МАКФАКС

Tag "merkel"

Меркел на Лондон му ветила „праведни преговори“

Меркел на Лондон му ветила „праведни преговори“

Европа

  Германската канцеларка Ангела Меркел во средата на британската влада и ветила „праведни и конструктивни“ преговори, надевајќи се дека ЕУ и Велика Британија ќе останат партнери, особено поради бројните европски

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Трамп ја шокирал Меркел: Фактура од 300 милијарди долари долг кон НАТО

Трамп ја шокирал Меркел: Фактура од 300 милијарди долари долг кон НАТО

Вести

  Британските медиуми откриваат детали од средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел, која очигледно не минала така дипломатски мирно.   Имено, Трамп и врачил на

Прочитајте го целиот напис
28.03.2017

Меркел и Оланд остро ja предупредija Велика Британија пред преговорите за Брекзит

Меркел и Оланд остро ja предупредija Велика Британија пред преговорите за Брекзит

Европа

  Во саботата Франција и Германија ја предупредија Велика Британија да не очекува никаква поддршка од Брисел, откако следната недела ќе започнат преговорите за условите за Брекзит, пишува The Local.

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Меркел: По Brexit повеќе нема да има напуштања на ЕУ

Меркел: По Brexit повеќе нема да има напуштања на ЕУ

Европа

  Германската канцеларка Ангела Меркел за германските медиуми изјавила дека не стравува оти по Brexit ќе има уште земји кои ќе се одлучат да ја напуштат Европската унија (ЕУ).  

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Владејачката германска партија ЦДУ го прогласи Ердоган за непожелно лице

Владејачката германска партија ЦДУ го прогласи Ердоган за непожелно лице

Европа

  Потпретседателот на владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) и премиер на сојузната покраина Хесен, Волкер Буфиер во вторникот ги прогласи турскиот

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Известија: Eфектот Шулц или Ангела Меркел по четврти пат

Известија: Eфектот Шулц или Ангела Меркел по четврти пат

Анализи

  Со невидена стопроцентна поддршка Мартин Шулц официјално стана кандидат за канцелар на Германија на Социалдемократската партија (СДП).   Од

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Ангела Meркел со мустаци – турскиот Gunes ја прикажа канцеларката како Хитлер

Ангела Meркел со мустаци – турскиот Gunes ја прикажа канцеларката како Хитлер

Европа

  На насловната страница на турскиот провладин весник  „Gunes„ се најде Ангела Меркел, прикажана со мустаци и нацистичка униформа.  

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Reuters: Според анкетите СПД заостанува само еден поен зад конзервативците на Меркел

Reuters: Според анкетите СПД заостанува само еден поен зад конзервативците на Меркел

Европа

  Германската социјалдемократска партија (СПД) ужива 32 отсто поддршка и заостанува само еден поен зад христијандемократите на канцеларката Ангела Меркел,

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Ердоган планира нови настапи на турските политичари во Германија

Ердоган планира нови настапи на турските политичари во Германија

Европа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, и покрај тензичната ситуација со некои земји од Европската унија, планира во Германија да испрати

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Во пресрет на средбата Меркел-Трамп: Taa e претпазлива, тој е импулсивен, мораат да се усогласат

Во пресрет на средбата Меркел-Трамп: Taa e претпазлива, тој е импулсивен, мораат да се усогласат

Анализи

  Таа е воздржана и попретпазлива, физичар по професија, родена во поранешната ГДР. Внимателно ги разгледува одлуките пред да ги

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *