МАКФАКС

Свет

Велика Британија за првпат цел петок беше без јаглен

Велика Британија за првпат цел петок беше без јаглен

Daily news

Велика Британија го помина цел петок без користење на јаглен за создавање на електрична енергија, што е првпат од Индустриската револуција тоа да се случило, пишува во сабота ББЦ. Петок

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Атина летово очекува зголемен број туристи

Атина летово очекува зголемен број туристи

Daily news

Оваа летна сезона во грчката престолнина се очекува да има зголемен број туристи, покажуваат податоците што ги презентираше градоначалникот на градот Јоргос Каминис и потпретседателот на „Aegean airlines“, јави Kathimerini.

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

“Дојче банк” повторно е казнета во САД

“Дојче банк” повторно е казнета во САД

Daily news

  – Федералните резерви на САД (ФРС) повторно ја казни најголемата банка во Германија – “Дојче банк”, пренесува во петокот телевизискиот канал ZDF. Во соопштението на ФРС се појаснува дека

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Во април економијата на еврозоната го достигна шестгодишниот врв

Во април економијата на еврозоната го достигна шестгодишниот врв

Daily news

  Во април економијата на еврозоната се зголемила со најбрзо темпо што е регистрирано во последните шест години, пренесува во петокот Франс прес. Податоци на компанијата ИХС Маркит (IHS Markit)

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Во првиот квартал од годината Јапонија ја посетиле повеќе странци

Во првиот квартал од годината Јапонија ја посетиле повеќе странци

Daily news

  Во периодот јануари-март оваа година, во споредба со истиот период минатата година, Јапонија ја посетиле повеќе странци. Ова во

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Aгрофилија: Грција се искачи за седум места во извештајот за конкурентност во областа на патувањата и туризмот

Aгрофилија: Грција се искачи за седум места во извештајот за конкурентност во областа на патувањата и туризмот

Daily news

  Според извештајот за 2017 година за конкурентноста во областа на патувањата и туризмот, кој го составува Светскиот економски форум,

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Трамп ја потпиша наредбата за издавање работни визи за странците

Трамп ја потпиша наредбата за издавање работни визи за странците

Daily news

Американскиот претседател Доналд Трамп, ја потпиша извршната наредба, која, како што се смета, би требало да им помогне на американските

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Во ЕУ има 445 милијардери

Во ЕУ има 445 милијардери

Daily news

  Според најновата листа на Форбс, во Европската унија има 445 милијардери кои тежат 1,3 трилиони евра. Како одговор најголемиот

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

Во 2017 година економскиот раст на Грција ќе достигне 2,2%

Во 2017 година економскиот раст на Грција ќе достигне 2,2%

Daily news

  Економскиот раст на Грција ќе достигне 2,2% во 2017 година и 2,7% во 2018 година, објави Меѓународниот монетарен фонд

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

„Дајмлер“ речиси го удвои профитот

„Дајмлер“ речиси го удвои профитот

Daily news

Новата Е класа на „Мерцедес“ му донесе зголемена добивка за 87 отсто на германскиот автомобилски гигант. Според прелиминарните податоци, добивката

Прочитајте го целиот напис
16.04.2017
1 2 3 251

Макфакс е-билтен

Email *