МАКФАКС

Вести

Кина дијалогот и преговорите се „единственото точно решение” за Северна Кореја

Кина дијалогот и преговорите се „единственото точно решение” за Северна Кореја

Daily news

  Дијалогот и преговорите се „единственото точно решение” во  приодот кон решавање на проблемот со нуклеарната и ракетна програма на Северна Кореја, изјави во петокот кинескиот министер за надворешни работи,

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Во ЕУ нема мнозинство за прекин на преговорите сo Tурција

Во ЕУ нема мнозинство за прекин на преговорите сo Tурција

Daily news

  Европската Унија се покажа поделена по прашањето за прекин на преговорите за членство на Турција во заедницата, соопштува германскиот национален дневен весник Франкфуртер алгемајне цајтунг.   На денешната средба

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Меј ги обвини земјите од ЕУ дека се обединуваат против Лондон

Меј ги обвини земјите од ЕУ дека се обединуваат против Лондон

Daily news

  Тереза ​​Меј ги обвини земјите од ЕУ дека се обединуваат против Лондон. Преговорите за Брегзит ќе бидат тешки, прогнозира британскиот премиер   „Европската Унија се обединува против Велика Британија,

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Терористите на ИД создале огромна мрежа на тунели под Мосул

Терористите на ИД создале огромна мрежа на тунели под Мосул

Daily news

  Терористите од ИД создале огромна мрежа тунели под Мосул. За таа цел ИД користеле специјални машини, направени од екстремистите, изјави техничкиот советник на британската организација Конфликт армамент ресрч, Девиз

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Марин Ле Пен порачува: Во елемент сум!

Марин Ле Пен порачува: Во елемент сум!

Daily news

Ултрадесничарската кандидатка на француските претседателски избори помина неколку часа на риболов на Средоземното Море. По враќањето од таму, Ле Пен

Прочитајте го целиот напис
27.04.2017

Израелски министер за нападот во Дамаск: Се е во склад со нашата политика против Хезболах

Израелски министер за нападот во Дамаск: Се е во склад со нашата политика против Хезболах

Daily news

Синоќешниот напад во близина на Меѓународниот аердором во Дамаск е дело на Израел. Имено, израелскиот министер за информации Израел Катц

Прочитајте го целиот напис
27.04.2017

Ранети двајца полицајци на островот Реинион

Ранети двајца полицајци на островот Реинион

Daily news

Човек за кој има сомнение дека е радикален исламист рани двајца полицајци на островот Реинион при обидот да го уапсат.

Прочитајте го целиот напис
27.04.2017

Моралес: САД се наметливи во политиката со Северна Кореја

Моралес: САД се наметливи во политиката со Северна Кореја

Daily news

Боливискиот претседател Ево Моралес, познат по своите жестоки изјави за американската политика, за локалните медиуми, се изјасни во врска со

Прочитајте го целиот напис
27.04.2017

Трамп стави точка на именувањето национални споменици

Трамп стави точка на именувањето национални споменици

Daily news

Прекинувајќи го она што го нарече “голем грабеж на федерално земјиште”, претседателот Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која му

Прочитајте го целиот напис
26.04.2017

Нов терористички напад во Истанбул

Нов терористички напад во Истанбул

Daily news

Во експлозија што се случи во комбе што превезуваше студенти во Истанбул повредени се седум лица, јави турската државна агенција

Прочитајте го целиот напис
26.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *