МАКФАКС

Регион

Eксплозија во воена база во Албанија

Eксплозија во воена база во Албанија

Регион

  Во експлозија во воена база во Албанија полесно се повредени двајца војници, соопшти во четврток албанското министерството за одбрана.   Експлозијата, како што се наведува„ се случила претходниот ден

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

АР: Тешко дека Црна Гора ќе може да го одбрани Западот од Русија

АР: Тешко дека Црна Гора ќе може да го одбрани Западот од Русија

Регион

  Идната членка на НАТО, Црна Гора, чии четири воени авиони се на продажба, а двата оперативни воени бродови скоро и да не го напуштаат пристаништето, тешко дека е „импресивна

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Хашим Тачи купува артилерија од Германија, со цел да ги запре белградските тенкови

Хашим Тачи купува артилерија од Германија, со цел да ги запре белградските тенкови

Регион

  Косовскиот претседател Хашим Тачи има намера да купи оружје од Германија, а целта му е силна артилерија и современо пешадиско вооружување, коментираат српските медиуми.   „Хашим Тачи има намера

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Србија го зголемува военото и полициско присуство на границите со Бугарија и Македонија

Србија го зголемува военото и полициско присуство на границите со Бугарија и Македонија

Регион

  Во врска со информациите и предупредувања, кои доаѓаат од трети земји за можно преминување на терористички групи низ Србија и по повод можноста да се зајакне бегалскиот бран од

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Средба Бушати-Столтенберг во Вашингтон, разговарано и за Македонија

Средба Бушати-Столтенберг во Вашингтон, разговарано и за Македонија

Регион

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати во Вашингтон, имал средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, јавија албанските медиуми.

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот

Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот

Регион

  Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан смета дека Русија на Балканот е само воен, но ни

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Гласини за нов преврат во Анкара – стотици луѓе ја поминаа ноќта на улица

Гласини за нов преврат во Анкара – стотици луѓе ја поминаа ноќта на улица

Регион

  Гласини за нов пуч во Анкара, распространети доцна синоќа преку социјалната мрежа “Твитер”, повторно ги крена на нозе приврзаниците

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Прелетачевиќ Бели се „прости“ од својот најголем финансиер

Прелетачевиќ Бели се „прости“ од својот најголем финансиер

Регион

  Претседателскиот кандидат на изборите во Србија, Лука Максимовиќ, попознат како Љубиша Прелетачевиќ Бели преку социјалните мрежи објави дека „се

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Приштина одлучна да ја формира Заедницата на српски општини

Приштина одлучна да ја формира Заедницата на српски општини

Регион

  Претставниците на косовската влада ја потврдиле одлучноста на Приштина да го спроведе договорот за воспоставување на Заедницата на српски

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Дрвокрадец застрелал шумари во БиХ

Дрвокрадец застрелал шумари во БиХ

Регион

Три лица се убиени во вторник кај Долни Вакуф во централна БиХ, а убиецот е уапсен во вечерните часови, потврдено

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *