МАКФАКС

Скопје

Втор јавен повик за надоместок на дел од трошоците за печки на пелети

Втор јавен повик за надоместок на дел од трошоците за печки на пелети

Македонија

  Почнува пријавувањето за надоместување дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Град Скопје за купување печки на пелети за 2017 година. Јавниот повик трае 15 календарски дена од

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Делегација од градот Скопје положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател Борис Трајковски

Делегација од градот Скопје положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател Борис Трајковски

Скопје

  Делегација на Градот Скопје во неделата положи цвеќе на гробот на поранешниот Претседател на Република Македонија, Борис Трајковски и на гробовите на дел од загинатите во авионската несреќа, лоцирани

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Општина Центар гради парк за миленици

Општина Центар гради парк за миленици

Скопје

Општина Центар започна со изградба на парк за миленичиња. Паркот е сместен во рамките на “Паркот на новинарите”, спроти Министерството за образование и наука, и е на површина од 308

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

„Срничките“ на прошетка низ Скопје

„Срничките“ на прошетка низ Скопје

Македонија

  Децата од големите воспитни групи од објектот „Чекорче“ деновиве имаа еднодневна прошетка, запознавајќи се со убавините и богатство на Скопје. Децата го посетија Археолошкиот музеј, Спомен куќата на Мајка

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Нови инвестиции во јавните претпријатија на Град Скопје

Нови инвестиции во јавните претпријатија на Град Скопје

Македонија

  Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на седницата во четврток ќе ги поддржи предложените инвестициони програми на јавните претпријатија за 2017

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

Општина Аеродром финансира обнова на фасади на згради

Општина Аеродром финансира обнова на фасади на згради

Македонија

  Општина Аеродром, објави тендер за реконструкција на фасади на најоштетени станбени објекти на територијата на Општина Аеродром. „Минатата година

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

Шест хуманитарки кои готват за 150 гладни луѓе добија бесплатен билет за ЈСП

Шест хуманитарки кои готват за 150 гладни луѓе добија бесплатен билет за ЈСП

Македонија

  Александра Илиевска, Наташа Донева,, Љубинка Митовска, Снежа Атанасовска, Душка Корицинска и Ружа Зврлеска се шестте хумани жени волонтерки кои

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

Морскиот лав во ЗОО Скопје угинал од голтнат камен

Морскиот лав во ЗОО Скопје угинал од голтнат камен

Македонија

  Морскот лав Аби од скопската Зоолошка градина голтнал камен кој му го затворил желудникот и го убил животното, кое

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

Обука на наставници од ООУ „Лазо Aнгеловски“ за дигитални технологии

Обука на наставници од ООУ „Лазо Aнгеловски“ за дигитални технологии

Македонија

  Наставници од ОУ „Лазо Ангеловски“ неодамна посетија обука за развивање на ИКТ компетенции во рамки на проектот Еразмус+ КА

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

Милионски суми плаќала Општина Центар за бркање птици и чување на спомениците од „Скопје 2014“

Милионски суми плаќала Општина Центар за бркање птици и чување на спомениците од „Скопје 2014“

Македонија

  Неверојатни 8.400.000 денари е вредноста на двата договори склучени во 2011 и 2012 година од страна на поранешното општинско

Прочитајте го целиот напис
14.02.2017
1 2 3 273

Макфакс е-билтен

Email *