Контакт

Забава

Oбјавени детали од пукањето во кое Болдвин ја уби снимателката

Објавено пред

Режисерот Џоел Соуза  ѝ рекол на полицијата дека Алек Болдвин вежбал да го извлекува пиштолот кога бил испукан куршумот, пренесува Си-ен-ен, додавајќи дека актерите и снимателската екипа на филмот Rust штотуку се вратиле од ручек кога тоа се случило.

„Во еден момент актерот Алек Болдвин и уште неколкумина вежбаа сцена во црква на филмски сет за вестерн што требаше да личи на Канзас од 80-тите. Во друг момент две лица крвавеа од прострелни рани, од кои едното фатално“, се наведува во исказ на сведоците.

Си-ен-ен дава преглед за тоа како се случила трагедијата, во која камерманката директорка на фотографија, Халина Хачинс, го загуби животот врз основа на записникот поднесен по претресот и повикот на 991.

Вестернот се снимаше минатиот четврток на ранчот Bonanza Creek во близина на Санта Фе, Ново Мексико. Болдвин во филмот глуми седокос одметник, кој бега од власта со својот 13-годишен внук.

„Утрата на филмскиот сет обично почнуваа со појадок во 6.30 часот, но тој ден доцнеа. Шестчлена екипа сниматели го напушти сетот непосредно пред трагедијата поради поплаки за плата и сместување. Донесена е нова екипа. Дури и со доцнење поради тоа, се чинеше дека снимањето продолжува без проблем“, им изјави режисерот Џоел Соуза на заменик-шерифите на округот Санта Фе.

„Болдвин и членовите на тимот почнаа да ја вежбаат сцената во разурнатата црква, паузираа на ручек, а потоа се враќаа на сетот. Болдвин, во облека што ја гледаме на вестерн, беше во близина на Соуза, Хачинс и уште неколку луѓе. Беше поставена една камера, но сцената само се вежбаше, ништо не беше снимено“.

„Помошникот на режија Дејв Холс донесе пиштол реквизит пред црквата и извика ‘ладен пиштол’! сакајќи да каже дека не е наполнет. Потоа му го даде на Болдвин, кој седеше на клупата пред црквата и гледаше во камерата и екипата зад неа“.

„Болдвин демонстрира т.н. вкрстено извлекување. Тој го извлече пиштолот од футролата на спротивната страна на телото од раката. Сцената бара од него да го впери пиштолот кон камерата… беше околу 13.50 часот“.

Соуза на полицијата ѝ изјавил дека ја гледал сцената преку камерата и блиските монитори кога слушнал „нешто што звучело како удар со камшик, а потоа и силен бум. Хачинс паднала на земјата држејќи се за стомакот и рекла дека не си ги чувствува нозете. Соуза, кој стоел до неа, забележал крв на своето рамо.

„Одеднаш настана хаос. Снимателската екипа веднаш реагира, докторот се обиде да го спречи крвавењето на Хачинс, а други избезумено повикуваа брза помош…“

Шест дена по трагедијата, многу прашања остануваат неодговорени. Филмската индустрија ја оплакува Хачинс, срцето на Болдвин е скршено.

Ранчот Bonanza Creek, кој се користеше за снимање на повеќе вестерни и ТВ-серии, сега е затворен. Продукцијата најави дека снимањето на филмот Rust ќе биде стопирано, барем додека не заврши истрагата за инцидентот.

Забава

Холандија ќе купи автопортрет на Рембрант

Објавено пред

Владата на Холандија соопшти дека планира да го купи култниот автопортрет на холандскиот уметник од 17 век, Рембрант ван Рајн.

Таа бара одобрување од парламентот за купување на Rembrandt Standard Bearer, дело што се смета како многу важно за холандската култура и историја.

Ремек-делото од 1636 година со векови било во сопственост на приватни колекционери, вклучувајќи ги и Ротшилди.

Ќе оди на турнеја пред да биде изложен во амстердамскиот Rijksmuseum.

„Стандардниот носител се враќа дома засекогаш по патување од неколку векови“, изјави министерката за култура, Ингрид ван Енгелшовен.

Владата издвои 150 милиони евра (170 милиони долари) за сликата, а фондот на музејот ќе додаде уште 10 милиони евра. Здружението „Рембрант“ ќе учествува со дополнителни 15 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Забава

Robin Robin: Џилијан Андерсон ја пронаоѓа својата внатрешна мачка

Објавено пред

Џилијан Андерсон се согласува дека нејзината улога на застрашувачка мачка во божикниот анимиран филм Robin Robin има призвук на еден друг лик што таа го толкуваше – поранешната британска премиерка Маргарет Тачер.

„О, боже, ти не си првата личност што го кажува тоа“, вели актерката што доби „Еми“ за улогата на поранешната премиерка во најновата сезона на „Круна“ на прашањето од Би-би-си дали мисли оти постои сличност во тонот.

„Мислам дека сте во право, внатре има малку г-ѓа Т, не намерно, но да – додека влегував во темни, таинствени, здивни тонови, мислам дека таа почна да се враќа назад“.

Robin Robin е најновата креација на студиото од Бристол, во режија на Ден Оџари и Мајки Плис. Тоа е краток празничен филм за млада птица со криза на идентитетот по растењето во домаќинство на глувци.

Таа е главната ѕвезда на овој многу посебен анимиран божикен филм. Јајце што треба да се изведе испаѓа од гнездото и малата птичка е посвоена од весело и топло семејство на глувци. За да им докаже дека и таа може да биде добар глушец, Робин тргнува во голема авантура, во која дознава важна вистина за себе.

Актерката вели дека била изненадена кога на првиот ден од работата на гласот за ликот на мачка дознала дека продукцијата, всушност, била мјузикл – и дека од неа се очекувало да пее.

„Не знаев дека е мјузикл кога се пријавив, не го прочитав тој дел од е-поштата“, раскажува таа.

„Со анимацијата вие го користите само вашиот глас, така што сфаќате дека гласот треба да го вткаете во сите работи што не ги правите физички“.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Почина реге-басистот Роби Шекспир, основачот на „Слај и Роби“

Објавено пред

Влијателниот реге-уметник од Јамајка, Роби Шекспир, едната половина од дуото „Слај и Роби“, почина на 68-годишна возраст во Флорида, каде што неодамна беше во болница поради операција на бубрегот, пренесе Jamaica Gleaner.

Плодниот бас-гитарист и музички продуцент е заслужен за револуција во звукот на реге и денсхол-музиката.

Министерката за култура на Јамајка, Оливија Грејнџ, ја објави неговата смрт и рече дека Шекспир бил еден од најголемите музичари во земјата.

„Слај и Роби свирењето бас-гитара и тапани го подигнаа на највисоко ниво бидејќи создаваа музика за себе како група и за многу други уметници на локално и на меѓународно ниво“, наведе таа во изјавата.

Во текот на својата кариера, која траеше речиси 50 години, Шекспир соработуваше со низа уметници, како Мадона, Боб Дилан, „Но даубт“, Питер Тош, „Ролинг стоунс“ и Грејс Џонс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

168 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.478 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Македонија1 час

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија2 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет3 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон-сојот, па затоа...

Свет4 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа6 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет6 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија22 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија22 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет1 ден

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија2 дена

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Досие