МАКФАКС

Политика

СДСМ едногласно го избра Заев за мандатар за состав на нова Влада

СДСМ едногласно го избра Заев за мандатар за состав на нова Влада

Политика

  Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ Зоран Заев за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија.   „Чест е, моја

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

СДСМ напладне ќе го избере Заев за мандатар

СДСМ напладне ќе го избере Заев за мандатар

Политика

  СДСМ во сабота на пладне ќе одржи централен и извршен одбор на кои официјално претседателот на партијата Зоран Заев ќе биде избран за мандатар.   ДУИ во петокот доцна

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Реализацијата на платформата од Тирана претставува редефинирање на Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Реализацијата на платформата од Тирана претставува редефинирање на Македонија

Политика

  ВМРО-ДПМНЕ целосно се спротиставува на обидите да се игнорира и изигра волјата на мнозинството Македонци, но и волјата на припадниците на останатите етнички заедници кои својот глас го дадоа

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

ДУИ ги дава потписите на СДСМ за да се запазат роковите за локалните избори

ДУИ ги дава потписите на СДСМ за да се запазат роковите за локалните избори

Политика

ДУИ во петокот доцна ноќта донесе одлука да му ги даде потписите од десетте свои пратеници на СДСМ за да го добие мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов,

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Од ДУИ веројатно до понеделник ќе се изјаснат за својата одлука

Од ДУИ веројатно до понеделник ќе се изјаснат за својата одлука

Македонија

Во Демократската унија за интеграција (ДУИ) сé уште се води расправата за двете опции, односно учество во владина коалиција или

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

ЛДП ќе предложи декриминализација на употребата на канабис

ЛДП ќе предложи декриминализација на употребата на канабис

Македонија

  Либерално демократската партија преку пратениците во сообранието ќе достави предлог до новата влада за носење ново законско решение за

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Османи: Парите ќе бидат двојазични

Османи: Парите ќе бидат двојазични

Македонија

  Од три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик, двојазични пари, собраниски седници на албански јазик,

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ предупредува на нарушување на принципот ‘победник со победник’, Данкан уверува дека Британците не се мешаат во формирањето на владата

ВМРО-ДПМНЕ предупредува на нарушување на принципот ‘победник со победник’, Данкан уверува дека Британците не се мешаат во формирањето на владата

Политика

Од ДУИ во моментов зависи каква ќе биде идната македонска влада и предупредија на нарушувањето на востановениот принцип „победник со

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Шекеринска: Доаѓа нова демократска влада во Македонија

Шекеринска: Доаѓа нова демократска влада во Македонија

Политика

Се отвораат светли перспективи за Република Македонија и за граѓаните, со демократските промени што се случуваат и носат нова демократска

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

ДОМ: Пакет закони во урбанизмот во првите 100 дена од новата влада

ДОМ: Пакет закони во урбанизмот во првите 100 дена од новата влада

Политика

ДОМ инсистира на донесување на пакет закони и мерки во урбанизмот во првите 100 дена од новата влада. Според нив,

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
1 2 3 854

Макфакс е-билтен

Email *