МАКФАКС

Свет

Продолжува штрајкот на пилотите од “Адрија ервејс”

Продолжува штрајкот на пилотите од “Адрија ервејс”

Свет

  Штрајкот на пилотите од словенечката авиокомпанија “Адрија ервејс” продолжува, пишува во четвртокот The Slovenia Times.   Причината за спорот се намалените плати и ограничените работнички права, кои се актуелизираа

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Koсопственикот на Novatek и Sibur е најбогат Русин во светот

Koсопственикот на Novatek и Sibur е најбогат Русин во светот

Свет

Косопственикот на рускиот производител на гас „Novatek“ и петрохемиската компанија „Sibur“, Леонид Микхелсон чие богатство е проценето на 18,4 милијарди долари, и оваа година е на највиосока позиција меѓу своите

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Goldman Sachs пред Брегзит ќе пресели стотина работници од Англија

Goldman Sachs пред Брегзит ќе пресели стотина работници од Англија

Свет

Goldman Sachs ќе пресели неколку стотини вработени од Лондон и ќе го зголеми своето присуство на европскиот пазар и пред Британија да излезе од Европската унија, рекол Ричард Гнудл, директорот

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Полска ќе ја задржи својата валута

Полска ќе ја задржи својата валута

Свет

Полска ќе го задржи злотот како своја валута, соопшти премиерката Беата Шидло, воочи клучниот самит на Европската унија, кој ќе се одржи овој викенд. „За Полска најдоброто решение е да

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Бегалците во Германија попрво ќе работат за мали пари, отколку да се образуваат

Бегалците во Германија попрво ќе работат за мали пари, отколку да се образуваат

Свет

Интеграцијата на бегалците на пазарот на трудот во Германија го отежнува трендот според кој тие попрво ќе се решат за

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Компанијата Јафа ја купи Банини

Компанијата Јафа ја купи Банини

Економија

  Компанијата Јафа од Црвенка во вторник на аукција го купи претпријатието Банини од Кикинда што беше во стечај, по

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Француски градежен гигант не сака да има ништо со ѕидот на Трамп

Француски градежен гигант не сака да има ништо со ѕидот на Трамп

Економија

  Француската градежна компанија Vinci нема да учествува во изградба на ѕидот по должина на границата меѓу САД и Мексико,

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Јапонија и Франција се договорија за соработка во областа на атомската енергија

Јапонија и Франција се договорија за соработка во областа на атомската енергија

Свет

  Владите на Јапонија и Франција се договориja да развиваат соработка во областа на атомската енергија. Веста ја потврдија јапонскиот

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Расипано месо, заразено со салмонела, кое потекнува од Бразил е повлечено од меѓународните пазари

Расипано месо, заразено со салмонела, кое потекнува од Бразил е повлечено од меѓународните пазари

Свет

  Масовни проверки почнаа да се вршат во погоните на производителите на месо во Бразил поради сигнали за корупција, кои

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

AFP: На швајцарската банка UBS ќе и се суди во Франција за даночна измама

AFP: На швајцарската банка UBS ќе и се суди во Франција за даночна измама

Свет

  Поради создавање на широка шема за даночна измама, големата швајцарска банка UBS се соочува со судење во Франција, пренесува

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017
1 2 3 247

Макфакс е-билтен

Email *