Контакт

Топ

Две лица бегајќи од полицијата фрлиле марихуана и пиштол во речно корито кај Радовиш

Објавено пред

Против две лица на 20 и 24-годишна возраст од селото Ракитец, Конче, поднесена е кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

МВР соопшти дека лицата се дале во бегство, при легитимација и преглед од страна на полициски службеници што се случил пред казино во Радовиш.

„При бегството првопријавениот фрли ќеса со марихуана и пиштол во речното корито“, информираат од МВР.

По преземени мерки лицата биле пронајдени од страна на полицијата, а и кај второпријавениот била пронајдена и одземена марихуана.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Одбраната на Јанакиески: Ако бил близок соработник на Груевски немало да биде прислушуван

Објавено пред

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено од Обвинителството бидејќи не постојат докази кои покажуваат дека сторил кривично дело. Но, и во случај тоа да не го сторат, според него, ќе треба судот да донесе ослободителна пресуда.

Еленко Миланов, кој исто така го застапува Јанакиески пред судот, тврди дека ако неговиот клиент бил близок соработник на Груевски како што тврдат обвинителите, немало да биде прислушуван.

„ Судија, како ќе го обвините за нешто што не се случило? Тој е татко на три деца, не е инволвиран во било какво насилство. Тој не бил близок соработник на Груевски. Да бил, нема да има 80.000 прислушувани разговори и 100.000 СМС пораки за него“, посочи адвокатот Миланов.

Адвокатот Дангов му порача на судијата Душко Јосифовски дека не може судска одлука да се темели на исказ од осудено лице, без да постојат други докази. Тој ја оспоруваше и снимката од „бомбите“ која е разговор меѓу Јанакиески и Никола Груевски, тврдејќи дека треба да се вештачи оригиналот.

На претходното рочиште поради изменетото обвинение, дел од обвинетите бараа предметот да се врати во доказна постапка, но тоа, не го дозволи судијата Душко Јосифовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Објавено пред

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството за здравство.

Во Скопје се потврдени 20 нови случаи, во Кочани – девет, во Струмица – четири, Куманово и Прилеп по три нови случаи.

По два случаја се потврдени во Виница и Свети Николе и по еден нов случај во Дебар, Тетово, Пробиштип, Пехчево и во Делчево.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 61 оздравен пациент, и тоа од: Скопје – 21, Куманово – 3, Штип – 2, Тетово – 5, Струга – 6, Битола – 1, Гостивар – 4, Гевгелија – 2, Крива Паланка – 2, Радовиш – 3, Кочани – 6, Пробиштип – 2, Виница – 2, Свети Николе – 1, Кичево – 1.

Во болнички услови се починати четири пациенти, од Скопје двајца пациенти на возраст од 73 и 62 години, од Куманово пациент на 69-годишна возраст и од Тетово пациент на 72-годишна возраст.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.674, бројката на оздравени пациенти е 14.642, на починати е 729, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.303.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се шест пациенти. Вкупно се хоспитализирани 70 пациенти. На кислородна поддршка се 33 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се четири деца и три мајки позитивни на Ковид-19, седум деца и седум мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се тројца, а вкупно хоспитализирани се 36 пациенти. На респиратор се шест пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 17, а во болницата во Штип – 36 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга хоспитализирани се 173 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 57
• Гази Баба – 77
• Аеродром – 107
• Карпош – 86
• Центар – 97
• Кисела Вода – 78
• Ѓорче Петров – 52
• Бутел – 30
• Шуто Оризари – 17
• Студеничани – 9
• Сарај – 11
• Арачиново – 7
• Илинден – 28
• Сопиште – 2
• Чучер Сандево – 5
• Петровец – 7
• Зелениково – 2
• Странец – 7
• Нераспределен – 2

Прикажи повеќе...

Македонија

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Објавено пред

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите во јавноста дека платформата не функционира и дека учениците и наставниците не може да се логираат.

„Министерството за образование и наука информира дека течат тестирањата на единствената Национална платформа преку која ќе се одвива наставата од далечина од 1 октомври годинава. Тестирањето е дел од постапката за постигнување целосна функционалност на платформата и во тест-фазата се детектираат и надминуваат сите предизвици“, соопштија од Министерството.

Со цел да се обезбеди потполно функционална платформа до почетокот на учебната година, велат од МОН, тестирањата ќе продолжат и во наредните денови.

Исто така, Министерството за образование и наука информира дека во моментот се прават сите подготовки, тестирања и оптимизации на платформата.

Учениците викендов добија лозинки и упатства како да пристапат до платформата, а денеска требаше да одржат пробен час.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Одбраната на Јанакиески: Ако бил близок соработник на Груевски немало да биде прислушуван

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено...

Македонија56 минути

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија1 час

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Свет2 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет2 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија3 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион4 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија5 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија6 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија17 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија18 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион19 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет19 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет21 час

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ22 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија22 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија23 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ1 ден

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа1 ден

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет1 ден

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Досие