44 претседател на САД ќе биде црнец и ќе биде последен. Уште рече дека во моментот на неговото влегување во Белата куќа, светот ќе го зафати голема економска криза.

„Сите ќе се надеваат дека тој ќе ја запре, но ќе се случи спротивното. Тој ќе ја доведе земјата на дното, а конфликтот меѓу северот и југот ќе ескалира“, предвиде баба Ванѓа. Раскажуваше и за месијанска личност, но не кажа многу за човекот што ќе ги заврши војните и ќе потпише трајно примирје.

Ванѓа за време на животот изрече стотици пророштва, меѓу кои и она дека ќе избие голема муслиманска војна, што ќе започне со Арапската пролет во 2010 година. предвиде дека војната во Сирија ќе заврши во 2043 година со воспоставување на калифат во чиј центар ќе биде Рим.

Според нејзините предвидувања, Европпа ќе престане да постои следната година, континентот ќе остане „!речиси празен“, а тој празен простор одвај ќе го исполнува некаков облик на живот. Нејзините морничави пророштва теоретичарите на заговори го поврзуваат со присуството на активистите на ИСИЛ во Европа и Либија.

Баба Ванѓа уште и предупреди на климатските промени и топењето на поларните капи. /крај/ин/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Африканка ги открива разликите меѓу Балканот и Америка: „Ова беше забрането во Бостон пред 20 години“

Објавено пред

Ѓамила Станиќ (26) е родена во Република Зеленортски Острови во Африка. Со години живеела во Бостон, а потоа поради љубов се преселила во Бања Лука.

dobivaj vesti na viber

Таа е во брак со Србинот Марко и е многу активна на социјалните мрежи каде зборува за своите искуства на Балканот и ги споредува со Западот.

Така таа неодамна објави видео на TikTok и направи разлика помеѓу животот во САД и во нашиот регион.

Таа вели дека трошоците за живот на Балканот се поевтини, дури и со локални плати. Покрај тоа, здравственото осигурување е практично бесплатно, додека во Америка чини многу.

„Луѓето овде се пољубезни, поспонтани и секогаш расположени за кафе. Таму се планираш со месеци однапред“, рече Ѓамила.

Таа ја истакна и разликата во продавниците. Имено, на Балканот клиентите сами си мерат овошје и зеленчук, додека во САД тоа не е случај.

Освен тоа, на Балканот секаде полесно се движи пеш, додека во американските градови неопходен е автомобил.

Во едно од претходните видеа таа спомна дека Балканците почесто излегуваат на кафе, додека Американците повеќе сакаат вечера.

„Овде луѓето имаат подобар социјален живот, поминуваат време со пријателите и семејството, додека во Бостон не е лесно поради зафатениот начин на живот“, вели Ѓамила.

Таа додава дека во повеќето балкански земји може да се пуши во ресторани и кафулиња, додека во САД е дозволено само надвор.

„Во Бостон е забрането од 2004 година“, објасни таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Вилијам се фотографираше за првпат откако на Кејт и беше дијагностициран рак: се дружеше со синот

Објавено пред

Принцот Вилијам првпат се појави во јавноста откако на принцезата Кејт и беше дијагностициран рак. Тој се дружеше со својот најстар син, 10-годишниот принц Џорџ, на натпреварот од Конференциската лига меѓу Астон Вила и францускиот Лил. Момчето носело и навивачка марама.

dobivaj vesti na viber

Тој вчера се огласи на Инстаграм и ги изненади сите. Имено, додека јавноста чека вести за здравјето на неговата сопруга, Вилијам не ја спомна Кејт, туку се заблагодари на фудбалерката Рејчел Дејли, која најави повлекување од англиската женска репрезентација.

Медиумите анализираат дека Кејт во својот говор посебно му се заблагодари на Вилијам за поддршката што и ја пружа.

„Беше голем извор на удобност и сигурност што Вилијам беше покрај мене. Како и љубовта, поддршката и љубезноста што ја покажаа многумина од вас. Тоа многу ни значи и на двајцата”, рече тогаш таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Најшармантните хороскопски знаци: носат неодолива енергија

Објавено пред

Некои луѓе имаат природна харизма без многу труд, а токму тоа се. Најшармантните хороскопски знаци ги шармираат сите со неколку потези.

dobivaj vesti na viber

Терминот „rizz“ е популаризиран на TikTok за да означи необјасниво, без напор и бескрајно снабдување со харизма и шарм што го прави најкул личност во која било просторија во моментов. Ова е всушност одреден вид на самодоверба што доаѓа од знаењето дека имате сè во ваши раце. Овој тип на личност, исто така, суптилно ќе прави секси работи како што е едноставно движење со раката.

Најшармантните хороскопски знаци

Лав
Како огнени знаци, Лавовите имаат огромен шарм без разлика дали се во клуб или само се шетаат низ градот во тренерки. Некои дури би рекле дека Лавот е најшармантен кога воопшто не се труди. Ова е знак кој го претставува центарот на универзумот, па затоа не им треба многу за да привлечат внимание. Тие имаат магнетни и самоуверени вибрации кои е невозможно да се игнорираат. Ако сте во друштво на Лав повеќе од една минута, големи се шансите да се заљубите.

Вага
Вагите имаат повеќе шарм отколку што знаат што прават. Како воздушен знак со кој владее планетата на љубовта, никогаш не остануваат без интересни работи да кажат, а исто така се многу добри во флертувањето. Тие можат да разговараат со секого за било што без да имаат незгодна тишина. И сето тоа ќе го направи на многу лежерен начин. Овој знак е познат и по своето чувство за стил.

Шкорпија
Шкорпиите имаат мистериозност и магнетизам што веднаш ве вовлекува. Честопати дури и не мора ништо да кажат. Наместо тоа, се е во нивните очи и став. Кога овој знак ќе влезе во собата, секој мора да се сврти да погледне во својот правец. Тие обично имаат темна и привлечна енергија, но кога разговарате со нив, откривате дека има и допир на духовитост. Ниту една од нивните маани не е важна бидејќи тие имаат длабочина што ве тера да сакате да впиете уште повеќе од оваа енергија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија3 часа

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет4 часа

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет6 часа

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет6 часа

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет8 часа

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет8 часа

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет8 часа

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет8 часа

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...

Свет8 часа

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот

Иран предупреди дека ќе одговори со поголема сила доколку Израел возврати со напади овој викенд, за кои Техеран рече дека...

Свет8 часа

(Видео) Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што...

Свет9 часа

Скапа грешка во системот: студенти подигнале 40 милиони долари од банкомат и не сакаат да ги вратат парите

Комерцијалната банка на Етиопија (CBE), најголемата во земјата, се обидува да врати огромна сума на пари повлечени од клиентите по...

Свет10 часа

Во овој европски град на децата им е забрането да користат телефони, познати се резултатите по една година

Речиси целата заедница од 22.000 луѓе во Грејстоунс и соседното село Делгани, во Ирска, одлучи да им ги ускрати телефоните...

Свет11 часа

Мистериозен објект пронајден на брегот на Атлантикот: поврзан со тајна програма за Студената војна

Мистериозниот предмет беше пронајден на брегот на полуостровот Кејп Код (Масачусетс). Не само што наликува на трупот на мал авион...

Свет12 часа

(Видео) Маж сакаше да се самоубие скокајќи од мост, а полицијата наместо него, зграпчи погрешен човек

На интернет кружи видео снимено во мексиканскиот град Соледад де Грацијано Санчез, каде неименуван маж одлучил да се самоубие скокајќи...

Свет13 часа

Се обидела да го отруе сопругот со избелувач, а сега на суд го признала делото: познато е колкава казна ја чека

Жена од Аризона обвинета дека се обидела да го отруе својот сопруг во понеделникот пред судот ја признала вината, а...

Македонија17 часа

Управен пресуди во корист на Академијата за судии и јавни обвинители

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 13.04.2024 година во 22.00 часот, судечкиот совет по предметот оформен по тужба...

Свет17 часа

Започна пресретнувањето на иранските беспилотни летала над Сирија и Јордан

Почна пресретнувањето на иранските беспилотни летала, јавуваат израелските медиуми. Откако Иран испука десетици беспилотни летала камикази кон Израел, нивното пресретнување...

Свет17 часа

Анализа: сите детали за смртоносните беспилотни летала што Иран ги лансираше врз Израел, имаат домет од дури 2.500 километри

Иран го започна својот напад врз Израел кога лансираше десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Иранската...

Свет17 часа

САД очекуваат Иран да лансира повеќе од 100 беспилотни летала и десетици ракети

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца...