МАКФАКС

Свет

Отворени 235 илјади нови работни места во САД

Отворени 235 илјади нови работни места во САД

Свет

Американските работодавци во февруари отвориле 235 илјади нови работни места, повеќе од она што се очекуваше, соопштено е од Министерството за труд. Според ревидираните податоци на Министерството за јануари, работодавците

Прочитајте го целиот напис
12.03.2017

Германскиот регулатор не гледа правна пречка за Северен тек 2

Германскиот регулатор не гледа правна пречка за Северен тек 2

Економија

Германскиот мрежен регулатор Bundesnetzagentur смета дека не постојат законски пречки за градење на гасоводот Северен тек 2, пренесува агенцијата ТАСС наведувајќи го написот за оваа тема на германскиот весник Frankfurter

Прочитајте го целиот напис
10.03.2017

Грција: Значителен напредок во преговорите со кредиторите

Грција: Значителен напредок во преговорите со кредиторите

Свет

Грчката Влада соопшти дека остварила значителен напредок во комплексните преговори со кредиторите околу новиот пакет со помош. Владата очекува во следните десет дена да бидат надминати сите несогласувања. „Главна точка

Прочитајте го целиот напис
10.03.2017

Грција минатата година без економски раст

Грција минатата година без економски раст

Свет

  Бруто-домашниот производ (БДП) на Грција изминатата година стагнираше во однос на 2015-та, објави во средата грчката статистичка служба ELSTAT.   Грчката влада се уште преговара со кредиторите – ЕУ

Прочитајте го целиот напис
08.03.2017

ЕУ ја одобри унгарската државна помош за проширување на нуклеарката Пакс

ЕУ ја одобри унгарската државна помош за проширување на нуклеарката Пакс

Свет

Европската унија ја одобри во понеделникот унгарската државна помош за изградба на два нови реактора во нуклеарната централа во Пакс,

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Пад на акциите на Дојче банка по најавата за докапитализација

Пад на акциите на Дојче банка по најавата за докапитализација

Свет

Дојче банка соопшти дека планира докапитализација во вредност од осум милијарди евра со издавање 687,5 милиони нови акции. Во соопштението

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Кинеските богаташи се богатат побрзо од растот на економијата

Кинеските богаташи се богатат побрзо од растот на економијата

Свет

Богатствата на најбогатите 100 членови на кинескиот парламент и на неговото советодавно тело се зголемиле за 64 отсто во последните

Прочитајте го целиот напис
02.03.2017

Арсовска Томовска на министерска конференција на Светскиот конгрес за мобилни технологии во Барселона

Арсовска Томовска на министерска конференција на Светскиот конгрес за мобилни технологии во Барселона

Економија

  Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска учествуваше на Министерската конференција во рамки на Светскиот конгрес за

Прочитајте го целиот напис
01.03.2017

Над пет милијарди луѓе ќе имаат мобилен телефон до крајот на 2017 година

Над пет милијарди луѓе ќе имаат мобилен телефон до крајот на 2017 година

Свет

Повеќе од пет милијарди луѓе ќе имаат мобилен телефон кон крајот на оваа година, се проценува во студијата на Светската

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

СТО ја поништи руската забрана за увоз на свинско месо од ЕУ

СТО ја поништи руската забрана за увоз на свинско месо од ЕУ

Свет

Русија го загуби спорот пред Светската трговска организација(СТО) во жалбената постапка на пресудата поврзана за нејзината забрана за увоз на

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *