Контакт

Црна хроника

Викенд на тепачки: Се тепале соседи, малолетници, возачи… единаесет случаи пријавени во полиција

Објавено пред

Во саботата рано утрото во 01.30 часот во Полициската станица Радовиш, М.М.(45) пријавил дека на претходниот ден, во петокот, околу 17.00 часот во с.Коџалија, Е.А.(42) од истото село, по кратка расправија, замавнал со остар предмет кон него, но го удрил неговиот малолетен син, нанесувајќи му гребнатина на потколеницата.

dobivaj vesti na viber

Денеска во 00.20 часот во СВР Тетово, малолетник од с.Челопек пријавил дека во селото бил физички нападнат од Е.М. и уште едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Вчера попладне во 16.20 часот полициски службеници од СВР Скопје ги лишиле од слобода Е.Б.(42) и Е.Б.(39), двајцата од с.Батинци, скопско, поради тоа што околу 13.40 часот на бул.„Борис Трајковски“, по претходна расправија околу сообраќајот, учествувале во физичка пресметка со О.З.(26) од с.Морани, кој бил заедно со 52-годишната Б.З.. Во пресметката О.З. се здобил со тешки телесни повреди, а Б.З. била физички нападната, во обид да ги раздели.    

Во саботата во 18.45 часот во Полициското одделение Жеровјане, Б.П.(54) од с.Волковија пријавил дека во селото бил физички нападнат од Г.М.. 

Денеска во 01.41 часот во СВР Скопје 42-годишен маж пријавил дека околу 00.10 часот во скопско бил физички нападнат од неговиот брат Д.Ѓ. и неговиот внук М.Ѓ..

Вчера вечерта во 20.00 часот во СВР Скопје А.М.(34) од Скопје пријавил дека околу 18.30 часот на подрачјето на Гази Баба, по претходна расправија, бил физички нападнат од С.И..  

Денеска во 00.55 часот во СВР Тетово, А.В.(48) од с.Милетино пријавил дека на 12.08.2023 околу 21.50 часот во Тетово, по претходно случена сообраќајна незгода, тој и С.Х.(32) биле физички нападнати од неколку лица.  

Во саботата во 18.53 часот во СВР Куманово било пријавено дека во Куманово, по претходна расправија, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу В.П.(38) и Т.С.(59).

Денеска во 05.00 часот во СВР Скопје, Б.Д.(36) од Скопје пријавила дека на 12.08.2023 околу 23.30 часот зад трговски центар на подрачјето на Аеродром, нејзиниот малолетен син бил физички нападнат од две лица, од кои едното употребило и тврд предмет. 

Вчера во 20.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека во с.Арачиново, по претходно недоразбирање, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу С.Б.(68), од една страна и М.Б.(51) и А.Б., од друга страна, сите од истото село. 

Истиот ден, во 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на Центар, по претходно недоразбирање, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д.Н.(51) и С.А.(60), двајцата од Скопје. 

По целосно документирање на случаите за сите тепачки и употреба на физичка сила ќе следат соодветни поднесоци.

  

 

Црна хроника

Скопјанка измамила странец: му дала клуч од туѓ стан, тој и’ платил без да го види, па не можел да отклучи

Објавено пред

21-годишник од Република Турција пријавил во полицијата дека бил измамен од женско лице од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Според пријавеното, откако на 29 ноември на социјалната мрежа Фејсбук видел дека жената изнајмува стан, стапил во контакт со неа и договориле средба.

Како што е пријавено, на средбата тие се договориле да го изнајми станот, по што и дал 200 евра и земал клуч од станот, но не отишле да го видат затоа што наводно имало станари. Според пријавеното, на 2 декември тој отишол до станот, но не можел го отвори со клучот, по што ја побарал телефонски, но не му одговорила и сфатил дека е измамен.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Средовечна жена од Валандово го нападнала сопругот, полицијата ја приведе

Објавено пред

Полицијата доцна синоќа во Валандово приведе 50-годишна жена од градот затоа што физички го нападнала нејзиниот сопруг.

dobivaj vesti na viber

За настанот бил известен јавен обвинител и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, велат од МВР.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Охриѓанец заврши во полицијата поради сомнеж дека со автомобилот удрил во сограѓанин по расправија

Објавено пред

Со охриѓанец бил извршен службен разговор во текот на вчерашниот ден поради сомнеж дека со автомобилот намерно удрил во сограѓанин.

dobivaj vesti na viber

Од МВР велат дека се работи за 45-годишен маж од Охрид за кој постои сомнеж дека во градот, по претходно недоразбирање, со неговото возило го удрил Д.Т.(22) .

По документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“,...

Македонија1 час

(Во живо) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил...

Македонија1 час

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија2 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за цела држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија2 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија2 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија10 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија11 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија12 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија14 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија21 час

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет23 часа

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ24 часа

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...

Свет1 ден

Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот...

Македонија2 дена

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет2 дена

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ2 дена

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...