МАКФАКС

Вести

Американски сили почнаа да патролираат по турско-сириската граница

Американски сили почнаа да патролираат по турско-сириската граница

Daily news

  Американски сили почнаа да патролираат по турско-сириската граница, за да спречат судири меѓу турски војници и курдските милитанти, пишува американскиот весник The Wall Street Journal. Непријателството меѓу Турците и

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Четворица полицајци загинаа во експлозија на автомобил бомба

Четворица полицајци загинаа во експлозија на автомобил бомба

Daily news

  Четворица ирачки полицајци се убиени вчера кога бомбаш-самоубиец се разнесе со автомобил-бомба пред нивната станица, во близина на улицата каде што се сместени канцелариите на неколку странски медиуми во

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени е регистриран во Јапонија

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени е регистриран во Јапонија

Daily news

  Земјотрес со интензитет од 5,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на вториот по бројот на население и третиот по големина јапонски остров Кјушу, покажуваат податоците од

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

(ВИДЕО) Руски воени авиони погодија база на џихадисти

(ВИДЕО) Руски воени авиони погодија база на џихадисти

Daily news

  ВКС на Русија продолжија да нанесуваат прецизни удари по позициите на бандитски формации во Сирија. Воен авион бомбардираше  камп за обука на терористи од “Ал Каеда”. Координати се обезбедени

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Турската армија е ликвидира 14 членови на ПКК во Северен Ирак

Турската армија е ликвидира 14 членови на ПКК во Северен Ирак

Daily news

  Турската армија е ликвидира 14 членови на ПКК за време на воздушните напади во северен Ирак, јави Ројтерс.. “Шестмина

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Исламска држава води преговори за спојување со други терористички групи

Исламска држава води преговори за спојување со други терористички групи

Daily news

  Руската Федералната служба за безбедност објави застрашувачки податоци за “Исламска држава„  која води преговори за спојување со други терористички

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Гутериш: Недостигот на комуникација со Северна Кореја е опасен

Гутериш: Недостигот на комуникација со Северна Кореја е опасен

Daily news

  Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутериш, изјави пред Советот за безбедност дека е загрижен од можна ескалација на тензиите

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

АСЕАН: Голема загриженост поради Северна Кореја

АСЕАН: Голема загриженост поради Северна Кореја

Daily news

Југоисточните азиски нации изразија голема загриженост поради севернокорејските нуклеарни тестови минатата година и ракетните проби кои следуваа и ги засилија

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Кина дијалогот и преговорите се „единственото точно решение” за Северна Кореја

Кина дијалогот и преговорите се „единственото точно решение” за Северна Кореја

Daily news

  Дијалогот и преговорите се „единственото точно решение” во  приодот кон решавање на проблемот со нуклеарната и ракетна програма на

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Во ЕУ нема мнозинство за прекин на преговорите сo Tурција

Во ЕУ нема мнозинство за прекин на преговорите сo Tурција

Daily news

  Европската Унија се покажа поделена по прашањето за прекин на преговорите за членство на Турција во заедницата, соопштува германскиот

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *