МАКФАКС

Вести

Претседателски избори во Франција: Ле Пен и Макрон одат во вториот круг

Претседателски избори во Франција: Ле Пен и Макрон одат во вториот круг

Daily news

Кандидатката на крајната десница Марин ле Пен и независниот Емануел Макрон одат во вториот круг на претседателските избори во Франција, покажуваат првичните реззултати по денешното гласање. Контроверзната Ле Пен која

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Осум војници загинаа во експлозија на бомба во Сомалија

Осум војници загинаа во експлозија на бомба во Сомалија

Daily news

Осум војници загинаа, а тројца се ранети во експлозија на бомба поставена покрај патот во градот Галгали, во Сомалија. Мета на нападот во регионот Пунтланд бил воен конвој, соопшти полицијата.

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Илјадници научници ширум светот излегуваат на улица во одбрана на својот труд

Илјадници научници ширум светот излегуваат на улица во одбрана на својот труд

Daily news

Илјадници научници ширум светот одлучија во сабота да излезат на улиците за да протестираат против нападите врз науката, кои, како што велат, се засилуваат во светот. „Марш за науката“, на

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

CNN: Москва се обидела да влијае врз советниците на Трамп пред изборите

CNN: Москва се обидела да влијае врз советниците на Трамп пред изборите

Daily news

Руски агенти се обиделе да влијаат врз претседателската кампања на Доналд Трамп минатата година преку неговите блиски соработници, вклучувајќи го и поранешниот советник за надворешна политика Картер Пејџ, пренесува во

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Освоени уште два кварта во Мосул, бегалците оделе пеш со километри

Освоени уште два кварта во Мосул, бегалците оделе пеш со километри

Daily news

Стотина луѓе го напуштија во сабота Мосул откако ирачката војска од терористите на Исламска држава ја презеде контролата врз уште

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Најнов биланс: Над 100 убиени и ранети во воената база на северот на Авганистан

Најнов биланс: Над 100 убиени и ранети во воената база на северот на Авганистан

Daily news

Најмалку 100 луѓе загинаа во нападот на воената база на северот на Авганистан, а за кој одговорноста ја презедоа талибаните,

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Доналд Трамп ќе го преиспитува законот за одданочување

Доналд Трамп ќе го преиспитува законот за одданочување

Daily news

Американскиот председател побарал од Министерството за финансии да се преиспита законот за одданочување со цел да го исполни ветувањето од

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Северна Кореја се подготвува за нова нуклеарна проба

Северна Кореја се подготвува за нова нуклеарна проба

Daily news

Северна Кореја повторно се подготвува за нуклеарна проба, соопшти Американско­корејскиот институт во Вашингтон. Повикувајќи се на сателитски снимки од средата,

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Прва средба на Гутереш со Трамп

Прва средба на Гутереш со Трамп

Daily news

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во петокот имаше прва кратка средба со претседателот на САД, Доналд Трамп во Белата

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Москва бара од Трамп да учествува во истрагата за хемискиот напад

Москва бара од Трамп да учествува во истрагата за хемискиот напад

Daily news

Москва се жали на САД што не им овозможува на нејзините инспектори да учествуваат во истрагата за нападот со хемиско

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *