МАКФАКС

Вести

Стебло усмрти најмалку 18 луѓе што се капеле во езеро под водопад во Гана

Стебло усмрти најмалку 18 луѓе што се капеле во езеро под водопад во Гана

Вести

Најмалку 18 луѓе загинаа, а 20-сеттина се повредени кога големо стебло падна врз нив во езеро во кое се капеа во подножјето на еден водопад во Гана, објави полицијата. Несреќата

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Почина Дејвид Рокфелер, милијардер и филантроп

Почина Дејвид Рокфелер, милијардер и филантроп

Вести

  Дејвид Рокфелер, член на последната генерација на светски познатото семејство, почина во сон на возраст од 101 година, во својот дом во Њујорк, соопшти во понеделник, неговиот портпарол. Дејвид

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Силно бомбардирање на истокот од Дамаск по бунтовнички напад

Силно бомбардирање на истокот од Дамаск по бунтовнички напад

Вести

Силите на сириската влада во понеделникот извеле силно бомбардирање врз позициите на бунтовниците источно до Дамакс, како одговор на бунтовничкиот напад од неделата врз неколку станбени квартови во сириската престолнина.

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Во Западен Мосул е погоден штаб на Исламска држава – убиени шестмина команданти

Во Западен Мосул е погоден штаб на Исламска држава – убиени шестмина команданти

Вести

  Во западниот дел на ирачкиот град Мосул се убиени шестмина високи команданти на ИД. Авиони на меѓународната коалиција на чело со САД го извеле нападот врз штабот на локалните

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Шефовите на разузнувачките служби на САД ќе сведочат пред Конгресот

Шефовите на разузнувачките служби на САД ќе сведочат пред Конгресот

Вести

  Шефовите на главните разузнувачки агенции на САД треба да сведочат пред Конгресот во врска со наводната вмешаност на Русија

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Тројца американски војници ранети при „внатрешен напад“ во база во Авганистан

Тројца американски војници ранети при „внатрешен напад“ во база во Авганистан

Вести

Авганистански војник отворил оган врз американски војници во воената база во јужната покраина Хелманд, и притоа ранил тројца од нив,

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Канадска учителка од изолирана ескимска заедница е најдобрата учителка на светот

Канадска учителка од изолирана ескимска заедница е најдобрата учителка на светот

Вести

Канаѓанка којашто работи како поддршка на проблематичните тинејџери во изолирана ескимска (инуитска) заедница на канадски Арктик во неделата е прогласена

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Републиканците го менуваат предлогот на законот за здравствена заштита пред гласањето во четврток

Републиканците го менуваат предлогот на законот за здравствена заштита пред гласањето во четврток

Вести

Републиканците работат на промените на својата нова програма здравственото осигурување за во неа да вклучат поголеми даночни олеснувања за повозрасните

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Нунес: Во случајот на наводната руска вмешаност единствено кривично тело е истекувањето на информациите

Нунес: Во случајот на наводната руска вмешаност единствено кривично тело е истекувањето на информациите

Вести

Челикот на комисијата на американскиот Конгрес ој го истражува наводното руско мешање во американските претседателски избори од ланската 2016 година,

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Германија го негира тврдењето на Трамп дека им должи на НАТО и САД огромни суми пари

Германија го негира тврдењето на Трамп дека им должи на НАТО и САД огромни суми пари

Вести

 Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен во неделата ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *