МАКФАКС

Економија

Депозит прогрес – нов штеден производ на Охридска банка

Депозит прогрес – нов штеден производ на Охридска банка

Компании

Охридска банка воведе нов депозитен производ – Депозит Прогрес, со растечка каматна стапка до 8 отсто, можност за дополнителни вложувања и флексибилен рок Ова денеска го соопшти банката додавајќи дека

Прочитајте го целиот напис
20.05.2009

Крајслер и Џенерал Моторс затвораат две илјади продажни салони

Крајслер и Џенерал Моторс затвораат две илјади продажни салони

Свет

Џенерал Моторс, најголемиот производител на автомобили во САД нема да ги обнови договорите за продолжување со работа на речиси илјада салони. Чекорот уследи само еден ден откако помалиот ривал Крајслер

Прочитајте го целиот напис
20.05.2009

Инспекторите на УЈП "без чувства"

Инспекторите на УЈП  "без чувства"

Економија

На даночните обврзници изречени им се глоби што се движат од 200 до 1500 евра во денарска противвредност,како и мерка времена забрана за вршење на дејност од 30 дена Контролите

Прочитајте го целиот напис
19.05.2009

Пуштена во употреба првата когенеративна централа на природен гас

Пуштена во употреба првата когенеративна централа на природен гас

Економија

Во „Рудници и Железарница“ Скопје во вторник беше пуштена во употреба „Когел Север“, првата когенеративна гасна централа во државата Вредноста на проектот изнесува 20 милиони евра и е прв приватен

Прочитајте го целиот напис
19.05.2009

Владата презема грижа за долговите на државните институции

Владата презема грижа за долговите на државните институции

Економија

Побарувања треба да се пријават на: dolgovi@gs.gov.mk Македонската влада ги повиува сите фирми што се регистрирани во Македонија, а кои

Прочитајте го целиот напис
18.05.2009

Македонија 70-та во светот според квалитетот на живеење

Македонија 70-та во светот според квалитетот на живеење

Економија

Македонија е рангирана на 70-тото место на годинешната листа најдобри земји за живеење што традиционално ја објавува меѓународниот интернет-магазин „International

Прочитајте го целиот напис
18.05.2009

Together и во Велес!

Together и во Велес!

Компании

Во среда, 20 мај, во центарот на Велес ќе биде отворен 14-тиот по ред Together продажен салон, во кој купувачите

Прочитајте го целиот напис
18.05.2009

Министерот Славески на годишното собрание на ЕБОР во Лондон

Министерот Славески на годишното собрание на ЕБОР во Лондон

Економија

Делегација на Министерството за финансии, предводена од министерот Трајко Славески, во петок и сабота учествува на Годишното собрание на Европската

Прочитајте го целиот напис
15.05.2009

Драматичен пад на германската економија, рецесија и во Австрија

Драматичен пад на германската економија, рецесија и во Австрија

Свет

Германската економија се намали за 3,8 насто во првиот квартал од оваа година, што е најостар пад од 1970г., од

Прочитајте го целиот напис
15.05.2009

Темјаника на Тиквеш доби сребрен медал на саемот на вино во Лондон

Темјаника на Тиквеш доби сребрен медал на саемот на вино во Лондон

Компании

Виното Темјаника Special Selection на Тиквеш доби сребрен медал во својата класа на престижниот мегународен саем за вино во Лондон,

Прочитајте го целиот напис
15.05.2009

Макфакс е-билтен

Email *