Контакт

Забава

Пиењето ладна вода не е добро за организмот

Објавено пред

Водата е најдобрата напивка за човечкиот организам, но многумина не сакаат да ја пијат на собна температура, особено во летните денови. Но, што всушност му прави ладната вода на организмот? Според експертите, предизвикува грчеви во желудникот и го отежнува процесот на варење на храната.

Експертите тврдат дека пиењето ладна вода ја намалува температурата на телото и ги забавува варењето и протокот на крв до органите.

Според истражувањата, пиењето ладна вода може да биде причина за мигрена, а кинеската медицина смета дека пиењето ладна водна или ладни напивки со топла храна воопшто го нарушува целиот дигестивен систем затоа што создава нерамнотежа во желудникот.

Забава

(Видео) Десетгодишно девојче родено без дланки доби награда за најубав ракопис

Објавено пред

Десетгодишно девојче од САД, кое е родено без дланки, докажа дека може да врши задачи како и секој друг – ако не и подобро.

Сара Хинсли ја освои наградата „Николас Максим“ на натпреварот Занер-Блосер за најубав ракопис. Оваа награда им се доделува на ученици со интелектуална и физичка попреченост.

За да пишува, Сара го држи пенкалото меѓу краевите на рацете. Таа е ученичка во трето одделение на регионалното католичко училиште „Св. Џон“ во Фредерик, во Америка.

За убавиот ракопис на Сара е заслужна нејзината учителка, но и нејзиниот природен талент, пишува Klix.ba.

Сара доби награда од 500 долари и сè уште не одлучила што ќе прави со неа, но се надева дека другите деца со попреченост ќе бидат инспирирани од нејзината приказна.

Нејзината мајка Кетрин Хинсли рече дека била воодушевена кога Сара ја освоила наградата.

„Сара е многу независно девојче. Кога сака нешто, се труди да го добие тоа. Секоја задача ја сфаќа многу сериозно и не се откажува од неа додека не ја изврши“, рече мајка ѝ.

Покрај тоа што сака да пишува, таа се занимава со уметност, вози велосипед, чита и плива.

Прикажи повеќе...

Забава

На фарма во САД се роди теле со две глави

Објавено пред

На една фарма во сојузната американска држава Монтана родено е теле со две глави. Фотографијата од оваа навистина ретка појава ја објавила фармерката Хедер Херман, која навела дека го пронашла додека го прегледувала добитокот.

„Отидов во вообичаен дневен преглед на нашето стадо и зебележав дека една крава се издвоила од другите. Кога дојдов до неа, видов теле како лежи до неа а уште од далеку сфатив дека со него нешто не е в ред. Кога разбрав за што станува збор, не сакав ниту да гледам“, објаснила Хедер.

Таа додала дека ја зачудило како воопшто кравата успеала да се отели со такво теле а без помош, но рекла дека со кравата сè е во ред и дека здравјето не ѝ е влошено. Телето, како што рекла, починало набрзо.

Цицачи со две глави се многу ретка појава, но се случува ако ембрионот делумно се одели или кога два одделни ембриони делумно се спојат, пишува „Метро“.

Прикажи повеќе...

Бизарно

На аукција се продава опасна птица што уби човек на Флорида

Објавено пред

Се продава голем каузар, птица што пред десет дена го уби својот сопственик Марвин Хаџос на Флорида, а која се смета за една од најопасните во светот, објавија американските медиуми.

На аукцијата, која ќе се одржи на 27 април, ќе бидат понудени уште стотина егзотични животни кои некогаш му припаѓале на одгледувачот Марвин Хаџос, објавија организаторите на аукцијата.

Хаџос (75) бил нападнат на 12 април кога се сопнал и паднал во близина на затворениот простор каде што биле неговите два каузара. Тој бил итно пренесен во болница, каде што починал.

Портпаролот на полицијата, Брет Роденизер, смртта на Хаџос ја нарече трагична несреќа.

Хаџос ги одгледувал големите каузари за продажба на колекционерите на егзотични птици.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ11 минута

(Видео) Сиљановска до оние кои бојкотираат: Ќе делувам по свое, неизлегувањето не е решение

„По свое ќе делувам, нема да бидам ни 101 ни 102 проценти на тој што ме поддржал, туку ќе бидам...

Топ53 минути

Кон убиениот во Рашче било пукано од возило – МВР со детали за убиството

Кон шеесет и деветгодишниот Ш.Џ кој беше убиен вчера во селото Рашче, било пукано од возило, соопшти МВР. Кога Ш.Џ...

Топ1 час

Мотоциклист од Холандија почина по судар со возило кај Битола

Холандски мотоциклист на возраст од 58-години почина вчера во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ниже поле. Мотоциклистот се судрил со автомобил, со...

Македонија2 часа

Утре нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Времето утре ќе биде променливо облaчно и нестабилно, околу пладне и попладне со пороен дожд и грмежи, соопшти Управата за...

Свет3 часа

Ким ја напушти Русија четири часа порано

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун замина од Владивосток и тргна кон Пјонгјанг, јави руската новинска агенција „ТАСС“. Ким ја...

Македонија4 часа

На граничниот премин Богородица се чека и до 45 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, велат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Избори 20194 часа

Заев и Пендаровски: Доаѓа блескаво време, Сиљановска само бара амнестија за Груевски

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски повикаа граѓаните на масовна излезност и поддршка на опцијата Заедно...

Избори 201916 часа

(Видео) Заев од Велес: Ќе игра метлата и на другата страна, кај оние што опструираат и враќаат режим!

Ќе фаќа метлата и на другата страна, на оние што опструираа. Ние сме добри, сите сме еднакви. Слушам пак списоци...

Топ16 часа

Извршен увид во скопско Рашче, каде што беше убиено едно лице

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид во селото Рашче каде што попладнево беше пронајдено починато машко...

Избори 201916 часа

Сиљановска во Карпош: Силата на аргументите мора да победи, вистината е на наша страна

Кандидатот за претседател Гордана Сиљановска-Давкова денеска на трибина во Општина Карпош им се заблагодари на граѓаните што ја подржаа во...

Македонија22 часа

95 новозаразени со сипаници, бројката се намалува, но епидемијата не стивнува

Во последните шест дена, од 20 до 25 април, пријавени се 95 нови случаи на заразени со сипаници. Во споредба...

Избори 201923 часа

Гласањето поништено, но прегласување нема – ДИК прифати 7 од 14 приговори

Од 14 приговори, Државната изборна комисија (ДИК) прифати 7 приговори поднесени од штабот на Гордана Силјановска-Давкова, кои се однесуваа на...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Да не бараат изговори, функционерите веднаш да ги повлечат своите роднини

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски изјави дека е неоправдано и неодговорно изнаоѓањето изговори дека се работи за некакви грешки и побара...

Македонија1 ден

Кирацовски најави повлекување на роднините од државните институции

Пратеникот од СДСМ, Александар Кирацовски, вели дека ќе ги повлече сите свои роднини од работните места во државните компании. Ова...

Избори 20191 ден

(Видео) 42 потпишани во списокот, а 82 гласачки ливчиња на избирачко место во Охрид

На избирачкото место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња за претседател и за градоначалник, а гласачите...

Македонија1 ден

Кабинетот на Иванов: Прекршочните пријави на ДКСК се политичка одлука

Прекршочните пријави на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) против претседателот Ѓорге Иванов се политичка одлука, реагира Кабинетот на претседателот....

Избори 20191 ден

(Видео) Вишок ливчиња во гласачките кутии, ДИК поништи гласање на повеќе избирачки места

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од...

Македонија1 ден

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „за“ го избраа врховниот судија Киро Здравев за нов претседател на телото...

Избори 20191 ден

Кекеновски: Мицкоски повикува на одѕив како Груевски во 2004 година кога одработи за Црвенковски

Историјата и постапките на лидерите на политичките партии кога се во прашање претседателските избори се повторуваат, констатира професорот и лидер...

Македонија1 ден

Земјотрес во Дојран и Гевгелија

Земјотрес со јачина од 2,8 степена според Рихтеровата скала бил почувствуван ноќеска во Дојран и Гевгелија. „Телеметриската сеизмолошка мрежа утринава...

Досие