21/01/2017

Преткривична пријава за штипската фирма „Коле Транс“, дали градоначалникот Захариев е главната цел?

Поради основано сомнение за сторено кривично дело бесправна експлоатација на минерални суровини - песок, Основното јавно обвинителство во Штип покрена преткривична постапка против штипската...

Радика се излеа, водата носи смет во Дебарското езеро

Реката Радика се излеа од своето корито и поплави големи површини во нејзина близина, јави дописникот на Макфакс. Според истиот извор, водата со себе носи...

Во среда, во ек на изборна кампања, ќе се садат дрвја

  Во среда, е неработен ден, освен за здравствените работници, соопштија од Министерството за труд и социјална политика, затоа што ќе се организира традиционалната манифестација...

Автопатот Миладиновци-Штип ќе доцни најмалку половина година

Штип, Иван Бојаџиски Иако беше предвидено автопатот Миладиновци – Свети Николе – Штип да биде готов до 2 мај идната година, денес е сосема јасно...

Во Штип ги очекуваат деталите за трагичната смрт на младата трудница

Штипјани се потресени од тажната судбина на млада, 26-годишна нивна сограѓанка којашто во понеделникот доцна попладнето починала на гинеколошкото одделение во Клиничкиот центар. Според скудните...

ТВ Стар: Директорот на „Ирис“ телевизија му се заканил со убиство на член на...

Директорот на „Ирис“ телевизија го нападнал, исфрлил и со убиство му се заканил на член на кабинетот на штипскиот градоначалник Илчо Захариев, пренесува ТВ...

Половина метар снег во Дебар и дебарско

Во Општина Дебар дебелината на снежната покривка во петокот изнесува во просек 50 сантиметри, а само во градското јадро е десет сантиметри помала. Општинскиот штаб...

Четири женски бебиња во Новата година во Битола

  Четири женски бебиња се првите нови жители на Битола во 2017 година. Три женски бебиња се родија во Клиничката болница во Битола и уште едно...

Жителите на делчевско Разловци предупредуваат доколку не се исполнат нивните барања

Жителите на делчевското село Разловци не се откажуваат од намерата за радикализирање на проетстите доколку од понеделник не започне реализацијата на едно од нивните...

Бранителите од ЗРВО прашуваат: Кои се критериумите за доделување на Третоноемвриските награди?

Здружението на резервни воени обврзници (ЗРВО) од настаните 2001/2002, реагира на доделувањето на наградите во чест на 3-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Прилеп. Од...