Контакт

Забава

Toм Круз на добар пат да стане милијардер на 60 години

Објавено пред

Том Круз е една од ретките холивудски ѕвезди кои можат да наполнат киносала само со своето присуство. Филмовите „Топ-ган: Маверик“ и „Невозможна мисија“ се примери за тоа.

dobivaj vesti na viber

Од август 2022 година, нето-вредноста на Круз се проценува на околу 600 милиони долари. Тој е еден од најплатените актери во изминативе две децении.

Американски шоу-биз медиуми се осврнуваат на неговата успешна кариера и предвидуваат дека е на добар пат да стане милијардер, а некои шпекулираат дека тој веќе е во клубот на најбогатите и дека неговата банкарска сметка постојано расте.

Томас Круз Мапотер Четврти всушност е вистинското име на актерот и продуцент роден во Сиракуза. Актерската кариера ја започна на 19 години кога глумеше во „Бескрајна љубов“ (1981) и „Топ ган“ (1986).

Соработуваше со низа славни актери, вклучувајќи ги Џон Војт, Џек Николсон, Бред Пит, Никол Кидман и други.

Пробивот на Круз се случи со „Топ ган“ – акциона драма во која го портретира Пит ‘Маверик“ Мичел. Продолжението со наслов „Топ ган: Маверик“ стигна во 2022 година, 30 години по оригиналниот блокбастер, и веднаш беше прогласен за хит на годината.

Една од неговите најпопуларни улоги е онаа од филмската сага „Невозможна мисија“, каде го глуми главниот лик – Итан Хант. Досега, објавени се шест филмови од серијалот, а уште два се очекува да стигнат во кината во 2023 и 2024 година.

Круз глуми во повеќе успешни филмски продукции, вклучувајќи „Интервју со вампирот“ од култниот серијал „Вампирски хроники“ од 1994 година, „Џери Мегваер“ од 1996 година, „Работ на утрешниот ден“ од 2014 година и многу други.

Забава

Илон Маск призна дека има таен профил на Инстаграм: Ми служи само за една работа

Објавено пред

Најбогатиот човек на светот откри дека има таен профил на Инстаграм, а го отворил само поради сексуалната жед.

dobivaj vesti na viber

Основачот на „Тесла“ Илон Маск беше гостин во поткастот на популарните јутјубери Нелк бојс, а во интервјуто ги откри своите сознанија за вонземјаните, го предизвика Путин на УФЦ борба и ја предвиде третата светска војна.

Меѓу другото, тој се осврна и на темата социјални мрежи, вклучувајќи ја актуелната сага со „Твитер“ и проблемот со слободата на говорот на социјалните мрежи.

Маск, кој неодамна се најде во центарот на брачна афера, откри дека има таен профил на Инстаграм кој служи како „стапица за жед“, алудирајќи на објавување или пребарување содржини со сексуално привлечни конотации.

Станува збор за терминот „замка за жед“, кој се однесува на еден вид објава на социјалните мрежи наменета за сексуално привлекување на корисници. „Жедта“ на гледачот претставува сексуална фрустрација. Замката се поставува со намерно објавување на провокативна содржина која ја мами реакција на другата, заинтересирана страна. Откако епрвпат ќе реагира, личноста паѓа во стапицата и ја признава својата „жед“, односно својата потреба за вас.

Маск призна дека го отворил профилот за да може да кликне на различни линкови, но искуството не му се допаднало.

„Направив многу селфиња и различни с*ања и си реков: ‘Што е ова, човече? Зошто го правам ова?’. Се работеше за тоа како да добијам повеќе лајкови“, призна милијардерот.

Поткаст-епизодата со Маск беше објавена на „Јутјуб“ на 5 август и собра речиси седум и пол милиони прегледи.

Прикажи повеќе...

Забава

Бред Пит има листа на актери со кои никогаш повеќе нема да соработува

Објавено пред

Бред Пит има список на актери со кои повеќе нема да снима повторно, според неговиот колега од „Експресен воз“ (Bullet Train), Арон Тејлор-Џонсон.

dobivaj vesti na viber

Холивудската легенда (58) чува белешки за актери што ги сака и за оние со кои не сака повторно да биде на снимање, исто како и Арон.

„Тој сака да внесе светлина и радост во светот и да биде со луѓе што се таму за да се забавуваат“, рече Тејлор-Џонсон за „Вараети“.

„Работите со многу актери и по некое време почнувате да забележувате: дефинитивно, никогаш повеќе нема да работам со оваа личност“.

Тејлор-Џонсон исто така откри дека Пит сака да глуми со Сандра Булок и Џои Кинг.

Прикажи повеќе...

Забава

Ен Хеч останува во критична состојба по сообраќајната несреќа

Објавено пред

Американската актерка Ен Хеч сè уште е во кома кога нејзиното возило се запали по сообраќајната несреќа“, потврди нејзиниот претставник.

dobivaj vesti na viber

Ѕвездата на „Дони Браско“ беше пренесена во болница по несреќата што се случи во Лос Анџелес во петокот вечерта.

Портпаролот изјави за медиумите: „Претходните извештаи во медиумите во кои се наведува дека Ен Хеч е стабилна не се точни. По несреќата, Ана остана во несвест, падна во кома и е во критична состојба“.

Во соопштението стои: „Таа има сериозна белодробна повреда, која бара механичка вентилација, и изгореници за кои е потребна хируршка интервенција“.

53-годишната актерка глумеше во „Дони Браско“, „Седар Рапидс“ и римејкот на „Психо“ од 1998 година.

Според Противпожарната служба во Лос Анџелес (LAFD), возилото на Хеч „го зафатило силен оган кога се забило во двокатна куќа“.

Тие потврдија дека жената пронајдена во возилото била пренесена во болница во критична состојба, а станарот на куќата е без повреди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Повторно активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула

Пожарот во с.Вапила е повторно активиран према с.Сирула, соопшти Центарот за управување со кризи. Се работи за карпест предел со...

Свет3 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет4 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија5 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија8 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија11 час

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија11 час

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион12 часа

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет13 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет13 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет14 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион14 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија1 ден

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија1 ден

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија1 ден

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа1 ден

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ1 ден

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија1 ден

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 ден

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....