МАКФАКС

Европа

Лондон: Полицијата ослободи шестмина од 10-те уапсени за терористичкиот напад близу Парламентот

Лондон: Полицијата ослободи шестмина од 10-те уапсени за терористичкиот напад близу Парламентот

Европа

  Британската полиција ослободи шестмина од  10- мината уапсени за нападот во близина на pарламентот во Лондон. Двете жени и четворица мажи се уапсени во Бирмингем, каде до неодамна живееше

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

The Telegraph: Демонстрации за подршка за останување на Британија во ЕУ

The Telegraph: Демонстрации за подршка за останување на Британија во ЕУ

Европа

  Стотици демонстранти излегоа во саботата во Лондон во знак на поддршка на останувањето на Велика Британија во ЕУ. Демонстранти се собраа во центарот на британската престолнина Лондон со цел

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

(ГАЛЕРИЈА) Лидерите на 27-те европски земји-членки на ЕУ ставија потписи на новата Римска декларација

(ГАЛЕРИЈА) Лидерите на 27-те европски земји-членки на ЕУ ставија  потписи на новата Римска декларација

Европа

  27-те европски лидери ја потпишаа Римската декларација, која во суштина ја претставува  иднината на Европската Унијата. На самитот во Рим не присуствува премиерот на Велика Британија Тереза ​​Меј. Свечената

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Туск кон лидерите на ЕУ: Европа како политички субјект или ќе биде обединета или воопшто нема да постои

Туск кон лидерите на ЕУ: Европа како политички субјект или ќе биде обединета или воопшто нема да постои

Европа

  Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на почетокот од Самитот во Рим, по повод 60-годишнината од основачките договори на Европската унија ги повика лидерите да  бидат кормилари на Европа,

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Меркел за Rai за грешките на ЕУ: Ги отворивме надворешните граници, не мислевме за зајакнување на внатрешните граници

Меркел за Rai за грешките на ЕУ: Ги отворивме надворешните граници, не мислевме за зајакнување на внатрешните граници

Европа

  Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ЕУ дозволила низа грешки во својата политика. “Се разбира, не направивме се на

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Лорд Хезлтајн: Германија по Брегзит ќе доминира во Европа – како да ја освои по Втората светска војна

Лорд Хезлтајн:  Германија по Брегзит ќе доминира во Европа – како да ја освои по Втората светска војна

Европа

  Лорд Мајкл Хезлтајн, поранешен политичар, пратеник и вицепремиер од британската Конзервативна партија, изјави дека како резултат на Брекзит, Германија

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

The Times: Британската полиција ги истражува тајните пораки Калид Масуд – вестминстерскиот напаѓач

The Times: Британската полиција ги истражува тајните пораки Калид Масуд – вестминстерскиот напаѓач

Европа

  Британската полиција проверува дали вестминистерскиот напаѓач добил инструкции од други лица, по што го извршил нападот на неколку метри

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Јункер за германската ZDF: ЕУ никогаш нема да биде една држава

Јункер за германската ZDF: ЕУ никогаш нема да биде една држава

Европа

  Во интервјуто дадено за германскиот телевизиски канал ZDF, по повод 60-тиот “роденден” на Европската унија, претседателот на Европската комисија,

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

ЕУ обележува 60 години од Римскиот договор

ЕУ обележува 60 години од Римскиот договор

Билтен

Европската унија (ЕУ), в сабота обележува 60 години од потпишувањето на Римскиот договор со кој беше втемелена денешната Унија. Се

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Годишнина од уривањето на авионот Germangwings, таткото на копилотот негира намерен пад

Годишнина од уривањето на авионот Germangwings, таткото на копилотот негира намерен пад

Европа

На втората годишнина од падот на авионот на германската воздухопловна компанија „Germangwings“ во француските Алпи, таткото на копилотот во петокот

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *