МАКФАКС

Tag "albanija"

Рама: Парламентарните избори во јуни ќе се одржат и без учеството на опозицијата

Рама: Парламентарните избори во јуни ќе се одржат и без учеството на опозицијата

Регион

  Албанскиот премиер Еди Рама во неделата изјавил дека парламентарните избори закажани за 18-ти јуни ќе се одржат дури и ако опозицијата не учествува во нив, пишува весникот Albanian Daily

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ ниту еднаш не ги осудија изјавите на Села и Дода

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ ниту еднаш не ги осудија изјавите на Села и Дода

Политика

  Зијадин Села, човекот од кого зависи Парламентарно мнозинство на СДСМ и тиранската влада на Заев на изборите пред своите гласачи се обврза дека никогаш нема да се откаже Македонија

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Иванов-Нишани: Потребна е воздржаност и нормализирање на билатералните односи

Иванов-Нишани: Потребна е воздржаност и нормализирање на билатералните односи

Надворешна политика

  Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во четвртокот во Баку оствари билатерална средба со претседателот на Албанија, Бујар Нишани, со кого разговараа за односите меѓу двете земји во контекст

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Баша: Рама потрошил 500 милиони евра за фасадни проекти и реформи

Баша: Рама потрошил 500 милиони евра за фасадни проекти и реформи

Регион

  Претседателот на опозициската албанска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека целата влада на чело со премиерот Еди Рама е како фасада, “Потрошени се 500 милиони евра за фасадни проекти

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Бушати: Правосудните реформи се клучот за евроинтеграциите на Албанија

Бушати: Правосудните реформи се клучот за евроинтеграциите на Албанија

Регион

  За време на посетата на Тирана, италијанскиот министер за надворешни работи Анџелино Алфано наведе дека нејзината земја ќе продолжи

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Баша: Протестите на опозицијата ќе продолжат се додека не падне владата на Рама

Баша: Протестите на опозицијата ќе продолжат се додека не падне владата на Рама

Регион

  Протестите на опозицијата во Албанија ќе продолжат до соборување на социјалистичката влада на Еди Рама, изјави во вторникот лидерот

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

МНР: Изјавите на албанската пратеничка Дода не се во духот на добрососедските односи

МНР: Изјавите на албанската пратеничка Дода не се во духот на добрососедските односи

Надворешна политика

  МНР на Република Македонија ги осудува јавните настапи со навредлива и запаллива реторика на официјални лица на Република Албанија,

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Бота сот: Албанските „кобри“ на македонската граница

Бота сот: Албанските „кобри“ на македонската граница

Регион

  Тиражниот албански весник „Бота сот“ во петокот објави вест дека елитната единица на албанската армија „Кобра“ се појавиле на

Прочитајте го целиот напис
10.03.2017

Вучиќ: Не е убаво тоа што во Бујановац не се интонираше српската химна

Вучиќ: Не е убаво тоа што во Бујановац не се интонираше српската химна

Регион

  На никого нема да му дозволиме да сонува соништа на сметка на нашата територија и виталните интереси на нашиот

Прочитајте го целиот напис
07.03.2017

Реакции во Албанија: Платформата е документ на Албанците од Македонија, а не на Рама

Реакции во Албанија: Платформата е документ на Албанците од Македонија, а не на Рама

Анализи

  Втор ден по одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов околу доделувањето на мандатот за состав на влада, не стивнуваат

Прочитајте го целиот напис
03.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *