Контакт

Црна хроника

Две лица се тешко повредени во сообраќајка во Скопје

Објавено пред

Две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила утрово околу 04,00 часот на крстосницата со булевар .„Србија“, булевар .„Јане Сандански“ и булевар .„В.С.-Бато“ во Скопје. Според информациите од МВР, сообраќајката се случила кога 34-годишна скопјанка изгубила контрола над возилото и излетала од патот.

М.И. и сопатникот Т.А. (42) од Скопје биле пренесени во Ургентен центар-Скопје, каде на М.И. и се констатирани тешки телесни повреди, додека кај Т.А. се констатирани телесни повреди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Кривична пријава за две лица од Грчец за поседување оружје

Објавено пред

СВР Скопје – Единица за насилен криминал со кривична пријава до надлежното ОЈО Скопје поднесе кривична пријава против З .Љ. (35) и А. Љ. (41) поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

„На 7.12.2019, околу 5.45 часот, кога на повеќе локации во с. Грчец, меѓу кои и во домовите на пријавените, се извршени претреси врз основа на судска наредба, полициски службеници не ги затекнале пријавените во своите домови.

Притоа за време на претресите во с. Грчец, полициски службеници, кои го обезбедувале поширокиот периметар во с. Грчец, забележале осум лица, од кои еден од нив имал автоматска пушка. Притоа некои од тие лица влегле во џип „либерти“ по што почнале да бегаат со него, но потоа го оставиле возилото и се дале во бегство. Во оставеното возило биле пронајдени и подигнати автоматска пушка „АК-47“ – „калашников“ во калибар 7,62×39 мм, пиштол „застава М57“ во калибар 7,62×25 мм и пиштол „застава М88“ во калибар 9 мм. По извршеното вештачење, биле утврдени траги од пријавените.

На 26.1.2020 првопријавениот З. Љ. се пријавил во Полициската станица Ѓорче Петров по што е предаден до надлежното Основно јавно обвинителство за понатамошно постапување, а за второпријавениот А. Љ. е распишан централен распис“, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Maж пронајден мртов во Скопје

Објавено пред

Маж бил пронајден мртов вчера во Скопје на улицата Милан Зечар, информира МВР.

Починатиот бил на 41-годишна возраст и во домот живеел со својот 77-годишен татко.

„Од лекар на Итната медицинска помош била констатирана смрт кај лицето, кое претходно имало здравствени проблеми“, велат од МВР.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје. За настанот е известен јавен обвинител, по чија наредба телото на починатиот било предадено за обдукција, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кичевец со прострелна рана во градите пронајден во својот дом

Објавено пред

Педесетгодишен маж од Кичево бил пронајден починат во семејниот дом со прострелна рана во пределот на градите.

Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициската станица Кичево, при што до починатиот бил пронајден ловечки карабин „чешка зброевка“ во калибар 7,62 мм и еден испукан патрон.

По наредба на јавен обвинител, извршена е обдукција на телото на починатиот, при што констатирано е дека С. А. починал како последица на испукан патрон при ракување со оружјето.

Телото на починатиот по обдукцијата му е предадено на семејството.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет2 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет2 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет2 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија15 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ18 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија18 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија19 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија20 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија21 час

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија21 час

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија21 час

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија22 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет22 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија23 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија24 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет1 ден

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет1 ден

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет1 ден

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Досие