МАКФАКС

Свет

Сезонски рекорд на цената на нафтата

Сезонски рекорд на цената на нафтата

Свет

Цената на нафтата денеска се искачи на близу 58 долари за барел, што е цена незабележана во изминатите шест месеци Скокот е поттикнат со очекувањето на инвеститорите светската економија да

Прочитајте го целиот напис
07.05.2009

Добивката на Дизни се преполови

Добивката на Дизни се преполови

Свет

Добивката на американскиот медиумски и забавен концерн Волт Дизни се преполови, под удар на светската криза и скапото преструктуирање Кризата најмногу е почувствувана во филмските студија на Дизни и во

Прочитајте го целиот напис
06.05.2009

БиХ ќе добие 1,2 милијарди евра кредит од ММФ

БиХ ќе добие 1,2 милијарди евра кредит од ММФ

Свет

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) изрази подготвеност да и одобри кредит на Босна и Херцеговина (БиХ) од 1,2 милијарди евра. Ова синоќа во Сараево го соопшти делегацијата на ММФ, по завршниот

Прочитајте го целиот напис
06.05.2009

Косово: Одобрен приемот во ММФ

Косово: Одобрен приемот во ММФ

Свет

Косово доби доволен број гласови за прием во Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Косовската радио-телевизија (РТК) денеска јави дека од 185 земји-членки на ММФ, близу 100 земји гласале за приемот на

Прочитајте го целиот напис
06.05.2009

„Њујорк тајмс“ најави зголемување на цената

„Њујорк тајмс“ најави зголемување на цената

Свет

Американскиот угледен весник „Њујорк тајмс“ најави зголемување на цената на весниците за 33 отсто, бидејќи компанијата сè потешко се справува

Прочитајте го целиот напис
06.05.2009

Т- Хрватски Телеком ги обединува Т-Ком и Т-Мобајл

Т- Хрватски Телеком ги обединува Т-Ком и Т-Мобајл

Свет

Т-Хрватски Телеком (Т-ХТ) почна со подготовките за обединување на Т-Ком и Т-Мобајл, во рамки на реорганзиацијата која треба да ги

Прочитајте го целиот напис
06.05.2009

Надежта за економско опоравување ја држи цената на нафтата над 54 долари

Надежта за економско опоравување ја држи цената на нафтата над 54 долари

Свет

Со нафтата на берзата во Њујорк денеска се тргува по цена над 54 долари за барел благодарение на се поголемиот

Прочитајте го целиот напис
05.05.2009

Околу 220 илјади работни места укинати во ЕУ во првиот квартал

Околу 220 илјади работни места укинати во ЕУ во првиот квартал

Свет

Околу 220.000 работни места се укинати во земјите членки на Европската унија во првото тромесечје од годината, објавено е денеска

Прочитајте го целиот напис
05.05.2009

Европа среде најтешка рецесија по војната

Европа среде најтешка рецесија по војната

Свет

БДП во Европската унија и во еврозоната годинава ќе падне за 4 насто, а рецесијата ќе продолжи и идната година

Прочитајте го целиот напис
04.05.2009

Невработеноста во Србија ќе скокне на 21 насто

Невработеноста во Србија ќе скокне на 21 насто

Свет

Стапката на невработеност во Србија годинава ќе се зголеми на 21 насто, за разлика од 18 проценти колку што изнесуваше

Прочитајте го целиот напис
04.05.2009

Макфакс е-билтен

Email *