МАКФАКС

Актуелно

Традиционални и модерни мартинки ќе бидат изложени во Скопје

Традиционални и модерни мартинки ќе бидат изложени во Скопје

Актуелно

  Меѓународна изложба на која ќе бидат изложени рачно изработени мартинки од Македонија, Бугарија и Романија ќе биде отворена во петок, во 12 часот на првиот кат во трговскиот центар

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Интернационален симпозиум „Хамлет и Еевропа – да се биде или не!“

Интернационален симпозиум „Хамлет и Еевропа – да се биде или не!“

Актуелно

  Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска филмска, театарска и танцова академија – Скопје е организатор на интернационалниот симпозиум насловен: „Хамлет и Европа – Да се биде или не!“. Дводневниот симпозиумот

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Интернационален фестивал на сатирата, хуморот и карикатурата „Итар Пејо“

Интернационален фестивал на сатирата, хуморот и карикатурата „Итар Пејо“

Актуелно

  Прв интернационален фестивал на сатирата, хуморот и карикатурата „Итар Пејо“, ќе се одржи во вторник во Битола, во организација на Институтот за култура и уметност при Меѓународниот славјански универзитет

Прочитајте го целиот напис
14.02.2017

Во двор откриена одамна исчезнатата статуа на британската кралица

Во двор откриена одамна исчезнатата статуа на британската кралица

Актуелно

Статуата на британската кралица Викторија којашто исчезнала од зградата на парламентот пред повеќе од сто години е пронајден во дворното земјиште на југот од Англија. Статуата со височина од речиси

Прочитајте го целиот напис
14.02.2017

Во Египет откриена мумија на огромен крокодил

Во Египет откриена мумија на огромен крокодил

Актуелно

Мумија од четири метри долг крокодил, олицетворение на древноегипетското божество Собек, е откриен во текот на археолошките ископувања на северот

Прочитајте го целиот напис
07.02.2017

20 години Златна бубамара на популарноста

20 години Златна бубамара на популарноста

Актуелно

  Популарното скопско Радио Бубамара најавува дека сè е подготвено за празнување на големиот јубилеј 20 години Златна бубамара на

Прочитајте го целиот напис
25.01.2017

Охрид, Бардовци и Ново Село на фотографии од 1920 година

Охрид, Бардовци и Ново Село на фотографии од 1920 година

Актуелно

Курт Хилшер бил германски фотограф кој во раните 1900 години патувал низ Европа и снимал одушевувачки фотографии. Автор е на

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

Голема европска операција против кражби на уметнички дела, над 70 уапсени

Голема европска операција против кражби на уметнички дела, над 70 уапсени

Актуелно

Голема акција во справувањето со кражбата и препродавањето на уметнички дела и предмети од културното и историско наследство е спроведена

Прочитајте го целиот напис
22.01.2017

Џихадистите го уништија древниот тетрапилон во сириска Палмира

Џихадистите го уништија древниот тетрапилон во сириска Палмира

Актуелно

Ултрарадикалната сунитска групација Исламска држава го урнала делот од античкиот амфитеатар во древниот сириски град Палмира, како и светски прочуениот

Прочитајте го целиот напис
20.01.2017

Боуви и Коен постхумно номинирани за Brit Awards

Боуви и Коен постхумно номинирани за Brit Awards

Актуелно

Дејвид Боуви може постхумно да добие две награди Brit Awards кои традиционално им се доделуваат на најдобрите британски и странски

Прочитајте го целиот напис
15.01.2017
1 2 3 90

Макфакс е-билтен

Email *