МАКФАКС

Tag "novinari"

Една третина од сите затворени новинари се во Турција

Една третина од сите затворени новинари се во Турција

Регион

  Меѓународната невладина организација “Амнести интернешнал” ја повика владата на Турција да ги прекине своите репресии во однос на медиумите и да ги ослободи фрлените во затвор новинари, пренесе во

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Кривична пријава против еден од напаѓачите на екипата на А1он

Кривична пријава против еден од напаѓачите на екипата на А1он

Црна хроника

  Министерот за внатрешни работи Агим Нихиу во четвртокот соопшти дека е поднесена кривична пријава против еден од напаѓачите на екипата на А1он, додавајќи дека СВР Скопје во наредните денови

Прочитајте го целиот напис
09.03.2017

Трамп „омекна“ кон новинарите, Стејт департментот продолжи со редовните брифинзи

Трамп „омекна“ кон новинарите, Стејт департментот продолжи со редовните брифинзи

Вести

  Американскиот Стејт департмент во вторникот продолжи со редовните брифинзи за новинари, по пауза од 45 дена, пренесуваат американските медиуми.   Десетици новинари и камермани во вторникот влегоа во зградата

Прочитајте го целиот напис
08.03.2017

Реакции во Албанија: Платформата е документ на Албанците од Македонија, а не на Рама

Реакции во Албанија: Платформата е документ на Албанците од Македонија, а не на Рама

Анализи

  Втор ден по одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов околу доделувањето на мандатот за состав на влада, не стивнуваат реакциите во регионот, а особено кај соседите на Македонија. Одлуката

Прочитајте го целиот напис
03.03.2017

НДМ бара Груевски и Заев да ветат дека никој веќе нема да тепа новинари кои не се под нивна контрола

НДМ бара Груевски и Заев да ветат дека никој веќе нема да тепа новинари кои не се под нивна контрола

Политика

Челниците на двете најголеми македонски партии ВМРОД-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски односно Зоран Заев треба да ветат дека во земјата

Прочитајте го целиот напис
01.03.2017

Приведени неколкумина за нападот на новинарите на „А1.он“, порталот ќе тужи

Приведени неколкумина за нападот на новинарите на „А1.он“, порталот ќе тужи

Македонија

  Неколкумина се приведени по нападот на новинарската екипа на порталот „А1.он“ на вчерашниот протест што го организираше здружението „За

Прочитајте го целиот напис
01.03.2017

Германските агенти го шпионирале BBC и други странски новинари

Германските агенти го шпионирале BBC и други странски новинари

Европа

Германската разузнавачка служба ги следела од 1999 година новинарите на британскиот јавен сервис BBC, на The New York Timesм на

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Анализи

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат,

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Двајца доминикански радио новинари убиени за време на директна емисија (ВИДЕО)

Двајца доминикански радио новинари убиени за време на директна емисија (ВИДЕО)

Вести

Двајца радио новинари во Доминиканската Република се убиени откако вооружени лица отвориле оган додека биле емитуван дневниот весник во живо

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

Деведесет и тројца новинари убиени во 2016-та

Деведесет и тројца новинари убиени во 2016-та

Свет

Меѓународната федерација на новинарите (IFJ) објави во петокот дека 93 новинари се убиени во 2016 година додека ги извршувале своите

Прочитајте го целиот напис
30.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *