МАКФАКС

Економија

Се затвора славниот њујоршки хотел „Waldorf Astoria“

Се затвора славниот њујоршки хотел „Waldorf Astoria“

Економија

По 86 години легендарниот њујоршки хотел „Waldorf Astoria“, еден од најреномираните во светот со прекрасно антре во стилот на арт-деко, и славни личности коишто можеа да се сретнат во лифтот

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Динамичен ден на крајот од трговската седмица на МСЕ

Динамичен ден на крајот од трговската седмица на МСЕ

Берзи

Вкупен промет од 18,8 милиони денари реализиран преку 76 трансакции е билансот од петочното тргување на Mакедонската берза.   Промет од над милион денари имаше со акциите на Прилепска Пиварница

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Новиот козметички бренд „Bobbi Brown“ ексклузивно во парфимериите на Anabella во Скопје Сити Мол

Новиот козметички бренд „Bobbi Brown“ ексклузивно во парфимериите на Anabella во Скопје Сити Мол

Компании

Парфимериите „Anabella“ ја најавува промоцијата на козметиката „Bobbi Brown“ во Македонија, и единствено и ексклузивно во парфимеријата „Anabella“ во Скопје Сити Мол од сабота, 25-ти февруари, и потрошувачите во Македонијај

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Кучи: Обезбедени 1,4 милиони денари финансиска поддршка за ХАЛАЛ

Кучи: Обезбедени 1,4 милиони денари финансиска поддршка за ХАЛАЛ

Економија

  Министерот за економија Дритон Кучи ги покани деловните субјекти да ги искористат парите наменети за поддршка на ХАЛАЛ системи обезбедени со буџет, на меѓународната конференција, организирана од Агенцијата за

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

ССК: Позитивните трендови во градежништвото продолжуваат

ССК: Позитивните трендови во градежништвото продолжуваат

Економија

  Капиталните проекти и мерки за стимул на градежништвото го продолжуваат позитивниот тренд на овој сектор кој ќе биде столб

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Меѓународен саем на градежништво и RealExpo од 28 февруари до 4 март на Скопски саем

Меѓународен саем на градежништво и RealExpo од 28 февруари до 4 март на Скопски саем

Компании

Четиринаесеттотот издание на Меѓународен саем на градежништво, градежни материјали и градежна механизација и седмиот RealExpo – Меѓународен саем на недвижности,

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Дојче Телеком достигна највисока вредност на брендот во својата историја

Дојче Телеком достигна највисока вредност на брендот во својата историја

Компании

Дојче Телеком достигна највисока вредност на брендот во својата историја, со 36,4 милијарди американски долари. Според рангирањето на Brand Finance

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Министерот за финансии го посети Централниот регистар

Министерот за финансии го посети Централниот регистар

Македонија

Министерот за финансии Кирил Миноски во петок оствари работна средба со директорот на Централниот регистар Андреа Поповски во просториите на

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Комерцијална банка тринаесети пат наградена од ЕБРД

Комерцијална банка тринаесети пат наградена од ЕБРД

Економија

  Европската банка за обнова и развој по тринаесетти пат ја награди Комерцијална банка, како најактивен учесник во EBRD TFP

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

На Волстрит рекорд на Dow Jones десетти ден по ред

На Волстрит рекорд на Dow Jones десетти ден по ред

Берзи

На њујоршки Волстрит индексот Dow Jones во четвртокот го достигна новото рекордно ниво, десетти ден со ред, благодарејќи на растот

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *