МАКФАКС

Вести

ОН: Русија, Турција и Иран мора итно да одржат состанок за запирање на насилствата во Сирија

ОН: Русија, Турција и Иран мора итно да одржат состанок за запирање на насилствата во Сирија

Вести

Русија, Турција и Иран мора да се договорат што поскоро за нови преговори за примирјето во Сирија, за ситуацијата на теренот да ја доведат под контрола, изјави во петокот специјалниот

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Трамп го повлече од Конгресот нацрт законот за здравствено осигурување

Трамп го повлече од Конгресот нацрт законот за здравствено осигурување

Вести

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот побара од републиканците да го повлечат нацрт законот за реформа на здравствениот систем поради недоволниот број гласови, пренесуваат медиумите. Претседателот на Претставничкиот дом, Пол

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Дутерте ја одбива „идиотската“ помош од ЕУ

Дутерте ја одбива „идиотската“ помош од ЕУ

Вести

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте ја одби помошта од претставниците на Европската унија, коишто го повикаа неговата брутална војна со трговците со дроги во земјата да ја решава со помош на

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

САД санкционираат Кинези поради воена соработка со Иран

САД санкционираат Кинези поради воена соработка со Иран

Вести

САД донесоа одлука за воведување санкции за 30 компании и поединци, меѓу кои и Кина, кои се обвинуваат за соработка со Иран и со Северна Кореја во врска со нивните

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери

Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери

Вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери и „таблети“,

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Хосни Мубарак ослободен по шест години во притвор

Хосни Мубарак ослободен по шест години во притвор

Вести

Поранешниот египетски претседарел Хосни Мубарак е ослободен од притвор, шест години откако беше симнат од власт. „Мубарак ја напушти воената

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Шпански хуманитарци тврдат дека кај Либија се удавиле 200 мигранти

Шпански хуманитарци тврдат дека кај Либија се удавиле 200 мигранти

Вести

Шпанските хуманитарни организации стравуваат дека преку 200 мигранти се удавиле кога брод потонал во близина на брегот на Либија, пренесува

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Загадениот воздух ја чини Јужна Кореја околу 8,91 милијарди американски долари

Загадениот воздух ја чини Јужна Кореја околу 8,91 милијарди американски долари

Вести

Опасно загадениот воздух во Јужна Кореа ја чини земјата најмалку десет трилиони вони или околу 8,91 милијарди американски долари, пишува

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Почна извлекувањето на траектот во кој загинаа 304 лица

Почна извлекувањето на траектот во кој загинаа 304 лица

Вести

Јужнокорејските спасувачки служби започнаа во четврток да го извлекуваат траектот Sewol, речиси три години по неговото потонување во кое загинаа

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Џонсон: Нападот во Лондон е напад врз целиот свет

Џонсон: Нападот во Лондон е напад врз целиот свет

Вести

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави во четврток дека жртвите на нападот во Лондон се по потекло од 11

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *